Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Polskie emiraty". Wśród 20 najbogatszych gmin 12 to gminy wiejskie

13
Podziel się:

Wśród 20 najbogatszych polskich gmin 12 jest wiejskich, 5 miejskich i 3 miejsko-wiejskie - wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny w swoim najnowszym raporcie. Podium wśród najzamożniejszych gmin zajęły odpowiednio: Kleszczów, Krynica Morska i Rewal.

Rewal (na zdjęciu) zajął trzecie miejsce w rankingu najbogatszych polskich gmin.
Rewal (na zdjęciu) zajął trzecie miejsce w rankingu najbogatszych polskich gmin. (WP)
bECFRWYB

PIE w swoim raporcie wskazuje, że poziom zamożności mierzony dochodami budżetów jednostek samorządu terytorialnego jest jedną z najistotniejszych różnic między miastami a wsiami w Polsce.

"Dane za 2019 rok potwierdzają te intuicje: miasta osiągają średnio wyższe dochody ogółem na mieszkańca, a różnica jest szczególnie istotna w przypadku dochodów własnych. Za większość tej różnicy odpowiada udział w podatku od osób fizycznych, który przypada gminom" - tłumaczy PIE w raporcie.

Co ciekawe, jednak 12 z 20 najbogatszych polskich gmin to gminy wiejskie. Instytut tłumaczy ten przypadek, że gminy te są odpowiednikiem Zjednoczonych Emiratów Arabskich. "Polskie emiraty" są zamożne dlatego, że w ich bliskości są ulokowane duże kopalnie.

bECFRWYD
Zobacz także: Zobacz też: Przekop Mierzei. "Wszystko idzie zgodnie z harmonogramem"

Przypadek ten dotyczy np. Kleszczowa i Rząśni. PIE wyjaśnia, że zyskują one na bliskości Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów oraz elektrowni.

Z "polskimi emiratami" w szranki stają małe gminy, które są kurortami turystycznymi i uzdrowiskami. Jako przykład takich gmin PIE podaje: Rewal, Postomino i Karpacz.

bECFRWYJ

Trzecią grupę zamożnych gmin wiejskich tworzą natomiast te, które korzystają z efektów aglomeracyjnych. Mówiąc prościej: to te, które leżą w bliskości dużego miasta. Do tej grupy należą: podwarszawski Nadarzyn, czy Tarnowo Podgórne sąsiadujące z Poznaniem. W tej drugiej gminie działa ok. 5 tys. firm, które zatrudniają przeszło 40 tys. osób - tłumaczy PIE.

Natomiast sama Warszawa ulokowała się na 12. miejscu rankingu.

Pierwsza dziesiątka najbogatszych gmin:

  • Kleszczów;
  • Krynica Morska;
  • Rewal;
  • Rząśnia;
  • Kobierzyce;
  • Mielno;
  • Sopot;
  • Postomino;
  • Ustronie Morskie;
  • Jerzmanowa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bECFRWZe
KOMENTARZE
(13)
Ziuta
rok temu
Subiektywny ranking w którym udział biorą te gimny, które są w się zgłosiły do konkursu.
fff
rok temu
No popatrzcie... A myślałem, że Pawłowie :-)))
gosc
rok temu
Polskie emiraty bo sa blisko kopalni, a wiec kopalnie przynosza straty czy zyski ? Bo jezeli straty to nie placa podatkow.
bECFRWZf
lucIII
rok temu
Przekop Mierzei zrobi z Krynicy wyspę, na którą trudno będzie się dostać (i dzisiaj w letnie weekendy korki zaczynają się pod Nowym Dworem). I skończy się "bogactwo", widoczne tylko w statystykach. Bo stałych mieszkańców nikt nie pyta, ile np tu kosztuje woda z kranu.
pol
rok temu
Na zasobnosc Kleszczowa sklada sie cala polska w oplatach za energie elektryczna , zobaczymy jak zamkna elektrownie to bedzie najbiedniejsza gmina