Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Koronawirus. PIT 2020 niższy dla przedsiębiorców pracujących z domu

15
Podziel się:

Pracujący z domu przedsiębiorca może zapłacić niższy podatek PIT. Dlaczego? Ponieważ fiskus zgadza się, by w kosztach mógł umieścić wydatki na czynsz, media oraz sprzęt w większym stopniu niż przed koronawirusem.

Koronawirus. PIT 2020 niższy dla przedsiębiorców pracujących z domu
Koronawirus. Przedsiębiorcy pracujący z domu zapłacą niższy PIT. (Pexels, Vlada Karpovich)

- Osoby, które mają zarejestrowaną firmę w domu, ale przed pandemią działały głównie w terenie, rozliczały w kosztach z reguły niewielką część czynszu, prądu czy domowego internetu, np. 20 proc. Oczywiste jest, że teraz, gdy prowadzą cały biznes w domu, mogą zwiększyć wysokość odliczenia, nawet do 50 proc. - mówi "Rzeczpospolitej" Radosław Żuk, doradca podatkowy, partner w ECDP TAX.

To właśnie "Rp" informuje o łagodniejszym podejściu fiskusa. - Jeśli przedsiębiorca faktycznie w czasie pandemii ponosi większe wydatki na działalność w domu, to może je rozliczyć w kosztach - potwierdza dziennikowi Krajowa Informacja Skarbowa.

Co zatem przedsiębiorca może wliczyć do podatkowych kosztów? Jak wymienia dziennik, może to być m.in. wyposażenie domowego biura, czyli koszty poniesione na zakup: komputera, biurka, krzesła, szafy, papieru, czy spinaczy. Doliczyć do nich może również wydatki na nabycie mieszkania w części, którą wykorzystuje do pracy.

A na wypełnienie deklaracji PIT pozostał już mniej niż miesiąc. Podatkowa deklaracja powinna trafić do skarbówki do 30 kwietnia.

Zobacz także: PIT 2020. Ulgi podatkowe. Gdzie można najwięcej zyskać?
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
podatki
pit
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(15)
klon
3 lata temu
Dzisiaj tak , a jutro ... no ale za okres lockdawnu czyli proporcjonalnie tj 2 m-ce , a tak wogóle to żartowaliśmy , a dzisiaj biurko wykorzystuje synek itd. NIE UFAĆ
Dario
3 lata temu
a za rok, dwa, trzy stwierdzą że jednak nie i wezmą sobie z odsetkami... takich akcji już kilka było.
Rupert
3 lata temu
A dlaczego zwykły Kowalski nie może kosztów utrzymania odpisać od podatku. Przecież, aby zapłacić podatek, musimy iść do pracy. A aby iść do pracy musimy ponosić koszt. Mieszkanie , ubrania, różnego rodzaju opłaty, jedzenie, benzyna itd. Więć też powinniśmy móc sobie te koszty odpisać.
jadam
3 lata temu
A nauczyciel to nic nie może sobie odliczyć za pracę zdalną? On nie ponosi kosztów?
jaa
3 lata temu
W Polsce dba się głównie o niechcących pracować i ludzi o niskich kwalifikacjach podnosząc pensje minimalne. A przedsiębiorców traktuje się jak dojne krowy. Podnosi im ZUS i koszty płac dla pracowników. Zewsząd są atakowani przepisami trudnymi do interpretacji, kontrolami skarbowymi, nowymi obowiązkami, podatkami, podwójnymi składkami zdrowotnymi. Traktuje się ich jak potencjalnych oszustów. Założysz biznes, to za jakiś czas zmienią przepisy i musisz go zamknąć. Nic dziwnego, że ludzie uciekają za granicę pracować lub tam zakładają firmy albo siedzą w szarej strefie. Mimo wszytsko da się zarobić. Wszystko zależy od nas, naszych umiejętności i starań. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emeytura nie jest Ci potzerbna Jest o zarządzaniu pieniędzmi by ludzie mogli się dowiedzieć jak mogą sami zbudować sobie bezpieczeństwo finansowe, a nawet osiągnąć wolność finansową.