Notowania

wiadomości
11.07.2019 19:03

TSUE: Za lot łączony odpowiadają linie, w których dokonano rezerwacji

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok, w którym uznaje, że za opóźnienia w czasie lotu łączonego odpowiada ta firma, w której pasażer zarezerwował lot.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikimedia Commons CC BY-SA)
Za opóźnienia w czasie lotu łączonego odpowiada ta firma, w której pasażer zarezerwował lot.

Czwartkowe orzeczenie trybunału dotyczy turystów z Czech, którzy z lecieli Pragi do Bangkoku przez Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Za pierwszą część lotu odpowiadał czeski przewoźnik Czech Airlines. Z kolei za lot z Abu Zabi do Bangkoku - w ramach umowy o wspólnej obsłudze połączenia - Etihad Airways.

Na drugim etapie lotu doszło do znacznego opóźnienia - 488 minut. Za ponad trzygodzinne opóźnienie pasażerowie mogą domagać się odszkodowania, dlatego 11 turystów pozwało czeskie linie lotnicze.

Oglądaj też: "Lotnisko w Modlinie jest na równi pochyłej". Szef PPL mówi, że jest bezradny

Przewoźnik nie chciał uznać roszczenia i twierdził, że za opóźnienie odpowiadają arabskie linie lotnicze i to one powinny zapłacić.

Sąd w Pradze, który rozpatrywał sprawę, wysłał zapytanie do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W czwartek Trybunał orzekł, że za lot z kilkoma połączeniami w ramach jednej rezerwacji odpowiada firma, w której zarezerwowano połączenie.

Trybunał podkreślił, że linie lotnicze, które wykonały pierwszy lot, nie mogą zasłaniać się nieprawidłowym wykonaniem późniejszego lotu obsługiwanego przez innego przewoźnika lotniczego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wiadomości, pieniądze, lotnictwo, podróże
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-07-2019

AntyCo za bzdura,,,odpowiadać za innego przewoźnika

11-07-2019

KotBibelotNo jeśli ktoś kupował u Czechów to z nimi zawarł umowę. Etihad zawalił ale stroną byli Czesi. Wewnętrzne rozliczenia pomiędzy przewoźnika mi klienta … Czytaj całość

11-07-2019

StulatkaDziwne. Moim zdaniem ten, kto zawinił powinien ponosić odpowiedzialność. Może źle zrozumiałam, bo czytałam pobieżnie.

Rozwiń komentarze (6)