Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Likwidacja Ministerstwa Skarbu to był błąd? PiS rozważa jego reaktywację

Nie brakuje głosów, że system, w którym poszczególni ministrowie sprawują nadzór nad spółkami, jest niekorzystny. PiS dał do zrozumienia, że w nowej kadencji zechce pochylić się nad zmianą tego systemu, choć alternatywy też nie są idealne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Henryk Kowalczyk symbolicznie likwiduje ministerstwo, 3 stycznia 2017 (Fot: Jan Bielecki/East News)

"Rzeczpospolita" przypomina, że jeszcze przed kilkoma tygodniami autorzy programu PiS byli zdania, że skoro zakończony został proces sanacji zarządczej spółek, to, być może należy odejść od sprawowania nadzoru nad spółkami przez poszczególnych ministrów. "Należy stworzyć jeden system nadzoru oraz ujednolicony mechanizm weryfikacji kandydatów na stanowiska kierownicze w spółkach Skarbu Państwa" – napisano w dokumencie, do którego dotarła PAP.

Pomysł kilkakrotnie potem wracał w dyskusjach, ale poza partią rządzącą ma niewielu zwolenników – zauważa "Rz".

Na zdjęciu Mateusz Morawiecki, który będzie nadzorował GPW, LOT i Grupę Azoty
Likwidacja Ministerstwa Skarbu Państwa. Ministrowie będą zarządzać 432 spółkami

Entuzjastą jest Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki w gabinecie Jerzego Buzka, który zauważył, że "obecny system jest najgorszy z możliwych". Następuje bowiem przemieszanie funkcji regulacyjnych z właścicielskimi, czego robić nie wolno. Polityk zauważa, że jest to szczególnie mocno widoczne w Ministerstwie Energii, gdzie ten konflikt dotyczy większości podmiotów ze sfery energetyk.

Obejrzyj: Polska gospodarka zwalnia. Co dalej z wpływami z podatków

To dlatego, wyjaśnia Steinhoff, że minister Skarbu Państwa koncentruje się, jak każdy właściciel, na podwyższaniu wartości "posiadanych" spółek. Gdy jednocześnie reguluje cały rynek, może się to kończyć ograniczaniem konkurencji poprzez regulacje sprzyjające państwowym spółkom.

Alternatywą dla ministerstwa skarbu może być inna koncepcja, o której wspomina nam Steinhoff: specagencja, która zbierałaby spółki w obrębie jednej instytucji. Czy to rozwiązanie pozbawione jest mankamentów?

– To tylko konserwuje obecny system – kwituje prof. Paweł Ruszkowski, socjolog gospodarki z Collegium Civitas. – A jeśli nie chcemy prywatyzować, to mamy jeszcze inne rozwiązania, np. niemieckie, gdzie landy mają duży udział w energetyce, można też tworzyć specjalne fundusze powiernicze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-10-2019

nawiaszniszczą nas ! nass juz nie ma ! sprzedaliscie nas za przyslowiowe 500+ ! niwe mcie pojecia o zyciu w tym kraju a niestety to pwiela sie od … Czytaj całość

15-10-2019

kenajTu nie chodzi o to ,po prostu nie ma już gdzie upychać swoich Misiewiczów i dlatego dodatkowe ministerstwo by się przydało .

15-10-2019

Jak w rosjiPolscy oligarchowie

Rozwiń komentarze (34)