Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
WZI
|

Najem sezonowy. Fiskus bierze się za kontrole

111
Podziel się

Prywatne apartamenty, mieszkania, czy nawet przyczepy kempingowe można wynajmować w sezonie. Trzeba jednak odprowadzać od nich odpowiedni podatek.

Najem sezonowy. Fiskus bierze się za kontrole
Wynajem kwater trzeba opodatkować. (Pixabay, mariusztwardowskicom)
bEgMpLTV

Osoba, która wynajmuje prywatnie mieszkanie albo dom, musi wybrać formę opodatkowania. Opcje są dwie - ryczałt i skala podatkowa.

Skala podatkowa jest formą domyślną i jeśli chcemy ją wybrać, nie trzeba tego nigdzie zgłaszać.

Przy tej formie opodatkowany jest przychód z najmu, pomniejszony o koszty jego uzyskania. W zależności od rocznych dochodów podatek to 17 albo 32 proc. dochodu.

bEgMpLTX
Zobacz także: Polski Ład. Batalia o podwyższenie składki zdrowotnej. "To władza wykreowała problem"

W przypadku ryczałtu także obowiązują dwie stawki - 8,5, oraz 12,5 proc. W tym przypadku opodatkowany jest jednak cały przychód, bez możliwości odliczenia kosztów.

Formę opodatkowania wybieramy dokonując pierwszej wpłaty na podatek dochodowy.

bEgMpLUd

Inaczej niż w przypadku pozarolniczej działalności gospodarczej przychody z prywatnego najmu powstają wtedy, gdy wynajmujący je otrzyma, a nie w momencie powstania należności.

Oznacza to, że jeśli najemca spóźni się z zapłatą czynszu to termin zapłaty podatku obliczamy od momentu wpłynięcia pieniędzy na konto, lub otrzymania gotówki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEgMpLUy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(111)
rom
3 dni temu
Skąd się biorą tacy ludzie, naczytają się głupot a później piszą te bzdury, chcesz to się nie szczep, twój wybór, ale nie bądź doktorem n. medycznych na tych stronach. Do czego to doszło, żeby każdy był mądrzejszy od specjalistów w danej dziedzinie.
Piotr
3 dni temu
Wziąć się za tą szarą strefę !
Tirowiec
3 dni temu
Niemcy zamiast cyklonu wymislili szczepionkę i do tego namawiają, proste, nie ja życie słabszy gatunek wymrze,,,)powikłania, zatory, hehe jawna eutanazja i jeszcze za to płacą historia lubi się powtarzać,
bEgMpLUz
JERRY
4 dni temu
Byłem szczepiony przeciw ospie, gruźlicy i tężcowi, żółtaczce itd. Jednak nie jestem głupolem zmanipulowanym przez nazistowską propagandę i nie chcę „dobrodziejstwa” w postaci tzw. szczepionki na grypę, nazwaną przez nazistów / eugeników / zbrodniarzy - covid. Niektórzy słuchają Simona, Horbana. Ja natomiast czytam i słucham tego, co mają do powiedzenia specjaliści z dorobkiem naukowym, o którym profesorki, służące firmom farmaceutycznym, mogą tylko pomarzyć. Jednak jak chcecie sobie ulżyć, nazywajcie plaskoziemcą, szurem itd. itp. Mam to w..... SUROWO UKARANI POWININNI BYĆ CI PROFESORKOWIE, KTÓRZY SŁUŻĄ KONCERNOM FARMACEUTYCZNYM I KŁAMSTWAMI NAMAWIAJĄ LUDZI DO SAMOBÓJSTW,, A LEKARZY DO ZABÓJSTW RODAKÓW TYMI NIEZBADANYMI, DOPUSZCZONYMI WARUNKOWO, TRUJĄCYMI, BIOBÓJCZYMI SUBSTANCJAMI, KTÓRYCH SKŁADU NIE ZNA NAWET MINISTERSTWO ZDROWIA !!! SKANDAL !!! EUGENIKOM SADYSTOM, KTÓRZY CHCĄ Z POMOCĄ TRUJĄCYCH SUBSTANCJI WYMORDOWAĆ MILIONY POLAKÓW – DOROSŁYCH, MŁODZIEŻ I DZIECI, MÓWIMY ZDECYDOWANE NIE !!! GWIAZDKOM, KTÓRE PUBLICZNIIE, ZA GRUBĄ KASĘ, SZCZEPIĄ SIEBIE, A TERAZ NAWET SWOJE DZIECI WITAMINAMI, W CELU NAMAWIANIA POLAKÓW DO SZCZEPIEŃ ŚMIERCIONOŚNYMI SUBSTANCJAMI, RÓWNIEŻ MÓWIMY ZDECYDOWANE NIE !!! SZCZEPIONKI" ZAMIAST GAZU... I JESZCZE BRAK ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA MASOWE ŚMIERCI I INNE SKUTKI UBOCZNE PO SZCZEPIENIACH TYMI DOPUSZCZONYMI WARUNKOWO, NIEZBADANYMI, BIOBÓJCZYMI SUBSTANCJAMI...NIEŹLE TO SOBIE NAZISTOWSCY ZBRODNIARZE WYMYŚLILI... WSZYSTKIM ICH SŁUŻALCOM - LUDOBÓJCOM, MÓWIMY ZDECYDOWANE NIE !!!
JACK
4 dni temu
CI STARZY , ZEPSUCI DO SZPIKU KOŚCI POLITYCY Z MASKAMI NA TWARZY WYGLĄDAJĄ TRAGIKOMICZNIE, TYM BARDZIEJ, ŻE TE MASKI CHRONIĄ ICH TAK PRZED WIRUSAMI, JAK PŁOT PRZED KOMARAMI !!! WIECIE, ŻE PRZEPROWADZAJĄ EKSPERYMENTY MEDYCZNE NA CHORYCH, AUTYSTYCZNYCH DZIECI W WAŁBRZYCHU ??? EUGENICY NAZIŚCI W NATARCIU... DEPOPULACJA TRUCIZNAMI TRWA, PODCZAS GDY WY, ZNIEWIEŚCIALI POLACY, WYSIADUJECIE JAJA PRZED NAZISTOWSKĄ TVP.. NAJWYŻSZA PORA DRODZY RODACY OBUDZIĆ W SOBIE DRZEMIĄCEGO LWA I ZROBIĆ PORZĄDEK Z TYMI ZBRODNIARZAMI, KTÓRZY POZWALAJĄ NA EKSPERYMENTY MEDYCZNE NA WASZYCH DZIECIACH !!! TE STARE CHŁOPY Z SEJMU JUŻ DAWNO POWINNI ZEJŚĆ ZE SCENY POLITYCZNEJ I DAĆ SZANSĘ MŁODYM, INTELIGENTNYM, WYKSZTAŁCONYM LUDZIOM, KTÓRZY DOBRZE ŻYCZĄ POLSCE I POLAKOM !!
...
Następna strona