Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

Miesięcznie zarabiają nawet 100 tys. zł. To specjaliści IT ze szczególnymi umiejętnościami

92
Podziel się:

Mediana zarobków specjalistów IT zajmujących się sztuczną inteligencją wzrosła o 63 proc. Miesięczne pensje sięgają 28 tys. zł brutto w przypadku umowy o pracę i 38 tys. zł netto na umowie B2B. Nie brakuje jednak ofert w wysokości 100 tys. zł - wynika z danych No Fluff Jobs, które przytacza forbes.pl.

Miesięcznie zarabiają nawet 100 tys. zł. To specjaliści IT ze szczególnymi umiejętnościami
Informatycy specjalizujący się w AI zarabiają najwięcej (via Getty Images, Luis Alvarez)

Forbes przypomina, że przeciętny Polak w ubiegłym roku zarobił 76 tys. zł brutto. Takie pieniądze niektórzy informatycy mogą uzyskać w ciągu 16 dni pracy.

Widełki na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie powoli nie robią już tu wrażenia - ocenił w rozmowie z forbes.pl Tomasz Bujok, prezes No Fluff Jobs, firmy analizującej zarobki w działach IT.  

Specjalista od AI pilnie poszukiwany

Informatycy zajmujący się sztuczną inteligencją są poszukiwani na rynku. Na jedną ofertę pracy dotyczącą AI na portalu No Fluff Jobs odpowiada nawet 30 chętnych. Ale zdarzają się oferty, gdzie aplikuje 80 osób.

Tomasz Bujok zaznacza, że nie jest to przypadek, gdyż "od początku roku zauważamy zwiększone zainteresowanie ze strony kandydujących na ogłoszenia AI, ale także firm, które publikują takie ogłoszenia".

Czego szukają kandydaci? Jest to przede wszystkim praca przy tzw. NLP, czyli przetwarzaniu języka naturalnego, gdzie liczba ofert wzrosła o 195 proc. Ponadto zainteresowaniem cieszy się "Machine Learning" (obszar sztucznej inteligencji poświęconej algorytmom).

Informatyków interesuje też ChatGPT, który zdaniem branży mocno wpłynął na wyobraźnię twórców. Rośnie też liczba wyszukiwań frazy "Prompt Engineer" - jak wyjaśnia forbes.pl, jest to "osoby, która wydaje polecenia i podpowiedzi sztucznej inteligencji".

Zarobki w AI mocno w górę

Informatycy specjalizujący się w sztucznej inteligencji mogą zarobić krocie. Jeszcze w 2022 r. w tym segmencie zarabiano od 15,9 do 20,1 tys. zł brutto na umowie o pracę i od 18,4 do 25,5 tys. zł netto (plus VAT) dla zatrudnionych na B2B.

W tym roku te kwoty są jeszcze większe. Mowa o widełkach na poziomie 18-26 tys. zł brutto (12,6-18 tys. zł netto) na etacie oraz 30-38 tys. zł netto na B2B. Czyli etatowcy zarabiają nawet 29 proc. więcej niż w 2022 r., a kontraktowcy 63 proc.

- Na No Fluff Jobs zdarzały się nawet oferty przekraczające 100 tys. zł netto miesięcznie na umowie B2B. To oznacza, że specjalizacja AI daje szansę, by po roku pracy stać się milionerem - podsumował Tomasz Bujok. - Oferty za takie stawki oznaczają zazwyczaj duże wymagania: doktorat z konkretnej dziedziny, 10 lat doświadczenia z deep learningiem, sukcesy w trenowaniu konwolucyjnych sieci neuronowych itp.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(92)
Polak
8 miesięcy temu
10 tys /mc to tyle nam emerytury. 😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂
Niebywały
8 miesięcy temu
Jestem prezesem spółki mam ok 50tys zł miesięcznie plus firma rośnie. Żal mi ludzi z niskimi zarobkami ale nie mogę dużo płacić bo im odbije
Mirek
8 miesięcy temu
Jak zwykle clickbait powodujący nagonkę na programistów
sdv
8 miesięcy temu
Wielu dobrze zarabiających zostało bankrutami pomimo zarabiania dużych pieniędzy. Kiedy źle zarządza się pieniędzmi, każdą pensję i majątek można roztrwonić. Od samego początku, gdy zarabiamy, warto część tych pieniędzy zachować-zainwestować. Można skutecznie budować swój majątek i stać się też finansowo wolnymi niekoniecznie dopiero na starość, jak właśnie przygotować się na sytuację utraty pracy czy chorobę, by mieć zgromadzone zasoby pieniężne, a przede wszystkim aktywa (np. nieruchomości na wynajem), które generują co miesiąc dochody. Czytaliście ksiązke pt. Emerytura nie jest Ci potrzebna? Można uniezależnić się finansowo,, zbudować majątek, a co ważne wyjść spod wpływu rządzących, a takie coś nie bardzo im się podoba. Ludzi z pieniędzmi trudno przekupić plusami, ulgami itp.
Sqrwiel
8 miesięcy temu
No i taki "Prompt engineer" jest jak pseudo koder web aplikacji! Bo niby dlaczego AI ma nie mieć błędów uczenia, skoro web aplikacje co i rusz są wywalane różnymi włamami! Najpierw niech ta sztuczna inteligencja nauczy się definicji i pojęć z Encyklopedii Brytannica, a potem z każdych narodowych encyklopedii. Potem niech opanuje słowniki synonimów i wyrażeń bliskoznacznych w każdym języku. Dopiero wtedy niech usiłują ją uczyć NIEDOUCZENI "prompt engineer"!! Może wtedy choć odrobinę podniesie się IQ, bo sama AI wyeliminuje niedouków ze swojego otoczenia!
...
Następna strona