Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
podatki
08.07.2020 19:10

CIT. Kościński mówi o wyraźnym wzroście dynamiki wpływów z podatku

Dynamika wzrostu wpływów z CIT w Polsce jest wyraźna - zapewnił minister finansów Tadeusz Kościński. Podkreślił też, że na dynamikę nie wpływa fakt, że część podatników płaci niższy podatek CIT od ubiegłego roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(materiały partnera)
Tadeusz Kościński przekonuje, że wpływy z podatku CIT wciąż rosną.

Minister Kościński był uczestnikiem posiedzenia Polskiego Instytutu Ekonomicznego, który prezentował raport pt. "Luka CIT w Polsce w latach 2014-2018". Jak podaje Polska Agencja Prasowa, szef MF podkreślił, że w 2019 roku do budżetu wpłynęło 51 mld złotych z tytułu tegoż podatku.

- To wzrost o 15 proc. w stosunku do 2018 roku; w porównaniu do 2015 roku wpływy były wyższe o 18 mld złotych, czyli o ponad 50 proc. - wyliczał minister, cytowany przez PAP.

- Dynamika wzrostu wpływów z CIT w Polsce jest wyraźna, mimo że od ubiegłego roku uprawnieni podatnicy płacą niższy CIT - dodał Kościński.

Zobacz też: Luka CIT. Do budżetu państwa nie trafia 22 mld złotych należnego podatku

Raport PIE pokazuje że luka CIT w 2018 roku wyniosła 22 mld złotych. Natomiast w 2014 roku - ok. 35 mld złotych. Eksperci ocenili, że największym problemem, z jakim obecnie musi się mierzyć Polska, jest wyprowadzenie zysków do rajów podatkowych.

Natomiast we wtorek Mateusz Morawiecki poinformował, że w czerwcu odnotowano o 3 proc. większe dochody do budżetu niż w czerwcu zeszłego roku. Za dobrym wynikiem kryje się jednak jeden haczyk w postaci działania Narodowego Banku Polskiego.

Dokładnie 1 czerwca NBP wpłacił do budżetu ponad 7,4 mld złotych, co stanowi 95 proc. zysku wypracowanego przez bank centralny w 2019 roku. W dwóch ostatnich latach NBP nie wpłacił do budżetu ani złotówki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki, wpływy z podatków, cit, podatek cit, tadeusz kościński, wiadomości, wiadomości, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-07-2020

JonathanJa ufam ministrowi finansów, to znakomity specjalista, jak on tak mówi to się zgadzam.

10-07-2020

LeonOwszem raje podatkowe to spore wyzwanie i to jest zjawisko z którym Polska ma największy problem, ale rząd skutecznie działa aby go zniwelować.

10-07-2020

JeremiTrzeba być sprawnym politykiem, aby osiągać w polityce takie sukcesy jak Mateusz Morawiecki. Pomimo że od ubiegłego roku uprawnieni podatnicy płacą … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (16)