Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zamożność
30.07.2020 19:43

"Polskie emiraty". Wśród 20 najbogatszych gmin 12 to gminy wiejskie

Wśród 20 najbogatszych polskich gmin 12 jest wiejskich, 5 miejskich i 3 miejsko-wiejskie - wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny w swoim najnowszym raporcie. Podium wśród najzamożniejszych gmin zajęły odpowiednio: Kleszczów, Krynica Morska i Rewal.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP)
Rewal (na zdjęciu) zajął trzecie miejsce w rankingu najbogatszych polskich gmin.

PIE w swoim raporcie wskazuje, że poziom zamożności mierzony dochodami budżetów jednostek samorządu terytorialnego jest jedną z najistotniejszych różnic między miastami a wsiami w Polsce.

"Dane za 2019 rok potwierdzają te intuicje: miasta osiągają średnio wyższe dochody ogółem na mieszkańca, a różnica jest szczególnie istotna w przypadku dochodów własnych. Za większość tej różnicy odpowiada udział w podatku od osób fizycznych, który przypada gminom" - tłumaczy PIE w raporcie.

Co ciekawe, jednak 12 z 20 najbogatszych polskich gmin to gminy wiejskie. Instytut tłumaczy ten przypadek, że gminy te są odpowiednikiem Zjednoczonych Emiratów Arabskich. "Polskie emiraty" są zamożne dlatego, że w ich bliskości są ulokowane duże kopalnie.

Zobacz też: Przekop Mierzei. "Wszystko idzie zgodnie z harmonogramem"

Przypadek ten dotyczy np. Kleszczowa i Rząśni. PIE wyjaśnia, że zyskują one na bliskości Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów oraz elektrowni.

Z "polskimi emiratami" w szranki stają małe gminy, które są kurortami turystycznymi i uzdrowiskami. Jako przykład takich gmin PIE podaje: Rewal, Postomino i Karpacz.

Trzecią grupę zamożnych gmin wiejskich tworzą natomiast te, które korzystają z efektów aglomeracyjnych. Mówiąc prościej: to te, które leżą w bliskości dużego miasta. Do tej grupy należą: podwarszawski Nadarzyn, czy Tarnowo Podgórne sąsiadujące z Poznaniem. W tej drugiej gminie działa ok. 5 tys. firm, które zatrudniają przeszło 40 tys. osób - tłumaczy PIE.

Natomiast sama Warszawa ulokowała się na 12. miejscu rankingu.

Pierwsza dziesiątka najbogatszych gmin:

  • Kleszczów;
  • Krynica Morska;
  • Rewal;
  • Rząśnia;
  • Kobierzyce;
  • Mielno;
  • Sopot;
  • Postomino;
  • Ustronie Morskie;
  • Jerzmanowa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-07-2020

Kreatywny księgowyPrzypuszczam, że te gminy wzbogaciły się na turystach; kasując kosmiczne opłaty za parkingi, opłaty z wstęp na plaże, oraz użytkowanie toalet; prawie … Czytaj całość

31-07-2020

Myśliciel5 tys. firm w Tarnowie Podgórnym robi wrażenie - widać, że tam ludzie pracują a nie korzystają jak huba z walorów środowiska i kopalin, które przecież … Czytaj całość

31-07-2020

ciekawyciekawe ze obok krynicy morskiej jest jedna z biedniejszych gmin:sztutowo

Rozwiń komentarze (14)