Notowania

Alarmujące pismo ws. podatków. Zaostrzą kontrole? Mamy komentarz ministerstwa

Treść listu dyrektora od poboru podatków skierowany do izb skarbowych przyprawia o drżenie wszystkich beneficjantów programów państwowych i emerytów. Czy będą dla nich pieniądze? W listopadzie nastąpił spadek wpływów. Ale Ministerstwo Finansów uspokaja, że dotyczy to tylko wybranych urzędów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
"Pismo wiązało się ze spadkiem wpływów w listopadzie jedynie w nieznacznej liczbie urzędów" - deklaruje resort finansów. (Fot: Stefan Maszewski/Reporter)

Ekonomista i ekspert podatkowy Sławomir Mentzen ujawnił kolejny smaczek ze sfer podatkowych i prawnych. Niedawno chodziło o sprawę konieczności ważenia ściętych włosów przez fryzjerki.

Tym razem opublikował na swoim Facebooku list od dyrektora Departamentu Poboru Podatków Dariusza Aniećko. Ten 6 grudnia skierował do wszystkich dyrektorów izb skarbowych alarmujące pismo.

"W związku z zagrożeniem realizacji wpływów budżetowych pobieranych przez jednostki KAS w 2019 r., Ministerstwo Finansów zwraca się z prośbą do Dyrektorów Izb Administracji Skarbowych, o dokonanie analizy w zakresie wpływów budżetowych we wszystkich podatkach, ze szczególnym uwzględnieniem podatku VAT, oraz przekazanie wyjaśnień w zakresie głównych przyczyn spadku wpływów na koniec listopada 2019 r., w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego (odrębnie dla każdego podatku)."

Zobacz też: Baza danych odpadowych. Fryzjerzy będą liczyć włosy, a rolników nie dotyczy

Do października wszystko wyglądało jeszcze w porządku. Minus w państwowych finansach wyniósł w pierwszych dziesięciu miesiącach roku zaledwie 3,1 mld zł przy planach 28,5 mld zł na cały rok. Dochody z VAT wzrosły o 8,9 mld zł rok do roku. W samym październiku już jednak zaledwie o 190 mln zł.

Dane gospodarcze właściwie nie wskazują na kryzys, choć nie sięgają jeszcze listopada. Na razie ukazał się jedynie indeks koniunktury przemysłowej PMI, liczony przez IHS Markit, który - choć wskazuje na spadki w przemyśle - to w listopadzie nawet nieznaczne odbił w górę z minimum w październiku. Czyżby w ubiegłym miesiącu nastąpiło jednak jakieś załamanie?

Odbiorcy 500+ mogą spać spokojnie

Przypomnijmy, że od lipca wypłacane jest 500+ na pierwsze dziecko i to są na tyle duże pieniądze, że budżet zrobił się napięty. W całym roku nowe 500+ ma kosztować łącznie 31 mld zł, a w roku przyszłym - 41 mld zł. Już prawie co dziesiąta złotówka wydatków z budżetu państwa idzie właśnie na ten cel. Nie mówiąc już o 500+ dla niepełnosprawnych, który w przyszłym roku będzie mieć wartość 2,72 mld zł.

Poproszone o komentarz w sprawie listu Ministerstwo Finansów uspokaja. "Wstępne szacunki dotyczące realizacji dochodów budżetowych, wskazują, że w listopadzie 2019 r. wpływy z podatku VAT były wyższe od analogicznego okresu 2018 r. Podobnie sytuacja dotyczy narastająco okresów od stycznia do listopada" - podaje money.pl biuro prasowe resortu.

A jednak jest dobrze, a nie źle. Co miałoby więc oznaczać pismo dyrektora Aniećki?

"Pismo przesłane do jednostek KAS wiązało się ze spadkiem wpływów w listopadzie jedynie w nieznacznej liczbie urzędów. Z całościowego punktu widzenia nie ma żadnego zagrożenia realizacji ustawy budżetowej, w tym oczywiście także w zakresie wpływów, które realizowane są zgodnie z planem" - tłumaczy Ministerstwo Finansów.

"Jeżeli w ostatnim tygodniu mieliście na głowie skarbówkę, to już wiecie, że ktoś musiał wykazać w ten sposób, że podjął działania w celu poprawy ściągalności podatków" - komentuje na Facebooku Mentzen. Według wyjaśnień ministerstwa trzeba tylko dodać zastrzeżenie, że nie będzie tak na terenie całego kraju, ale tylko w jego częściach, gdzie "nieliczne" izby skarbowe zmniejszyły swoją skuteczność.

"Prognoza podatkowa na najbliższe tygodnie: skarbówka będzie wściekła i mocno agresywna, nie sprzedawajcie niczego bez paragonu, obawiajcie się prowokacji, trzymajcie się mocno za własne kieszenie" - podsumowuje Mentzen.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: budżet państwa, wpływy do budżetu, podatki, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-12-2019

Witold57Podatki są u Banasia i pisowskiej spółki. Zamykane są mikro firmy, bo żeście ich zamordowali podatkami, ZUS - em , bzdurnymi niejasnymi przepisami, … Czytaj całość

13-12-2019

KsięgowaOpodatkujcie czarną zarazę chociaż najniższą stawką podatkową, a budżet będzie miał nadwyżkę na kilkanaście miljardów jak nic.

13-12-2019

afsafsZoboczta jaka sprawiedliwość i pawo u nas: Ktoś kto prowadzi firmę lub pracuje, płaci np rocznie np 200 000 zł wszystkich podatków do budżetu. A np … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (324)