Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|

Drożyna bije rekordy dekad. Gronkiewicz-Waltz: Coraz bardziej przypominamy kraj doby socjalizmu

400
Podziel się:

Ceny nie rosły tak szybko od 20 lat. Wstępne dane o inflacji nie pozostawiają złudzeń. - Zbić tę inflację nie będzie łatwo. Żeby to zrobić, trzeba by podnieść stopy procentowe, ale to uderza w inwestycje, siadają kredyty. Zamknięte koło - przyznaje w rozmowie z money.pl była prezes NBP i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Drożyna bije rekordy dekad. Gronkiewicz-Waltz: Coraz bardziej przypominamy kraj doby socjalizmu
Hanna Gronkiewicz-Waltz (Wikimedia Commons, Wikimedia CC-BY-SA 2.0)

Inflacja przyśpiesza. Kolejny miesiąc to znów rekord. Ostatni raz ceny rosły w takim tempie wiosną 2001 roku.

- Mamy najwyższą inflację od 20 lat. Drożyznę odczuwa każdy. Sama chodząc na zakupy, widzę ten wzrost cen, średnio jakieś 30-40 proc. jest drożej. Zaopatrując się w markecie raz na tydzień, widać w portfelu tę różnicę – przyznaje w rozmowie z money.pl była prezes NBP i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

GUS we wstępnych wyliczeniach oszacował, że ceny wzrosły o 6,8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Jak zauważyła na Twitterze była szefowa NBP, niebezpiecznie zbliżamy się do poziomu 7 proc.

- Zbić tę inflację nie będzie łatwo - powtarza w rozmowie z money.pl i wyjaśnia, że aby to zrobić, "trzeba by podnieść stopy procentowe, ale to uderza w inwestycje, siadają kredyty. Zamknięte koło".

Zobacz także: Inflacja nie zwalnia, będzie drożej. Cena drobiu nawet o 25 proc. wyższa

- Na dodatek PiS funduje nam podwyżkę podatków, która skutkuje ucieczką do szarej strefy. To niedobrze wpływa na dochody państwa - dodaje.

Drożyna dryluje nam portfele

Jak zaznacza w rozmowie z money.pl Hanna Gronkiewicz-Waltz, rosną rachunki za gaz, prąd, benzynę, co oczywiście przełoży się znów na koszty produkcji żywności, a więc i na ceny w sklepach.

Tymczasem rząd nie zamierza obniżać akcyzy na paliwo. Jak wyjaśniał prezes Jarosław Kaczyński, akcyza to jeden z ważnych dochodów państwa, nie powinno się go obniżać. Co znamienne, sam naciskał w tej sprawie poprzedni rząd w 2011 roku.

- Rząd nie jest chętny do obniżania akcyzy na paliwo, a cena stale rośnie. Mamy już 6 zł na litrze. Prezesowi Kaczyńskiemu łatwo było mówić o konieczności cięć, kiedy był poza rządem, teraz będąc u władzy, tego nie zrobi. A przecież wysoka cena paliw przekłada się na to, ile płacimy za pozostałe produkty i usługi – komentuje była prezes NBP.

Inflacja odbije się na emerytach

Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreśla, że inflację odczują również seniorzy i osoby najmniej zarabiające. Inflacja ma znacznie szerszy wpływ niż tylko na ceny na sklepowych półkach. 

- Inflacja to ukryty podatek. Wpływa na siłę nabywczą pensji – zwłaszcza w budżetówce, ale i na faktyczną wartość emerytur czy innych świadczeń. Polacy dostają przez nią mniej z programów społecznych, między innymi na wartości traci również 500 plus - wyjaśnia w rozmowie z money.pl.

Jak podkreśla, programy socjalne, którymi chwali się rząd, nie zniwelują efektu rosnących cen, ale wizerunkowo pomagają władzy.

- Trzynaste i czternaste emerytury to sprytny sposób, aby usypiać to niezadowolenie. To strategia rządu, aby przetrwać - zaznacza. Jej zdaniem, przez działania PiS gospodarka staje się jednak coraz mniej efektywna. - Tracimy na tym wszyscy - podkreśla.

- Coraz bardziej zaczynamy przypominać kraj doby socjalizmu z centralnie zarządzaną gospodarką, ze sztucznie utrzymywanymi stopami procentowymi, państwowymi przedsiębiorstwami, znacjonalizowanymi bankami. Sytuacja zaczyna przypominać tę z lat 80. i skończyć może się nawet benzyną na kartki - konkluduje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(400)
Grzegorz
9 miesięcy temu
Socjalizmu? Zgadza się! A konkretnie: narodowego socjalizmu. Taki sam ustrój był w Niemczech w latach 30-tych ubiegłego wieku. Fuhrer też jakby podobny - kurduplasty i zakomleksiony.
Fffffhjjkkk
10 miesięcy temu
Takie mamy Autorytety wstyd
Eugeniusz
10 miesięcy temu
Dzięki POkomuchom którzy totalnie opanowali kilka strzeżonych budynków w Brukseli Europa zginie i przepadnie zmieciona poprzez potęgę krajów azjatyckich - stanie się to już wkrótce.
Smieszek
10 miesięcy temu
A panią to cieszy . Cała Europa socjalistyczna i jeszcze chcecie byśmy tacy sami byli . Niedoczekanie . Z góry nam każą za nasze pieniądze robić co im się podoba . To jakaś paranoja . Platforma i EU . Komuniści
Orzeł
10 miesięcy temu
Nie podnoszenie stóp spowodowało że inflacja wymknęła się spod kontroli i podniesienie stopy o 0,4% nic nie da, tylko bardzo wysoka podwyżka mogła by powstrzymać inflację ale wiadomo że pisowski funkcjonariusz Glapiński na to się nie zdecyduje. Dzisiaj już wiadomo że na początku roku mamy 8% i tylko kwestią czasu jest kiedy osiągnie wartość dwucyfrową. Pod pretestem że to pandemia powoduje inflację Glapiński drukuje puste złotówki skupując obligacje to się nazywa monetyzacja rezultat będzie ten sam co za komuny wysoka inflacja. Glapiński to Nikodem Dyzma i jego wybór na pierwszą kadencję był pomyłką a na drugą szaleństwem.
...
Następna strona