Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Fiskus uderzył w branżę IT. Informatycy dowiadują się, że płacą za małe podatki

40
Podziel się:

Skarbówka w ostatnim czasie ruszyła na wzmożone kontrole w branży IT. Fiskus sprawdza, czy informatycy nie płacą zbyt niskich podatków. "Gazeta Wyborcza" podaje, że zapadają już pierwsze decyzje w tej sprawie, które skutkować będą niższymi pensjami netto (na rękę).

Fiskus uderzył w branżę IT. Informatycy dowiadują się, że płacą za małe podatki
Urzędy Skarbowe prowadzą wzmożone kontrole w branży IT (Unsplash, Luke Peters)

Kontrole Urzędu Skarbowego dotyczą zarówno pracujących w branży IT na etatach, jak i prowadzących jednoosobową działalność. W tym pierwszym przypadku problemy mają głównie pracodawcy, wykazujący, że zatrudnieni przez nich informatycy 100 proc. czasu spędzają na pracy innowacyjnej, czy też autorskiej, od której można odliczyć połowę kosztów całej pensji.

- Właśnie dostałem decyzję skarbówki, że mam zapłacić zaległy podatek za nieprawidłowości w umowach o pracę z 52 pracownikami, którzy korzystali z 50-procentowych autorskich kosztów uzyskania przychodów. Urząd skarbowy zakwestionował fakt, że koszty są liczone od całej pensji - powiedział "GW" Marcin, właściciel firmy informatycznej z jednego z miast wojewódzkich.

Przedsiębiorca dodaje, że odwołał się od decyzji fiskusa, ponieważ w innym razie jego firma by nie przetrwała. Co więcej, jeśli zgodnie z decyzją skarbówki obniżyłby de facto pensje netto pracownikom, ci szybko znaleźliby nowe miejsce pracy. Ale wygląda na to, że czeka go trudna walka w sądzie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Najdroższe obietnice PO i PiS. Jeden wspólny program. "Zagadka"

Fiskus wziął się za informatyków

Bartosz Mazur, doradca podatkowy i partner w Gekko Taxens, w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" przyznaje, że uznanie, iż pracownik 100 proc. swojego czasu w firmie spędza na pracy autorskiej, będzie trudne do udowodnienia.

Ekspert radzi, by co najmniej część pensji stanowiącej minimalne wynagrodzenie krajowe zaliczyć jako "normalną" pracę ze standardowym opodatkowaniem.

Skarbówka od tygodni prześwietla również m.in. pracowników branży IT, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Chodzi o tych, którzy mając do wyboru ryczałt ze stawką 12 proc. albo 8,5 proc., wybierają tę niższą.

Wyższa stawka dotyczy osób, które zajmują się oprogramowaniem, a niższa - innych prac w branży IT. Rzecz w tym, że zdaniem fiskusa np. testerzy oprogramowania, którzy nie pracują na kodzie, stosowali niższą stawkę. Zdaniem skarbówki - niesłusznie, przez co nakazuje ona płacenie 12 proc. podatku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(40)
bełkot
3 miesiące temu
IT TO SĄ DRODZY USŁUGODAWCY OJ DRODZY
Look
4 miesiące temu
Stara sprawa, ogólnie od dochodów za pracę nie powinno w ogóle być podatków bezpośrednich, wystarczający jest podatek VAT i w ostateczności Akcyza i to wszystko NIC więcej, pyły takie przymiarki w 2015 - skoncentrować i ograniczyć się tylko do VAT. Dodatkowo a właściwie przede wszystkim, powinna istnieć, na zasadzie zapisów wprost w konsyttucji tzw. Granica/limit sumy wszystkich świadczeń pańszczyźnianych na rzecz wspólnoty - państwa np. 20% dla uzyskujących dochody tylko z własnej pracy, inny limit dla zysków z firm, kapitałów, wszelkich dóbr - nieruchomości, kopalinie itp. I to powinno być ustalone w referendach. Referenda przy dzisiejszej technice można było by robić właściwie co dziennie, tzw. Klasyczny System parlamentarny - przedstawiciele, wybory co kilka lat, tych samych koryciarzy, to skamielina zdegenerowanego monstrum - zaprzeczenie ateńskim wzorcą, oczywiście z wyłączeniem niewolnictwa. Oczywiście wprowadzenie i efektywne stosowanie tego mechanizmu, wymaga odpowiedniej ewolucji/rewolucja i osiągnięcia niezbędnej dojrzałości społeczno-obywatelskiej. Inaczej będziemy wegetować w szaleńczym kołowrocie psychopatycznych despotów i oportunisrów.
W chorym kraj...
4 miesiące temu
W chorym kraju żyjemy to i chore problemy. Żadnych progów, żadnych ulg dla nikogo, wszyscy powinni płacić tyle samo %. Na przykład ustalamy 20% bez progów podatkowych ulg etc. - zarabiasz 100k rocznie płacisz 20% z tego czyli 20k, zarabiasz 1m rocznie płacisz 20% z tego czyli 200k, zarabiasz 10k rocznie (bo jesteś mało ogarnięty) płacisz 20% czyli 2k - matematyka nie kłamie, procenty są sprawiedliwe. A nie, karanie człowieka bo włożył swój czas i wysiłek w naukę i zdobywanie doświadczenia, bo był ambitniejszy od innych i zamiast ćpać, jarać, chlać to rozwijał pasje, bo dzięki temu zarabia więcej niż inny to ciach trzeba zabrać mu więcej. Promowanie biedoty i głupoty bo jak jesteś bogatszy i mądrzejszy to zaraz dostaniesz po łapach.
ITguy
4 miesiące temu
W końcu ministerstowo finansów poszło po rozum do głowy. Jaka praca twórcza ? Śmiechu warte. Siedzę i pisze kod programu codziennie inny tak damo jak np. rysownik codziennie rysuje coś innego tymi samymi mazakami, czy sprzątaczka codziennie inaczej myje/ściera tą samą podłogę. Lekarz też codziennie ma inne pacjenta a redaktor gazet codziennie redaguje inny tekst. Dlaczego tylko moja praca była "tworcza" nikt w branży IT tego nie wie ale korzysta z dobrodziejstwa niskich podatków :-)
Gosc
4 miesiące temu
To nie jest praca autorska - nie przez caly czas. Wiem co mowie, pracuje w IT
...
Następna strona