Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
emerytury
13.02.2020 20:22

Likwidacja OFE przegłosowana

Sejm uchwalił ustawę likwidującą Otwarte Fundusze Emerytalne. Oznacza to, że osoby posiadające pieniądze w OFE będą musiały zdecydować, czy mają one trafić na Indywidualne Konta Emerytalne czy do ZUS.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
(Fot: Radek Pietruszka)

Za uchwaleniem ustawy zagłosowało 232 posłów, 219 było przeciw. Nikt się nie wstrzymał.

Zanim posłowie uchwalili ustawę, odrzucili poprawki proponowane przez opozycję. Posłowie opozycji nazywają ustawę "grabieżą pieniędzy Polaków". Innego zdania jest rząd. - My dzisiaj decydujemy, że to są prywatne pieniądze Polaków - mówił wiceminister rozwoju Waldemar Buda. - Już nikt nigdy o nie nie sięgnie - zapewnił.

Koniec OFE jest już pewny. Teraz Polacy będą musieli zdecydować, gdzie chcą przenieść pieniądze z Funduszy
Likwidacja OFE. Rząd przyjął ustawę. Polacy będą musieli zdecydować, co dalej

Zobacz też: Gra o 162 mld zł. "Polacy dostaną wybór"

Ustawa zakłada, że przyszli emeryci będą mogli zdecydować, czy ich pieniądze zgromadzone w OFE przejdą do IKE czy trafią do ZUS. Środki zgromadzone w IKE będą prywatną własnością oszczędzającego. Liczyć się będą na poczet przyszłych środków w momencie przejścia na emeryturę.

Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju przyznaje, że nie ma planu "B" na wypadek większej liczby chętnych na przeniesienie środków z OFE do ZUS.
Likwidacja OFE. "Nie ma planu B"

Ci, którzy nie zgodzą się na przekazanie środków z OFE na IKE będą mogli złożyć deklarację o przekazaniu pieniędzy do ZUS. Z tytułu przekształcenia OFE w IKE wnoszona będzie opłata odpowiadająca wartości 15 proc. aktywów netto OFE.

Masz newsa, zdjęcie, film? Wyślij na dziejesie

Tagi: emerytury, ofe, ike, sejm, likwidacja ofe
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-02-2020

stylNo i zagrabili . Będzie na pińset plus dla otumanionych .

14-02-2020

GhjCi to bynajmniej chca to jakoś sensownie zagospodarowac. Tusek donaldinio poprostu przepuscił czesc kasy przez Fundusz Rezerwy Demograficznej a potem … Czytaj całość

13-02-2020

MelTo dlaczego ciągle mają tyle poparcia i wygrywają???

Rozwiń komentarze (505)