Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Kleszczów to najbogatsza polska gmina. Od przyszłego roku ucierpi przez decyzję rządu

50
Podziel się:

Wraz z nastaniem Nowego Roku gmina Kleszczów się podzieli. To efekt wniosku wojewody łódzkiego, który zwrócił się w tej sprawie do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. A rząd ostatecznie przystał na ten wniosek. To oznacza, że dochody najbogatszej polskiej gminy od 2021 roku ulegną znacznemu uszczupleniu.

Kleszczów to najbogatsza polska gmina. Od przyszłego roku ucierpi przez decyzję rządu
Gmina Kleszczów zyskiwała na bliskości kopalni i elektrowni Bełchatów (Adobe Stock, Paweł Brzozowski / grinus.pl)

Jak tę decyzję tłumaczy wojewoda łódzki? "Chodzi o to, aby wyrównać dysproporcje w dochodach na jednego mieszkańca" - tak wniosek o zmianę granic uzasadniał Tobiasz Bocheński, cytowany przez portal RMF FM. Internetowy serwis rozgłośni poinformował o tej sprawie.

Bełchatów zadowolony ze zmian

Gmina Bełchatów zyska tzw. obręb geodezyjny Wola Grzymalina, dziś zlokalizowany na terenie gminy Kleszczów. To właśnie tam znajduje się Elektrownia Bełchatów.

Wojewoda uzasadnia tę decyzję faktem, że "bogactwo Kleszczowa" wynika z podatków płaconych przez kopalnię węgla brunatnego i Elektrownię Bełchatów. Jednak wydobycie odkrywkowe węgla wpływa negatywnie nie tylko na środowisko i infrastrukturę Kleszczowa, ale także na sąsiadującą gminę Bełchatów. A ta dotychczas nie mogła uczestniczyć w zyskach z podatków.

Zobacz także: Elektrownia atomowa w Polsce. Apel ministrów o pieniądze z UE
"Zmiana granic wprowadzona przez Radę Ministrów sprawia, że podatki będą rozkładały się sprawiedliwie na obie gminy. Zaś zdecydowanie większa liczba mieszkańców Ziemi Bełchatowskiej zostanie objęta wsparciem finansowym" - podkreśla wojewoda, cytowany przez RMF FM.

Dziś na jednego mieszkańca gminy przypada dochód na poziomie 2,1 tys. złotych. Po zmianie dochody Bełchatowa urosną niemal czterokrotnie. Radości z tego faktu nie kryją mieszkańcy. W rozmowie z rozgłośnią już wymieniają projekty, które będzie można zrealizować z nowych środków, np. ścieżki rowerowe, kanalizację, czy drogi gminne.

Mieszkańcy Kleszczowa mówią o ciosie

Zmiany natomiast negatywnie na swoim budżecie odczuje gmina Kleszczów. Po zmianach na jednego mieszkańca będzie przypadać nieco ponad 17,5 tys. złotych.

To o przeszło 12 tys. złotych mniej niż dotychczas. Dotychczas dochody gminy Kleszczów na jednego mieszkańca siedmiokrotnie przewyższały dochody na jednego warszawiaka i wynosiły 29,8 tys. złotych.

- Nie jestem zadowolony z takiej decyzji rządu. Na finansach gminy na pewno to się odbije, ale czy na życiu - zobaczymy - stwierdził jeden z rozmówców RMF FM.

"Polskie Emiraty" się zmienią?

Polski Instytut Ekonomiczny w swoich opracowaniach w swoich opracowaniach "polskimi Emiratami" nazywa najbogatsze gminy nad Wisłą, których budżet w największym stopniu stymuluje bliskość kopalni lub elektrowni. Listę "gigantów" otwierał dotychczas Kleszczów, ale możliwe, że to ulegnie zmianie po decyzji rządu.

To jednak niejedyna zmiana, jaka może nastąpić na liście "polskich Emiratów". Bliskość elektrowni jądrowej może oznaczać dołączenie do nich gminy Choczewo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(50)
dpx
miesiąc temu
Tłuste koty. Jak się okazuje nie wystarczą dziwne egzotyczne zdolności i umiejętności, czy najwyższe poparcie spoza regionu. Bo poparcie to i tak trzeba mieć, wyborców. Z dziwniejszych wypowiedzi o kandydatach to usłyszałem, że ktoś tam jest znajomym tego czerwonego, czy Palikota.
wzburzony
2 lata temu
taka decyzja narusza zasady i prowadzić będzie do w przyszłości sobiepaństwa, rozdrabniania i łączenia gmin po dowolności. nawet jeśli gmina wysiłkiem mieszkańców coś osiągnie to panowie z pis powiedzą dzielić się według chrześcijanskiej reguły. I o czym tu mowa, stałość zasad to podstawa praworządności.
Bogdan
2 lata temu
Bardzo dobra decyzja !!!Mieszkańcy Kleszczowa nie mają żadnego udziału w tworzeniu tak wysokiego budżetu !!! W mojej opinii i tak zostało im zbyt wiele !!!
***** ***
2 lata temu
Swoi muszą zarabiać a mamy jeszcze kadry chętne na intratne stanowiska !
Maj
2 lata temu
No jak zlykle żłodzi. Tam to nic dobrego się nie wylęgło.
...
Następna strona