Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
podatki
14.02.2020 06:37

Nowe podatki PiS. Dzięki nim budżet zyska 14 mld zł

Nawet 14 mld zł uda się ściągnąć do budżetu z podatków, wprowadzonych przez PiS. Budżet będzie więc zrównoważony dzięki m.in. opłacie cukrowej, daninie solidarnościowej, podatkowi handlowemu czy bankowemu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Nowe podatki od PiS dają budżetowi nawet 14 mld zł rocznie (Fot: Mateusz Jagielski/East News)

Jak pisze "Rzeczpospolita", PiS obiecał, że nie będzie podnosił podatków. Zamiast tego po prostu wprowadza nowe daniny, dzięki czemu zyskuje miliardy do budżetu.

W przyszłym roku nie zadziała to jeszcze w pełni, bo na przykład podatek handlowy od sklepów wielkopowierzchniowych czy opłata cukrowa zaczną działać prawdopodobnie dopiero w połowie roku. Docelowo jednak rocznie dzięki nowym daninom budżet zyska 14 mld zł.

Najwięcej, bo prawie 5 mld zł rząd ściągnie z banków. To dzięki funkcjonującemu od 4 lat podatkowi bankowemu. Ponad 3,5 mld zł ma dać z kolei wspomniana opłata cukrowa.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Ustawa wprowadzająca dodatkowe opłaty od słodkich napojów oraz tzw. małpek ma wejść w życie w połowie roku. Wciąż nie została jeszcze przyjęta przez Sejm, ale mimo protestów branży, nie należy spodziewać się utrudnień.

Prawie 2 mld zł wpłynie do budżetu dzięki opłacie emisyjnej od paliw, a 1,5 mln zł - w ramach opłaty recyklingowej, czyli m.in. za foliowe torebki w sklepach.

Likwidacja OFE przegłosowana

Zresztą sektor handlowy też prawdopodobnie zapłaci więcej. PiS liczy, że wygra apelację przed unijnym trybunałem i będzie mógł wprowadzić oprotestowany przez Komisję Europejską podatek handlowy. Jeśli tak się stanie, to do wspólnej kasy wpłynie rocznie około 2 mld zł.

Do tego dochodzi jeszcze danina solidarnościowa, którą mają płacić najbogatsi Polacy. Ci, którzy zarabiają rocznie powyżej miliona złotych będą musieli podzielić się z biedniejszymi. W tym celu powstał Fundusz Solidarnościowy. Jak się jednak później okazało, pieniądze z funduszu mogą też trafić np. na wypłaty 13 emerytur.

Telewizja Jacka Kurskiego dostanie duży zastrzyk finansowy.
Pieniądze dla TVP i Polskiego Radia. Sejm zagłosował w sprawie 2 mld zł rekompensaty

Gdy dodamy do tego jednorazowe wpływy w 2020 roku - podatek z tytułu przeniesienia środków z OFE czy pieniądze ze sprzedaży praw do emisji CO2 i częstotliwości 5G, to okaże się, że ukryty deficyt może sięgnąć nawet 20 mld zł. A gdy dodamy do tego podatki wprowadzone przez PiS - nawet ponad 30 mld.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-02-2020

ŁukaszNagłówek powinien brzmieć: rząd okradnie obywateli na kolelejne 14 mld zł

14-02-2020

zrownowazonykosztemnasDaje 500 a zabiera 1000. Prawie 4,3% inflacja. To zabije nas a staruszkowie zupe to na wodzie bedą robic. masakra.

15-02-2020

SzokGUS ogłosił wczoraj wskaźnik inflacji. Po raz pierwszy w historii jest wyższy, niż na Ukrainie !

Rozwiń komentarze (775)