Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nobel dla Tokarczuk. Czy zwolnienie z podatku jest zgodne z prawem?

136
Podziel się

Minister finansów zadecydował o zwolnieniu Olgi Tokarczuk z podatku od nagrody Nobla. Pytanie tylko, czy prawo zezwala na takie zwolnienie. Ordynacja podatkowa nie jest w tej kwestii jednoznaczna.

Olga Tokarczuk jest pierwszą Polką nagrodzoną Nagrodą Nobla od czasu Wisławy Szymborskiej
Olga Tokarczuk jest pierwszą Polką nagrodzoną Nagrodą Nobla od czasu Wisławy Szymborskiej (East News)
bEimcIwl

Jak pisze wtorkowa "Rzeczpospolita", w Ordynacji podatkowej jest jedynie zapis, który pozwala zwolnić z podatku grupy podatników, a nie jednego konkretnego człowieka. Być może stąd deklaracja, że nie zapłacą również "wszyscy przyszli polscy nobliści".

To jednak nie musi załatwiać sprawy. – Jeśli minister je wyda, to powinien nim objąć grupę podatników, np. wszystkich, którzy otrzymają prestiżowe nagrody z zagranicy teraz i w przyszłości – sugeruje na łamach "Rz" Andrzej Marczak, doradca podatkowy i partner w KPMG.

Do tej pory podobne preferencje minister przyznawał stypendystom programu Erasmus oraz laureatom nagród za przyczynienie się do szybkiej likwidacji choroby zakaźnej zwierząt.

bEimcIwn
Zobacz także: Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Jeszcze inna procedura zakłada umorzenie zaległości podatkowej. Ale najpierw ta zaległość musi powstać, czyli Olga Tokarczuk pieniądze już powinna dostać, a wtedy odpowiednią decyzję musiałby wydać naczelnik urzędu skarbowego. Oczywiście po uprzednim wniosku noblistki.

bEimcIwt

Jak jednak twierdzi ekspert, to nie wyglądałoby prestiżowo. – Noblistka zalegająca z podatkiem? To nie brzmi dobrze – mówi "Rz" Marczak.

Takie umorzenia jednak zdarzają się stosunkowo często. Według danych Krajowej Administracji Skarbowej wydawano od 3 do 5 tys. takich decyzji rocznie. Łącznie na kwoty od 9,4 do 15,5 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEimcIwO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(136)
Grzegorz
2 lata temu
wszyscy mają być równi wobec prawa, zwolnienie jest niekonstytucyjne
perpetum mobi...
2 lata temu
Umorzyć podatek. To oczywiste. Prestiż Polski jak najbardziej. Tak trzymać.
wyborca
2 lata temu
a z jakiej racji ta pani jest zwolniona z podatku,niech płaci jak inni.Te pieniądze się przydadzą na odprawy dla nierobów po 24.000 zł.
bEimcIwP
Tez
2 lata temu
Podatki trzeba płacić to obywatelski obowiązek a nie próbować ich unikać!!!Poza tym Nobel dla tej Pani jest bardzo kontrowersyjny-widać bracia z góry Synaj maja tam swoje wtyki
Lux
2 lata temu
Powinna zapłacić podatek jak każdy obywatel-nie ma równych i równiejszych-poza tym otwarcie krytykuje Polskę na arenie międzynarodowej,więc nie zasługuje na ulgi
...
Następna strona