Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Błąd w rewolucji podatkowej PiS naprawiony. Mogły być spore problemy

339
Podziel się:

Z Polskiego Ładu usunięto bubel, który mógł utrudnić firmom korzystanie z nowej preferencji — pisze "Rzeczpospolita".

Błąd w rewolucji podatkowej PiS naprawiony. Mogły być spore problemy
Polski Ład poprawiony, nowe odliczenie dla przedsiębiorców będzie zależeć od klasycznego dochodu - pisze "Rz" (East News, Tomasz Jastrzebowski)

Jak czytamy, w poniedziałek w Dzienniku Ustaw pojawiła się kolejna nowelizacja Polskiego Ładu. Likwiduje ona błąd w przepisach o uldze dla klasy średniej. "Gdyby nie ta poprawka, przedsiębiorcy mogliby mieć duże problemy z ustaleniem, czy mają w ogóle prawo do nowej preferencji" - zauważa dziennik.

Na czym polega wprowadzona zmiana? "Przychody, od których uzależnione jest prawo do ulgi, będzie można pomniejszyć o koszty ich uzyskania. A nie tajemnicze koszty prowadzenia działalności — wyjaśnia dziennik. - Oznacza to, że prawo do ulgi będzie uzależnione od klasycznego dochodu, liczonego na potrzeby PIT – tłumaczy w rozmowie z "Rz" doradca podatkowy i dyrektor w Andersen Tax & Legal Marek Gadacz.

Zobacz także: Sposób na Polski Ład? Specjalista wyjaśnia. „Widzimy światełko w tunelu”

Kolejna poprawka w Polskim Ładzie

Ulga dla klasy średniej przysługiwać będzie podatnikom, którzy mają roczne przychody od 68 412 zł do 133 692 zł. Problem pojawił się w przypadku przedsiębiorców, których przychody miały być zmniejszone o wspomniane "koszty prowadzenia działalności". W ustawie o PIT nie było jednak takiego pojęcia.

Są koszty uzyskania przychodu, a to zupełnie co innego, bo wiele wydatków na biznes jest z nich wyłączonych (m.in. na reprezentację) albo rozlicza się je przez dłuższy okres (np. na zakup samochodu będącego środkiem trwałym)

- wyjaśnia gazeta.

Wprowadzona zmiana sprawiła, że w przypadku przedsiębiorców prawo do ulgi dla klasy średniej uzależnione będzie od wysokości przychodów pomniejszonych o "koszty uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności".

Co istotne, ulga dotyczy jedynie pracowników i przedsiębiorców rozliczających się według skali podatkowej. "Nie przysługuje tym, którzy są na liniowym PIT czy ryczałcie. Oni będą jednak płacić składki zdrowotne na innych zasadach. I ustawodawca uznał, że ulga im niepotrzebna" - podaje "Rz".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(339)
ja1
2 lata temu
gdyby demokracja byla prosta jak drut to bylaby tylko konstytu8cja + 1 ustawa + 1 rozporządzenie, Bylby tylko marszalek sejmu+prezydent+ premier i 1 sędzia.
Twój nick
2 lata temu
d NOWEGO "ŁADU" MOJA EMERYTURA ZMALEJE o 250 PLN/m-c czyli 3,000 PLN ROCZNIE! ABY BYŁO ŚMIESZNIEJ TO CI CO WIĘCEJ DOSTAJĄ (ponad 10,000 PLN/m-c) TO IM WZROŚNIE BO PRZESUNĘLIŚCIE 2 PRÓG PODATKOWY! POLICZYMY SIĘ PRZY WYBORACH !!! Już na was nigdy nie zagłosuję !! PiS PRZESTAŃCIE KRAŚĆ !!
Ola
2 lata temu
A emerytów pozbawili ulgi dla klasy średniej!!!! Świnie nie ludzie, oni po 60% podwyżki , a przy inflacji 8% emeryt ze średnią emeryturą w 2021 r po polskim ladzie id stycznia 2022 dostanie niższą emeryturę, emeryci górnicy kilofy i na Warszawę
Roman
2 lata temu
A może by tak przywrócić ulgę n dla samotnych rodziców, w szczególności dla wdów i wdowców, co złodzieje??
proste
2 lata temu
jak budowa cepa. Ci co zarabiają rocznie ponad 133 tys. brutto będą w mniejszym lub większym stopniu w plecy, dla całej reszty będzie to neutralne lub korzystne. Najwięcej stracą ci którzy zainwestowali w mieszkania pod wynajem i rozliczali się na zasadach ogólnych i kombinowali tak że nie płacili grosza podatku dochodowego. Oni będą musieli przejść na ryczałt i zapłacić 8,5% i tu będzie straszny kwik.
...
Następna strona