Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. AZI
|

Nadchodzi podatkowa rewolucja. Nowe regulacje uderzą w gigantów

9
Podziel się:

Polska i 135 państw będą kontynuować współpracę nad wzmocnieniem międzynarodowego systemu podatkowego - poinformował resort finansów. Głównym celem jest walka z rajami podatkowymi i stworzenie nowych regulacji dla opodatkowania cyfrowych gigantów.

Nadchodzi podatkowa rewolucja. Nowe regulacje uderzą w gigantów
Nowym podatkiem będzie objęty m.in. Amazon. Robert Stachnik/REPORTER (Robert Stachnik/REPORTER)

Polska od dłuższego czasu uczestniczy we wspólnych pracach reformy międzynarodowego systemu podatkowego w ramach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Teraz kraje uczestniczące w pracach wydały w tej sprawie wspólne oświadczenie.

Deklaracja ma być m.in. podstawą do stworzenia regulacji prawnych dotyczących walki z rajami podatkowymi i opodatkowania cyfrowych gigantów, takich jak Facebook, Google, Amazon czy Apple. - Zamykamy pewien etap prac nad wzmocnieniem międzynarodowego systemu podatkowego na polu OECD - poinformował Tadeusz Kościński, minister finansów.

Z kolei Jan Sarnowski, wiceminister resortu, dodał, że obecna deklaracja polityczna to ważny krok w kierunku zwalczania nieuczciwej konkurencji podatkowej. Przełoży się to na rzeczywiste regulacje w pierwszej połowie 2022 roku.

Zobacz także: UE rocznie traci 170 mld euro. "Są kraje, które mają interes, żeby tego nie zmieniać"

- Zasady te będą oparte na dwóch filarach. Filar I obejmuje opodatkowanie ok. 100 największych przedsiębiorstw, które korzystając z postępu globalizacji i cyfryzacji, sprzedają towary i świadczą usługi na całym świecie. Są to nie tylko firmy dostarczające treści cyfrowe, ale także największe przedsiębiorstwa sprzedające usługi i towary przez Internet, jak również tradycyjnie. Filar II zakłada wprowadzenie minimalnego globalnego podatku w wysokości 15 proc. efektywnej stawki - poinformował wiceminister.

Wspólne oświadczenie państw pracujących nad światową reformą podatkową to efekt negocjacji, które toczyły się od lipca tego roku. Wówczas 130 krajów, w tym Polska, wydało pierwsze wspólne oświadczenie o chęci pracy nad reformą międzynarodowego opodatkowania i dostosowaniem systemu podatkowego do wyzwań gospodarki cyfrowej.

Zdaniem resortu finansów najważniejszym aspektem dla Polski na arenie międzynarodowej OECD jest "utrzymanie konkurencyjności poprzez możliwie jak największe wyłączenie z opodatkowania minimalnym podatkiem globalnym firm prowadzących rzeczywistą działalność gospodarczą, tzw. substance-based carve-out".

- Zależy nam na przyciąganiu do Polski inwestorów, którzy będą tworzyć w naszym kraju miejsca pracy. Udało nam się wywalczyć mechanizm ochronny, dzięki któremu nie dojdzie do zwiększenia opodatkowania zagranicznych firm, które inwestują na terenie Polski - dodaje Sarnowski.

Transfer zysków odbywa się kosztem wielu krajów

Zdaniem resortu finansów globalny podatek nie powinien doprowadzać do zwiększenia opodatkowania zagranicznych firm, które inwestują na terenie Polski i prowadzą tutaj działalność gospodarczą. - Mówiliśmy to głośno i wyraźnie. To był nasz warunek przystąpienia do dalszych prac nad projektem globalnego opodatkowania - dodał Tadeusz Kościński.

Resort finansów poinformował także, że z badań OECD wynika, że globalne straty związane z unikaniem podatku od dochodów osób prawnych wynoszą od 4 proc. do 10 proc. światowych wpływów z tego podatku, czyli pomiędzy 100 a 240 mld dolarów rocznie.

Z opublikowanego w styczniu raportu "The Missing Profits of Nations" wynika jednocześnie, że aż 40 proc. zysków międzynarodowych korporacji - 700 mld dolarów - trafia co roku do rajów podatkowych.

- Transfer zysków przez wielkie korporacje, często przy pomocy rajów podatkowych zlokalizowanych w UE odbywa się kosztem innych krajów. Na tym procederze tracą kraje, które nie stosują nieuczciwej konkurencji podatkowej, m. in. Niemcy, Francja, Włochy, Węgry czy właśnie Polska - dodał wiceminister Sarnowski.

Resort finansów przypomniał także, że Polska aktywnie walczy z luką podatkową, nie tylko w VAT, ale i w CIT. Dzięki temu wpływy z podatku CIT, które w 2015 roku wynosiły 32,9 mld zł w 2020 roku wzrosły 52,6 mld zł, czyli o prawie 20 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(9)
LOL
2 lata temu
natychmiastowa likwidacja holandii
Drugofilister
2 lata temu
Taaaa,- 'dobra zmiana opodatkuje Big Tech'. Już to prawie widzę... jeszcze tylko kilka wdechów, łyków i wstrzyków....
Janosik
2 lata temu
Jak narazie , to opodatkowują tych maleńkich … ledwo zipią … a miliarderzy latają w kosmos !
Fakt
2 lata temu
Amazon i tak płaci znikome podatki w UE, temat nie jest nowy. Najlepiej nic tam nie kupować i nawet nie wchodzić na ich stronę.
Obywatel
2 lata temu
Co ciekawe, według przepisów podatkowych obecnych w Polskim Ładzie, nowa pensja parlamentarzystów wydaje się być dokładnie przemyślana. Jak donosi  "Fakt", powołując się na rządowy kalkulator ze strony internetowej, wyższa pensja będzie się wiązać z tym, że posłowie odprowadzą podatek wyższy o...raptem 1,50 zł miesięcznie.