Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosja odetchnęła. Rubel odbił się od dna

0
Podziel się:

Dziś o godz. 11.10 czasu lokalnego na giełdzie w Moskwie za 1 dolara płacono 46,00 rubli.

Rosja odetchnęła. Rubel odbił się od dna
(UPG / Reporter)

Rubel odbił się od dna. W poniedziałek o godz. 11.10 czasu lokalnego (godz. 9.10 w Polsce) na giełdzie w Moskwie za 1 dolara płacono 46,00 rubli, czyli 0,64 więcej niż na zamknięciu w piątek, a za 1 euro - 57,33 rubli, tj. o 0,71 więcej niż w piątek na koniec dnia.

W piątek o godz. 11.14 (godz. 9.14 w Polsce) za 1 dol. dawano 48,60 rubli, a za 1 euro - 60,23 rubli. Tak nisko waluta narodowa Rosji nie upadła jeszcze nigdy. Przy czym spadek ten nastąpił na tle wzrostu cen ropy naftowej Brent o 1 dolara na baryłce - do 83,6 dol.

W piątek po południu - na wieść o tym, że Bank Rosji może zdecydować się na zakrojoną na dużą skalę interwencję na rynku - rosyjska waluta zaczęła odrabiać straty. Na koniec dnia za 1 dol. płacono 46,70 rubli, zaś za 1 euro - 58,05 rubli.

Poniedziałkowy wzrost kursu rubla eksperci w Moskwie tłumaczą tym, że w ocenie uczestników rynku, ostra faza przeceny rubla, która miała miejsce w zeszłym tygodniu, dobiegła końca. W poprzednim tygodniu rosyjska waluta straciła na wartości 11 proc.

Kurs rubla

Wpływ na sytuację na rynku walutowym wywarło też wystąpienie prezydenta Władimira Putina podczas szczytu APEC (Współpraca Ekonomiczna Azji i Pacyfiku) w Pekinie, w którym zauważył on, że rosyjskie władze finansowe podejmują wszelkie niezbędne kroki dla stabilizacji rubla. Jego zdaniem, osłabienie waluty Rosji nie ma fundamentalnych przyczyn, a spekulacyjne wahania kursu powinny wkrótce ustać.

Putin zadeklarował również, że Rosja nie zamierza w żaden sposób ograniczać przepływu kapitału. _ Nasze podstawowe wskaźniki dotyczące rezerw walutowo-kruszcowych i bilansu płatniczego są na dobrym poziomie. Pozwala nam to kontrolować sytuację bez dodatkowych, nadzwyczajnych działań _ - oznajmił prezydent FR. _ Nie zamierzamy wprowadzać ograniczeń na przepływ kapitału _ - dodał.

Wcześniej minister finansów Rosji Andriej Siłuanow oświadczył, że kurs rubla jest zaniżony i że rosyjska waluta będzie się umacniać. Natomiast minister rozwoju gospodarczego FR Aleksiej Ulukajew oznajmił, że kurs rosyjskiej waluty jest nienaturalnie niski.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosyjscy bogacze zyskują na kryzysie w kraju - _ Jeśli ten trend na rynkach walutowych utrzyma się, to bank nie będzie w stanie go powstrzymać _ - przyznaje szefowa Banku Rosji.
Historyczny kurs dolara w Rosji Kurs dolara wobec rubla na Moskiewskiej Międzybankowej Giełdzie Walutowej po raz pierwszy w historii przekroczył dziś psychologiczny próg 40 rubli.
Kurs rubla znowu spada. "Panika na pełną skalę" Rosyjska waluta, na której odbija się kryzys ukraiński i spadek cen ropy naftowej, w ciągu _ czarnego _ tygodnia straciła ponad 10 procent.
Kryzys w Rosji coraz głębszy. Rubel stacza się Do tak niskiego poziomu waluta narodowa Rosji nie spadała jeszcze nigdy w historii.
wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)