Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Izdebska-Białka
|

Miasta dostaną rekompensaty za Polski Ład. Tak mają być podzielone subwencje

7
Podziel się:

Polski Ład odbije się na budżetach samorządów, wpływy do ich kasy zmaleją. Rząd obiecał więc wsparcie, które ma pomóc tę dziurę zasypać. Jak zostanie rozdysponowane 8 miliardów złotych? Do szczegółów dotarł "Dziennik Gazeta Prawna".

Miasta dostaną rekompensaty za Polski Ład. Tak mają być podzielone subwencje
Miasta dostaną rekompensaty za ubytek w budżetach spowodowany Polskim Ładem. Rzecz w tym, że subwencje nie wystarczą, by odbić sobie straty (money.pl, Rafał Parczewski)

Na jakie kwoty mogą liczyć konkretne miasta? Z wyliczeń, które otrzymali z resortu finansów dziennikarze "DGP" wynika, że jedna czwarta z 8 mld zł wsparcia obiecanego przez premiera trafi do 18 największych miast. 

Najwięcej - ok. 469 mln zł - ma otrzymać Warszawa. Według informacji "DGP", Kraków ma otrzymać 225 mln zł, a Wrocław 183 mln zł. Na sumy przekraczające 100 mln złotych mogą liczyć także Łódź, Poznań, Gdańsk, Szczecin.

To dużo za mało - mówią samorządowcy

Samorządy od dawna alarmują, że rządowa subwencja nie wystarczy. Według nich Polski Ład mocno uderzy w ich budżety. 1,7 mld zł Warszawa, ponad 500 mln zł Kraków, 271 mln Gdańsk czy 416 mln zł Wrocław - tyle na Polskim Ładzie mają stracić wybrane miasta.

Zobacz także: Samorządy nie kryją obaw po Polskim Ładzie. Orłowski: To oznacza wepchnięcie ich w dług

Związek Miast Polskich i Unia Metropolii Polskich stworzyły nawet narzędzie, które wylicza koszt rządowego programu dla poszczególnych miast czy gmin. Licznik opiera się na średnim ubytku w podatku PIT (26,8 proc.), który nie trafi do miast i gmin w związku z wprowadzeniem nowej kwoty wolnej, która wzrośnie do 30 tys. zł oraz podniesieniem progu podatkowego do 120 tys. zł.

"Ktoś jest okradany" kontra "wywiozą was na taczkach"

W środę wieczorem sprawa rekompensat dla samorządów za Polski Ład była przedmiotem prac Sejmu.

- Jeżeli komuś zabiera się rocznie od 12 do 15 miliardów, a potem oddaje w pierwszym roku 8, a w kolejnych latach 3-4 miliardy, to jest on okradany - mówiła posłanka Katarzyna Lubnauer. - Od początku było wiadomo, że Polski Ład jest wprowadzany kosztem dwóch grup. Są to samorządy i aktywni przedsiębiorcy - dodała.

Zdaniem polityków Prawa i Sprawiedliwości, wyliczenia prezentowane przez opozycję nie są prawdziwe, a rzeczywiste straty samorządów będą mniejsze, bo przychody z podatków stale rosną. - Jeśli ta ustawa jest taka zła, to proszę, głosujcie przeciw. Jeśli to zrobicie, to samorządowcy wywiozą was na taczkach - powiedział w Sejmie poseł Henryk Kowalczyk.

Projekt ustawy skierowano do dalszych prac w komisjach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
Koszty
2 lata temu
Zabrać i oddawać w rekompensatach a po drodze PiS prowizja, przepuszczenie kasy przez kolesiostwo i koszty administracyjne tego zamieszania....
Gorszy sort
2 lata temu
Jeden wielki bełkot rządzących.Znów linie autobusowe do likwidacji,podwyżki za śmieci,za wodę,podatki,brak kasy dla szkół i służby zdrowia.Jedno wielkie kłamstwo a samorządy i tak już ledwie piszczą.Pomysły rządu zawsze zmierzają w kierunku ściągnięcia kasy na swoje chore pomysły przedwyborcze.500+że 13,14,nowy ład ,ludzie otwórzcie oczy.
Polak
2 lata temu
I już usunęli mój komentarz
Nicki4
2 lata temu
Będzie tak jak mówił Sławomir Mentzen. Przedsiębiorcy zmienią formę opodatkowania przez co więcej pieniędzy trafi do budżetu centralnego a PiS będzie wspomagał te samorządy które są PiSowskiego a zaniedbywał resztę.
Polak
2 lata temu
Najwięcej w przeliczeniu na mieszkańca dostaną samorządy gdzie jest najwięcej Januszków i Grażynek, żyjących na garnuszku wszystkich Polaków.