Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Konrad Bagiński
Konrad Bagiński
|
aktualizacja

Miało być w lutym, będzie rok później. e-PIT dla przedsiębiorców z potężnym poślizgiem

9
Podziel się:

Już od roku osoby fizyczne (czyli "zwykli" obywatele) mogą składać rozliczenie podatkowe w formie elektronicznej. Identyczne ułatwienie obiecywano osobom prowadzącym działalność gospodarczą, ale Ministerstwo Finansów poprosiło o rok zwłoki.

Przedsiębiorcy przez kolejny rok muszą rozliczać podatki w formie "papierowej"
Przedsiębiorcy przez kolejny rok muszą rozliczać podatki w formie "papierowej" (Fotolia, Pio Si)

Senat przegłosował nowelizację ustawy podatkowej, która daje Ministerstwu Finansów dodatkowy rok na uruchomienie tej dość popularnej usługi. W zeszłym roku skorzystało z niej ok. 7 milionów podatników.

Usługa e-PIT polega na tym, że osoba rozliczająca się dostaje wstępnie wypełnioną deklarację podatkową, zasiloną danymi, którymi dysponują służby skarbowe. Tak przygotowaną deklarację można zaakceptować – co trwa dosłownie moment i nie wymaga chodzenia po urzędach oraz mozolnego wypełniania rubryczek. Można ją też łatwo skorygować, dopisując na przykład ulgę, z której chcemy skorzystać.

Zobacz także: Jan Kolański: polskie produkty wymagają promocji w UE

W pierwszym etapie (wdrożonym na początku roku 2019) e-PIT stał się dostępny dla osób fizycznych. W drugim – pierwotnie planowanym do uruchomienia na początek 2020 roku, dla osób rozliczających poprzedni rok podatkowy – miały być do niego włączone osoby fizyczne, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą i składają PIT-36, PIT-36L oraz płacący zryczałtowany podatek dochodowy, tj. rozliczających się na PIT-28.

Ministerstwo Finansów nie poradziło sobie z zadaniem i wnioskowało o zawieszenie wdrożenia tego rozwiązania na czas nieokreślony. Nie zgodzili się na to senatorowie, którzy przegłosowali poprawkę, która daje służbom skarbowym rok na uruchomienie e-PIT dla przedsiębiorców. Senatorowie partii rządzącej próbowali wspierać MF w bezterminowym odłożeniu wdrożenia usługi, ale opozycyjni deputowani mający większość w Senacie dali służbom podatkowym rok na przygotowanie elektronicznych rozliczeń dla prowadzących własne firmyfirmy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

podatki
przedsiębiorcy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(9)
Jańcia
4 lata temu
Jak oni Cię rozliczą to będziesz musiał sprzedać dom ,działkę , samochód , Ty będziesz michę ryżu jadł .
ja
4 lata temu
prowadzenie działalności w tym kraju to sport ekstremalny
burza
4 lata temu
no to teraz kiedy trza się rozliczyć z pit-28? miało być od 14.02 do 05.03 , skoro tu się nie wyrobili to jest jak bylo wcześniej czyli do 31.01?
Gdzie jest fo...
4 lata temu
Muszę wypełić i wysłać do US CIT-10Z. Termin to 31.01. Do 15 stycznia aktualnie obowiązującej wersji nr 5 nie było na portalu podatkowym MF! Próbowałem dowiedzieć się na infolinni, co jet z tą deklaracją. Jest pan 85 w kolejce - usłyszałem! Rok temu o tej porze dzwoniłem w sprawie błedu w formularzu PIT-11. Było kilka osób przede mną. W tym roku prawie 100, a w ubiegłym kilku oczekujących. To o czymś świadzy! DOBRA ZMIANA?
eerreess
4 lata temu
Parlament własnie zapewnił skarbówce pełne ręcę koniecznej roboty wprowadzając podstawowe zmiany w pit w ciągu roku. Zerowy podatek dla młodych od połowy roku to istny koszmar, który podatnicy zobaczą prównując pit 11 od pracodawcy z tego i z poprzedniego roku.