Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Nagły zwrot ws. rozliczeń informatyków. Fiskus chce, by płacili wyższe podatki

85
Podziel się:

Skarbówka zmieniła swoją interpretację przepisów w sprawie rozliczeń informatyków. Fiskus nie pozwala im już na niski ryczałt - informuje "Rzeczpospolita". Nagły zwrot powoduje, że do zapłacenia będą mieli podatek w wysokości 12 proc., a nie - jak wcześniej - 8,5 proc.

Nagły zwrot ws. rozliczeń informatyków. Fiskus chce, by płacili wyższe podatki
Informatycy znaleźli się na celowniku fiskusa (Getty Images, LUIS ALVAREZ)

Przedsiębiorcy z branży IT mogą płacić 12- lub 8,5-proc. ryczałt. Wyższa stawka obowiązuje tych, którzy m.in. świadczą usługi związane z oprogramowaniem, a także z doradztwem w oprogramowaniu. Jeśli informatyk robi co innego, może liczyć na niższy podatek - wyjaśnia "Rz".

- Skarbówka długo zgadzała się, że prawo do 8,5 proc. ryczałtu mają informatycy, którzy nie zajmują się bezpośrednio tworzeniem czy modyfikacją oprogramowania. Korzystne interpretacje dostawali ci, którzy wykonują inne czynności, np. analizują działanie systemów, projektują ich rozwój, tworzą dokumentację techniczną, zajmują się kwestiami procedur bezpieczeństwa czy logiką automatyzacji - wskazuje w rozmowie z dziennikiem Piotr Sekulski, doradca podatkowy w kancelarii Outsourced.pl.

Teraz okazuje się jednak, że według nowej interpretacji skarbówki, do usług opodatkowanych 12-proc. stawką zalicza się także czynności towarzyszące tworzeniu oprogramowania. Chodzi m.in. o przygotowanie dokumentów, analiz czy koncepcje nowych funkcjonalności.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Potężny spadek PKB. "To przedsionek recesji. Jak to możliwe, że władzę te dane nie martwią?"

Fiskus stosuje krzywdzącą interpretację? Idź do sądu

- Od lutego interpretacje są negatywne. Przepisy się nie zmieniły, fiskus najwyraźniej jednak uznał, że informatycy płacą mu za mało - komentuje dla "Rz" Sekulski.

Krzysztof Śliwiński, specjalista ds. podatków w kancelarii DSK, podkreśla, że jeśli "restrykcyjne" stanowisko fiskusa się nie zmieni, informatykom bardzo trudno będzie załapać się na niski ryczałt.

- Na razie przedsiębiorcom nie pozostaje nic innego, jak skarżyć niekorzystne interpretacje do sądu. Szanse na zwycięstwo są, ponieważ fiskus dość swobodnie podchodzi do zasad klasyfikowania usług, lekceważąc opinie Głównego Urzędu Statystycznego i wprowadzając własne, szerokie definicje - podpowiada Piotr Sekulski.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(85)
Ewela
rok temu
Niemiecki portal + rok wyborczy = wszystko jasne straszymy kogo się da
Kicek
rok temu
Oni niczego nie robią przypadkowo. Fiskus ,to rząd a nie niewidzialne widmo. Przepisy są tak skonstruowane aby Ci, którzy wiedzą jak je obejść obeszli, a pozostała ma bulić. Koniec kropka. Ten rząd kłamie, kłamał i będzie kłamał. Wziął jakąś wąską grupę podatników i mówi, że obniżył podatki ale nie mówi ile właściciele małych firm, którzy rozliczali się na liniówce zapłacili składki zdrowotnej. To że składkę zdrowotną nie nazwali podatkiem, to nie oznacza że nim nie jest, bo jest. Jeszcze dodajmy sztuczne windowanie cen paliwa i wtedy niech sobie wyjdzie ministr i powie, że nie zwiększyli podatków. Zwiększyli daniny i to mocno.
Ant
rok temu
Oczywiście że dobry pomysł. Programiści to ograniczeni umysłowo i życiowo ludzie. Największy odsetek bezdzietności jest właśnie wtej grupie społecznej, co za tym idzie brak konsumpcjonizmu ... popieram aby płacili dużo większe podatki
BQQ
rok temu
Oczywiście wśród osób dyskutujących muszą znaleźć się jednostki z biednym umysłowo podejściem w stylu "ja płacę 32%, a oni tylko 8.5%, niech płacą więcej". Słowa nieskalane inteligencją tylko zwykłą zawiścią bo w życiu nie wyszło. Inni mają lepiej więc swoje żale najlepiej wylać w internecie. Jasne jest, że te 8.5% podatku z pensji informatyka to suma sumarum więcej pieniędzy niż osoby z najniższą krajową, ale niektórzy widzą tylko większy % i bezmyślnie komentują. Zawiść i złość zostawcie na bok i spróbujcie do czegoś dojść, ale jak praca i żarcie jest szczytem marzeń to nie komentujcie, bo żal czytać takie wypociny.
Eko
rok temu
Co ma do tego fiskus oni mają jedynie odebrać z góry ustalony podatek
...
Następna strona