Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Zmiany w zasiłku chorobowym. Opozycja protestuje

92
Podziel się:

- Protestujemy przeciwko zamiarom ograniczenia o połowę czasu pobierania zasiłku chorobowego - oświadczyły posłanki KO Marzena Okła-Drewnowicz i Joanna Frydrych odnosząc się do projektu noweli ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Zmiany w zasiłku chorobowym. Opozycja protestuje
Zmiany w zwolnieniach lekarskich. (Adobe Stock)

Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny zajmowała się projektem zmian w systemie ubezpieczeń społecznych. Zdaniem Koalicji Obywatelskiej, zmiany spowodują, że zasiłek chorobowy będzie wypłacany znacznie krócej.

- W projekcie tym po 31 latach PiS ogranicza zasiłek chorobowy ze 182 dni do 91 dni - powiedziała w piątek Marzena Okła-Drewnowicz, posłanka KO. - Dlaczego? - Bo nie ma pieniędzy.

Zwróciła uwagę, że Polskę było stać na wypłatę tego zasiłku w latach 90., gdy było strukturalne bezrobocie i trudna sytuacja gospodarcza.

Zobacz także: Money.To się liczy_Szczyt Klimatyczny

- Dziś, gdy wiele ludzi choruje na COVID, czy mierzy się z jego skutkami, PiS ogranicza ten zasiłek aż o połowę - powiedziała posłanka KO i zwróciła uwagę, że wielu chorób nie da się wyleczyć w 90 dni.

Komisja polityki społecznej i rodziny poparła w czwartek rządowy projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który przewiduje m.in. rozwiązanie problemu tzw. emerytur czerwcowych i skrócenie okresu pobierania zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia.

Nie zmieni się za to długość okresu zasiłkowego przysługującego w okresie ubezpieczenia – wynosi on nadal co do zasady 182 dni (270 w przypadku niezdolności zaistniałej w okresie ciąży i w przypadku gruźlicy).

Skróceniu ulegnie natomiast okres pobierania zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia – przyjęto, że nie będzie on dłuższy niż 91 dni (obecnie z takiego zasiłku można korzystać przez 180 dni). Wiceminister rodziny Stanisław Szwed podczas posiedzenia komisji wyjaśniał, że celem tej zmiany jest uszczelnienie systemu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(92)
Leanderek
3 lata temu
Bardzo dobry pomysł, zagarnąć bez kosztów składki rentowe, zdrowotne, a później wydłużając okres pracy na np do 70 lat również pozostałe składki emerytalne. A może inaczej, zrobić emeryturę dziedziczną, cały zebrany kapitał można by przepisać na żonę, dzieci lub spadkobiorcę, a wówczas wasze łapy od moich pieniędzy byłyby daleko
POLAK
3 lata temu
Pierwszą zmianą powinna być kadencyjność Posłów i senatorów Maksymalnie dwie kadencję albo jedno albo drugie Powinni nabrać doświadczenia zawodowego pomocnego w zeczywiztym i realnym podejściu do realiów życia społecznego
Baba
3 lata temu
Mój znajomy nie dostał renty z ZUS i jednocześnie nie ma zgody na pracę od lekarzy medycyny pracy? Ma kraść, powiesić się i zostawić żobę i dziecko z tym problemem, czy robić na czarno do następnego wypadku?
Buba.
3 lata temu
Rozumiem , że składki na zus też będą o połowę niższe.
mhg
3 lata temu
jakoś tak dziwnie niektórzy choruja równe 180 dni , po czym lekarz dopuszcza ich do pracy , gdzie po kilku miesiącach znowu idą na 180 dni l4... i to sie u niektórych powtarza przez cale zycie zawodowe , szczególnie w budżetówce samorządach , gdzie tych złotówek nie trzeba wypracowywać tylko drzeć gębę ciągle o kasę z bdzetu panstwa..WIEC REFORMA POWINNA BYC Choćby szczekała cala opozycja totalna. ZUS nie może być ciagle przez te ostatnie 30 lat ciągle instytucja złodziejską , gdzie uczciwych z długim ponad 40 letnim stażem pracy sie okrada a także tych zmarłych przed 65 rokiem zycia gdzie mieli około miliona zl kapitału w zusie i nie pobrali ani złotówki..skoro nie ma emerytur stażowych po 40 latach pracy a pracownik umiera to ten kapitał w zusie powinni przejąć spadkobiercy a nie rożnej maści cwaniaki
...
Następna strona