Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Koronawirus w Polsce. PIH apeluje do rządu o zwolnienie darowizn z podatku VAT

4
Podziel się:

Produkty przekazane jako darowizny w związku z walką z koronawirusem miałyby być zwolnione z VAT-u. O to prosi rząd Polska Izba Handlu w swoim najnowszym komunikacie.

O zwolnienie darowizn z podatku apeluje Maciej Ptaszyński z PIH (na zdjęciu).
O zwolnienie darowizn z podatku apeluje Maciej Ptaszyński z PIH (na zdjęciu). (East News, Maciej Luczniewski/REPORTER)

- W związku z epidemią koronawirusa jesteśmy świadkami gestów wielu firm, które wspierają działania w walce z epidemią - powiedział, cytowany w komunikacie do którego dotarła Polska Agencja Prasowa, wiceprezes Polskiej Izby Handlu Maciej Ptaszyński.

Ptaszyński wytłumaczył, że Izba dostaje sygnały od przedsiębiorców, którzy chcą pomagać, ale mają problem z konstrukcją polskiego prawa. Według niego bowiem darczyńca, który przekazuje produkty na rzecz organizacji pożytku publicznego, musi uiścić 23-proc. stawkę VAT, obliczonej na podstawie początkowej ceny sprzedaży na wszystkie towary.

- Z pewnością przepisy te wymagają zmiany, aby polscy przedsiębiorcy mieli opłacalną ekonomicznie możliwość robienia darowizn na rzecz potrzebujących - podkreślił Ptaszyński, cytowany przez PAP.

Zobacz także: Zobacz też: Kilkadziesiąt tysięcy firm zawiesiło działalność. "Trudne miesiące, ale przetrwamy"

Obecnie istnieje możliwość zwolnienia z podatku VAT w przypadku darowizny na działalność charytatywną. Dotyczy ona jednak wyłącznie łatwo psujących się artykułów spożywczych oraz części produktów IT.

PIH przypomina też, że w jednym z przyjętych rozporządzeń, zwolnione z VAT-u zostały darowizny jedynie wyrobów medycznych, szkła i aparatury laboratoryjnej, produktów biobójczych oraz środków ochrony indywidualnej. Zwolnienie następuje w przypadku przekazania tych produktów dla podmiotów wykonujących działalność leczniczą zwalczającą COVID-19, a także w przypadku przekazania ich dwóm organizacjom - Agencji Rezerw Materiałowych oraz Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych.

Izba podkreśliła, że powyższe rozwiązanie nie wyczerpuje ogromu potrzeb, które się obecnie pojawiają. Apeluje o ułatwienia w możliwości niesienia pomocy przez przedsiębiorców dla potrzebujących.

- Docierają do nas sygnały o propozycjach przekazania np. gogli narciarskich dla medyków albo materiałów pomocniczych dla szkół lub świetlic, np. laptopów, które mogłyby być wypożyczane dzieciom do nauki zdalnej - wskazał Ptaszyński.

PIH podkreśla też, że podobne rozporządzenie dot. darowizn przyjęły m.in. Włochy.

Izba podkreśliła też, że w przypadku zwolnienia z podatku od darowizn, mogą pojawić się nadużycia. Dlatego też proponuje, aby jednocześnie stworzyć mechanizmów chroniących przed nimi. Rozwiązaniem mogłaby być np. lista beneficjentów, w przypadku których darowizny byłyby zwolnione z podatku.

Polska Izba Handlu to izba gospodarcza zrzeszająca i reprezentująca podmioty handlu detalicznego, hurtowego oraz dystrybucji sektora handlu w Polsce.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
myra
4 lata temu
Rząd nie był i nadal nie jest przygotowany do tematu pandemia i zwiazanych z nią problemów....bo cały czas jest zajęty wyborami wespól z Jedrusiem i Jarosławem K. To jest nierząd... A te ograniczenia dla obywateli są niezgodne z prawem i konstytucją skoro nie mamy stanu wyjątkowego.
asdff
4 lata temu
Czyli niby kto ma ten VAT zapłacić?
kos
4 lata temu
to rząd jeszcze tego nie zrobił, tragedia ,podstawowych rzeczy nie robią
arek
4 lata temu
sensowne