Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Tarcza antykryzysowa do walki z koronawirusem. Złoty jest jeszcze słabszy

233
Podziel się:

Zapowiedź rządu działań wspierających gospodarkę w obliczu walki z koronawirusem nie wsparły złotego. Polska waluta pozostaje słaba, a kursy euro, dolara i franka są coraz wyższe.

Kursy walut. Co ze złotym?
Kursy walut. Co ze złotym? (East News, Bartosz Krupa/East News)

- Został wypracowany pakiet, tarcza antykryzysowa, która ma chronić polską gospodarkę przed skutkami epidemii. Pomoc jest potrzebna dla tych najmniejszych, średnich, ale i dla tych wielkich - zapowiedział prezydent Andrzej Duda. - Ten pakiet już powstał.

Jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, działania rządu wspierające gospodarkę mogą pochłonąć około 212 mld zł.

Prezydent zaznaczył, że ramach pakietu ma być wprowadzone m.in. odroczenie płatności ZUS, będzie możliwość rozłożenia na raty płatności, specjalny system wypłaty wynagrodzeń tym, którzy z różnych powodów nie mogą świadczyć pracy. To także cały system pożyczek i kredytów, głównie dla firm transportowych. Pakiet ma być największym co do skali pakietem społecznym w Polsce, którego celem jest ochrona miejsc pracy i przedsiębiorstw.

Więcej informacji na temat konkretnych działań rządu znajdziesz TUTAJ.

Jak na najnowsze informacje reagują rynki finansowe? Na rynku walut jest nerwowo. Po konferencji widać było ruch w górę na głównych walutach. Około godziny 13:30 z wyjątkiem funta brytyjskiego wszystkie najważniejsze waluty były wyceniane wyraźnie wyżej niż dzień wcześniej.

Kurs euro przekroczył 4,50 zł, wyznaczając kolejne kilkuletnie rekordy. Z kolei dolar sforsował granicę 4,10 zł. Tak wysoko nie był od początku 2017 roku.

Nie mamy też dobrych wiadomości dla frankowiczów. Szwajcarska waluta jest na szczycie. Po południu kurs dobił do 4,27 zł.

Złoty jedynie względem funta brytyjskiego trzyma się. Kurs to 4,86 zł, a więc około 4 grosze niżej niż dzień wcześniej.

Już przed konferencją na rynku było nerwowo. Wahania najważniejszych walut były spore. W ciągu kilku godzin kursy zmieniały się o kilka groszy. Przed samym wystąpieniem prezydenta widać było jednak obsunięcie kursów. Inwestorzy liczyli na zapowiedzi szybkich i skutecznych działań państwa, które powstrzymają negatywne skutki gospodarcze związane z epidemią koronawirusa. Na razie co do skuteczności działań są jednak wątpliwości. Trudno mówić o optymizmie.

Zobacz także: Koronawirus. Pakiety dla upadających firm. "Taka jest intencja rządu"

O tym jak trudna jest sytuacja świadczy fakt, że od początku roku złoty bardzo mocno osłabł. Inwestorzy w kryzysowym czasie niestety pozbywają się ryzykownych aktywów, a za takie ciągle uznawana jest polska waluta.

W efekcie euro w trzy miesiące zdrożało o ponad 20 groszy. W przypadku dolara skok jest jeszcze większy - blisko 30-groszowy.

W trudnej sytuacji znaleźli się frankowicze. Jeszcze na początku stycznia kurs wymiany franka był na poziomie niewiele ponad 3,90 zł. Teraz jest na poziomie blisko 4,25 zł.

Nieco inaczej jest z funtem brytyjskim, który w ostatnich miesiącach był także pod wpływem brexitu. Kurs brytyjskiej waluty jest obecnie niższy niż na początku roku, gdy wynosił około 5 zł.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

waluty
komentarze walutowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(233)
Magda
3 lata temu
Jestem pelna uznania dla wieloplaszczyznowych dzialan rzadu. Dobrze, ze chronia nasza gospodarke, tworzac ta tarcze dla przedsiebiorcow.
Walek55
3 lata temu
Nasi przedsiebiorcy moga spac spokojnie. Ta tarcza, to zapewnienie na przyszlosc, kiedy wszystko wroci do normy.
gosc
3 lata temu
damy sobie radeeee brawo rzadzie matuesza morawieckiego to jedyna opcja w tych ciezkich czasach
tylko pis
3 lata temu
KOCHAM PIS I PREMIERA MATEUSZA MORAWIECKIEGO
aerearear
3 lata temu
Premier Morawiecki to odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu. Z wszystkim sobie poradzi doskonale, mąż stanu
...
Następna strona