Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Agata Kalińska
Agata Kalińska
|
aktualizacja

Likwidacja OFE przegłosowana

505
Podziel się:

Sejm uchwalił ustawę likwidującą Otwarte Fundusze Emerytalne. Oznacza to, że osoby posiadające pieniądze w OFE będą musiały zdecydować, czy mają one trafić na Indywidualne Konta Emerytalne czy do ZUS.

Likwidacja OFE przegłosowana
(PAP, Radek Pietruszka)

Za uchwaleniem ustawy zagłosowało 232 posłów, 219 było przeciw. Nikt się nie wstrzymał.

Zanim posłowie uchwalili ustawę, odrzucili poprawki proponowane przez opozycję. Posłowie opozycji nazywają ustawę "grabieżą pieniędzy Polaków". Innego zdania jest rząd. - My dzisiaj decydujemy, że to są prywatne pieniądze Polaków - mówił wiceminister rozwoju Waldemar Buda. - Już nikt nigdy o nie nie sięgnie - zapewnił.

Zobacz także: Zobacz też: Gra o 162 mld zł. "Polacy dostaną wybór"

Ustawa zakłada, że przyszli emeryci będą mogli zdecydować, czy ich pieniądze zgromadzone w OFE przejdą do IKE czy trafią do ZUS. Środki zgromadzone w IKE będą prywatną własnością oszczędzającego. Liczyć się będą na poczet przyszłych środków w momencie przejścia na emeryturę.

Ci, którzy nie zgodzą się na przekazanie środków z OFE na IKE będą mogli złożyć deklarację o przekazaniu pieniędzy do ZUS. Z tytułu przekształcenia OFE w IKE wnoszona będzie opłata odpowiadająca wartości 15 proc. aktywów netto OFE.

Masz newsa, zdjęcie, film? Wyślij na dziejesie

emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(505)
Pytanie
3 lata temu
W 2014 roku kazano nam decydować czy pozostać w Ofe. Teraz się okazuje że ci, którzy nie zostali będą stratni mimo, że płacili takie same składki. Czy ja dobrze to rozumiem?
Gość
3 lata temu
Złodziejstwo trwa:(
ja
3 lata temu
o co wam chodzi? O te 15% które nam kradną? Mi nie muszą nic dawać. Wystarczy, że nie będą zabierać. Żeby pieniądze zamiast do nierobów i tych, co pracują na czarno i nie płacą podatków trafiały do ludzi uczciwych i pracujących legalnie, należy zwiększyć kwotę wolną od podatku. Ci, co dają się przekupić rozdawnictwem chyba nie rozumieją, że żaden rząd nie ma własnych pieniędzy. Rozdawana kasa jest naszą wspólną kasą (która mogłaby pójść na utworzenie miejsc pracy, remonty dróg, poprawę bezpieczeństwa, darmowe przedszkola itp.) lub zaciągniętym długiem, który też my będziemy musieli oddać. Zapłacimy wszyscy. Właśnie trwa największy transfer majątku od ludzi zaradnych, pracowitych i kompetentnych do nieudolnych, leniwych i o niskich kwalifikacjach. Jako że jestem przedsiębiorczy i bez dzieci, nie mam złudzeń. Nic nie dostanę, a wręcz będą mnie łupić podatkami i coraz większym ZUSem. Ode mnie głównie zależy jak mi się wiedzie i jak będę żył na starość. Żaden polityk czy partia mi nie pomoże. Zobaczcie sobie ksią,zke pt. Emeryt,ura nie jset Ci potzerbna. Nawet przy ograniczonych zasobach rozsądne i systematyczne działania pozwalają zbudować dla siebie finansowe bezpieczeństwo, a nawet finansową wolność i zostawić coś dzieciom.
ja
3 lata temu
na nikogo nie liczę. W audycji Polskiego Radia pt. Emerytura bez ZUSu i OFE wyjaśniają jak stworzyć własną emeryturę bez łaski Państwa– na http://www.polskieradio.pl/130/2790/Artykul/1220147,Emerytrua-bez-ZUSu-i-OFE
mariusz
3 lata temu
zanim robić tutaj kolejną wojnę polityczną proponuję przeczytać artykuł na tym samym portalu z tym, że z przed kilku lat tutaj link https://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/skok;na;pieniadze;z;ofe;rzad;zabiera;nam;150;miliardow;zlotych,14,0,1375502.html tam są wypowiedzi polityków warto je też prześledzić i stwierdzić jak zachowywała się ówczesna opozycja wydaje mi się, że mimo wszystko nikt tak w sejmie się nie zachowywał jak teraz po 7 latach po zmianie opcji politycznej.
...
Następna strona