Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
podatki
21.05.2020 09:44

Kumulacja podatkowa. Czerwiec będzie trudnym miesiącem dla przedsiębiorstw

Na początku czerwca firmy będą musiały zapłacić zarówno odroczone z powodu pandemii koronawirusa podatki, jak również bieżące daniny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Getty Images)
Wiele firm może nie wytrzymać czerwcowej kumulacji i potrzebne mogą być kolejne przesunięcia.

Pracodawcy najdalej 1 czerwca będą musieli odprowadzić do urzędu skarbowego podwójne zaliczki na PIT pobranych z marcowych i kwietniowych wynagrodzeń, zarówno pracowników, jak i zatrudnionych na umowach o dzieło czy zleceniach - pisze "Rzeczpospolita".

Ale to nie wszystko. Na początku czerwca bowiem przedsiębiorcy rozliczający się PIT i CIT muszą zapłacić podatek za zeszły rok. Jakby tego było mało, do tego terminu najbogatsi do muszą zapłacić daninę solidarnościową.

To oznacza kumulację podatkową. Bowiem tym właśnie miesiącu przedsiębiorcy muszą rozliczyć także bieżące zobowiązania.

Koronawirus. Pakiet pomocowy dla firm. Premier: "Gwarancje kredytowe i płynność"

Rodzi się pytanie, czy przedsiębiorcy będą w stanie wywiązać się z tych opłat i czy nie będzie konieczne kolejne przesunięcie.

Przypomnijmy, że wraz z wprowadzeniem stanu epidemii Ministerstwo Finansów w przepisach antykryzysowych przesunęło terminy płatności tych zobowiązań właśnie do 1 czerwca.

Łukasz Czucharski z Pracodawców RP na łamach "Rzeczpospolitej" przyznaje, pomoc w postaci odroczenia podatkowego była potrzebna, ale dodaje, że wiele firm może nie wytrzymać czerwcowej kumulacji i potrzebne mogą być kolejne przesunięcia - choćby na odprowadzenie zaliczek na PIT od pracowniczych wynagrodzeń.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: podatki, odroczenie podatków, przedsiębiorcy, koronawirus, Covid-19
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-05-2020

tojaOczywiście firmy przetrwają. Na papierze na pewno, nie da się zamknąć firmy kluczem, trzeba iść do sądu z wnioskiem o upadłość. Otóż moja firma nie … Czytaj całość

21-05-2020

logicznyRaczej nie należę do hurra optymistów ale zdaje się, że będzie gorzej niż zakłada to mój pesymizm ! Obyśmy tylko znów przez komunistów nie musieli … Czytaj całość

21-05-2020

pamNie narzekać. Daliście się sprzedać za plusy, to teraz będziecie na minusie.

Rozwiń komentarze (38)