Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pit
18.03.2020 08:57

Chcesz rozliczyć PIT? Nie przegap najnowszych ulg i odliczeń podatkowych 2020

Dla wielu przymusowy pobyt w domu to czas nadrabiania zaległości, również tych związanych z rozliczaniem PIT. Chcesz mieć to już z głowy? Sprawdź nowości w ulgach i rozlicz się online z darmowym programem PIT – bez wizyty w urzędzie skarbowym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Nie przegap najnowszych ulg i odliczeń podatkowych 2020. (Fot: Pio Si)

Artykuł sponsorowany

Ze względu na rozprzestrzenianie się wirusa COVID-19 Ministerstwo Finansów zachęca do załatwiania spraw urzędowych bez wychodzenia z domu i korzystania z e-usług. Przy rozliczeniu warto pamiętać o przysługujących nam ulgach i odliczeniach. W tym roku pojawiło się kilka nowości. Zerowy PIT dla osób do 26. roku życia, odliczenie wydatków związanych z termomodernizacją domu, ulga z tytułu przekazania darowizny na cele edukacyjne – sprawdź, komu przysługują i ile można zyskać.

(materiał partnera)

Zerowy PIT dla osób do 26. roku życia

Zwolnienie z obowiązku odprowadzania podatku dochodowego to nowość, z której skorzystać mogą jedynie młodzi podatnicy. Rząd szacuje, że zerowy PIT dotyczy blisko 2 mln osób do 26. roku życia. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby móc się o niego ubiegać?

Zwolnieniu nie podlegają przychody uzyskane na podstawie studenckich umów stażowych, umowy o praktyki absolwenckie czy zasiłków dla bezrobotnych. Młody podatnik nie musi być studentem, musi za to posiadać umowę o pracę lub umowę zlecenie.

Ulga dotyczy przychodów do 85 528 zł w danym roku podatkowym. Jeżeli podatnik, który nie skończył jeszcze 26 lat zarabia więcej, to dopiero nadwyżka (ponad próg 85 528 zł) będzie opodatkowana. Zwolnienie podatkowe zaczęło obowiązywać dopiero od sierpnia 2019 roku, dlatego limit przychodów podlegających zwolnieniu wynosi 35 636 67 zł (zwolnienie obowiązywało 5 miesięcy, czyli 5/12 rocznego limitu).

O czym jeszcze trzeba pamiętać, rozliczając PIT? Tej ulgi nie wylicza się samodzielnie. Zajmuje się tym pracodawca/zleceniodawca, który wylicza ulgę w PIT-11. Wyjątkiem może być sytuacja, gdy młody podatnik miał wiele umów, które łącznie mogły przekroczyć te limity.

Odliczenia darowizny na edukację zawodową

Prowadzisz własną działalność gospodarczą? Możesz uwzględnić odliczenie darowizny przekazanej w 2019 roku na wsparcie określonej placówki zajmującej się kształceniem zawodowym. To kolejna nowość fiskusa. Profil wybranej placówki nie musi być powiązany z działalnością Twojego przedsiębiorstwa.

O czym należy pamiętać? Darowiznę wpłacaną w 2019 r. można odliczyć tylko w PIT za rok 2019. Jeżeli w danym roku przekazałeś więcej darowizn, zlicz je wszystkie i pamiętaj o górnym limicie odliczenia. Łącznie z darowiznami na cele kultu religijnego, pożytku publicznego oraz krwiodawstwa, darowizny przekazane na edukację zawodową nie mogą przekraczać 6% dochodu podatnika.

O jakich placówkach mowa? Odliczenie dotyczy darowizn przekazanych m.in na pięcioletnie technikum, szkoły branżowe czy policealne, szkoły artystyczne czy centra kształcenia ustawicznego oraz praktycznego. Warto sprawdzić, czy status danej szkoły uprawnia do skorzystania z ulgi w zgodzie z istniejącymi przepisami.

Ulga termomodernizacyjna

Jesteś właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego? Od tego roku możesz skorzystać z innej nowości skarbówki – ulgi termomodernizacyjnej odliczanej od podstawy opodatkowania. Poniosłeś wydatki związane z zakupem materiałów budowlanych czy sprzętów służących termomodernizacji? Upewnij się, że zakupy mieszczą się w oficjalnym katalogu wydatków uprawnionych do skorzystania z ulgi. Do kosztów zaliczają się także wydatki za skorzystanie z niektórych usług.

Ulgi przysługują jedynie osobom, które ukończyły cały proces termomodernizacji w ciągu 3 lat od pierwszego odliczonego wydatku. Na każdy wydatek trzeba posiadać fakturę VAT.

Ile można zyskać? Każdy, kto spełnia wymienione warunki, może skorzystać z ulgi i odliczyć maksymalnie do 53 tys. Zł. Jest to limit łączny (na odliczenia w kolejnych latach), nie roczny.

Chcesz rozliczyć się szybko, bez błędów i z uwzględnieniem wszystkich przysługujących Ci ulg? Zrób to bez wychodzenia z domu – skorzystaj ze sprawdzonego programu PIT, który pobrano już ponad 30 mln razy!

Artykuł sponsorowany

Tagi: pit
Źródło:
Artykuł sponsorowany
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz