Notowania

podatki
18.01.2020 08:40

Miało być w lutym, będzie rok później. e-PIT dla przedsiębiorców z potężnym poślizgiem

Już od roku osoby fizyczne (czyli "zwykli" obywatele) mogą składać rozliczenie podatkowe w formie elektronicznej. Identyczne ułatwienie obiecywano osobom prowadzącym działalność gospodarczą, ale Ministerstwo Finansów poprosiło o rok zwłoki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Przedsiębiorcy przez kolejny rok muszą rozliczać podatki w formie "papierowej" (Fot: Pio Si)

Senat przegłosował nowelizację ustawy podatkowej, która daje Ministerstwu Finansów dodatkowy rok na uruchomienie tej dość popularnej usługi. W zeszłym roku skorzystało z niej ok. 7 milionów podatników.

Usługa e-PIT polega na tym, że osoba rozliczająca się dostaje wstępnie wypełnioną deklarację podatkową, zasiloną danymi, którymi dysponują służby skarbowe. Tak przygotowaną deklarację można zaakceptować – co trwa dosłownie moment i nie wymaga chodzenia po urzędach oraz mozolnego wypełniania rubryczek. Można ją też łatwo skorygować, dopisując na przykład ulgę, z której chcemy skorzystać.

Jan Kolański: polskie produkty wymagają promocji w UE

W pierwszym etapie (wdrożonym na początku roku 2019) e-PIT stał się dostępny dla osób fizycznych. W drugim – pierwotnie planowanym do uruchomienia na początek 2020 roku, dla osób rozliczających poprzedni rok podatkowy – miały być do niego włączone osoby fizyczne, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą i składają PIT-36, PIT-36L oraz płacący zryczałtowany podatek dochodowy, tj. rozliczających się na PIT-28.

PIT 2020. Zmiany w rozliczeniu podatku - podstawowe informacje
PIT 2020. Zmiany w rozliczeniu podatku - podstawowe informacje

Ministerstwo Finansów nie poradziło sobie z zadaniem i wnioskowało o zawieszenie wdrożenia tego rozwiązania na czas nieokreślony. Nie zgodzili się na to senatorowie, którzy przegłosowali poprawkę, która daje służbom skarbowym rok na uruchomienie e-PIT dla przedsiębiorców. Senatorowie partii rządzącej próbowali wspierać MF w bezterminowym odłożeniu wdrożenia usługi, ale opozycyjni deputowani mający większość w Senacie dali służbom podatkowym rok na przygotowanie elektronicznych rozliczeń dla prowadzących własne firmyfirmy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki, e-pit, przedsiębiorcy, rozliczenie przez internet
Źródło:
WP Finanse
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-01-2020

anaNasza skarbówka to koszmar podatnika. Pomimo że w swych działaniach jest rzetelny to jednak czuje się jak złodziej

18-01-2020

Pi28Przerosło PiS du siów. Szkoda.

18-01-2020

pietro434ministerstwo poprosiło hi hi hi . koń by się uśmiał,od kiedy oni proszą . mają za nic polaków

Rozwiń komentarze (9)