Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chiny obniżają stopy procentowe. Gospodarka spowalnia

0
Podziel się:

Chiński bank centralny obniżył najważniejsze stopy procentowe. To pierwsza taka obniżka od czterech lat.

Chiny obniżają stopy procentowe. Gospodarka spowalnia
(AP/Fotolink/East News)

Chiński bank centralny obniżył najważniejsze stopy procentowe. Władze w Pekinie chcą w ten sposób pobudzić gospodarkę, która ostatnio zwalniała.

To pierwsza taka obniżka od czterech lat. Stopy spadły o ćwierć punktu procentowego. Teraz jednoroczna stopa pożyczkowa wynosi 6,31 proc., a stopa depozytowa 3,25 procent. Zwykle obniżenie stóp procentowych ma pobudzić gospodarkę, tańsze stają się bowiem kredyty dla przedsiębiorców i konsumentów.

Gospodarka Chin rozwija się obecnie w tempie 8,1 proc. rocznie. To bardzo szybko w porównaniu i innymi krajami, ale dla samych Chin jest to wynik najgorszy od prawie trzech lat. Wcześniej Międzynarodowy Fundusz Walutowy sugerował, że dla Państwa Środka niebezpieczny jest kryzys w strefie euro i że prędkość rozwoju gospodarczego Chin może w tym roku spaść niemal o połowę.

Czytaj więcej w Money.pl
Chiny i Japonia na tym bardzo skorzystają Według raportu Azjatyckiego Banku Rozwoju (ADB) rozpoczęcie od czerwca wymiany handlowej między Chinami i Japonią w walutach narodowych przyniesie obu krajom wielkie korzyści, uprości rozliczenia i ułatwi dostęp do rynków kapitałowych.
Lekką ręką wydadzą 10 mld dolarów. Na co? W ten sposób chcą wzmocnić współpracę gospodarczą w regionie. Tak walczą o dominację.
Afera hazardowa. Mogą za to stracić życie To do tych kasyn trafiały pieniądze pochodzące z przestępczej działalności chińskich biznesmenów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)