Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|

Nowy obowiązek dla firm. Rząd przyjął przepisy

55
Podziel się:

W środę Rada Ministrów zaakceptowała projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości – podała kancelaria premiera. Projekt nakłada na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Nowy obowiązek dla firm. Rząd przyjął przepisy
Rząd Donalda Tuska przyjął nowe przepisy dot. rachunkowości. Na zdjęciu premier z ministrem finansów Andrzejem Domańskim (East News, Jacek Dominski/REPORTER)

Rada Ministrów zaakceptowała projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Celem projektu jest wprowadzenie do polskiego porządku prawnego unijnych przepisów, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

"Skomplikowane przepisy podatkowe i tajemnica podatkowa umożliwiają niektórym wielonarodowym firmom tzw. agresywne planowanie podatkowe, czyli uchylanie się od opodatkowania. W przeciwieństwie do małych i średnich przedsiębiorstw lub indywidualnych podatników, wielonarodowe firmy mają możliwość przenoszenia zysków z jednego kraju do drugiego, aby obniżyć płacone podatki. Szacuje się, że państwa UE tracą w ten sposób rocznie 50–70 mld euro" – czytamy w komunikacie opublikowanym przez KPRM.

Większa przejrzystość podatkowa

W komunikacie dodano, że publiczne udostępnianie przez firmy informacji na temat podatków zapłaconych w miejscu, w którym rzeczywiście został wygenerowany zysk, będzie miało kluczowe znaczenie dla zwiększenia przejrzystości podatkowej w UE. Dodano, że sprawozdawczość podatkowa w podziale na kraje pomoże zwiększyć "społeczną odpowiedzialność przedsiębiorstw przez przyczynianie się – poprzez płacenie podatków – do dobrobytu państwa", w którym prowadzona jest działalność.

W uzasadnieniu do projektu podkreślono, że proponowana ustawa nakazuje firmom z siedzibą w Polsce oraz prowadzącym działalność w Polsce publikacji danych o zapłaconych podatkach.

"Proponowane zmiany wprowadzane niniejszym projektem nakładają obowiązek sporządzania sprawozdania o podatku dochodowym na wszystkie duże przedsiębiorstwa wielonarodowe (jednostki dominujące najwyższego szczebla grupy kapitałowej i jednostki samodzielne o odpowiednio skonsolidowanych przychodach - dla jednostek dominujących najwyższego szczebla - i przychodach - dla jednostek samodzielnych, przekraczających w kolejnych dwóch latach kwotę 750 mln euro) mające siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jak i przedsiębiorstwa wielonarodowe spoza EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego – PAP) prowadzące działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej za pośrednictwem oddziału lub jednostki zależnej" – czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Zmiany w przepisach

Europejski Obszar Gospodarczy obejmuje kraje Unii Europejski oraz Islandię, Norwegię i Liechtenstein; EOG nie obejmuje Szwajcarii.

W uzasadnieniu do projektu wyjaśniono, że już obecnie takie firmy mają obowiązek przedstawiania organom podatkowym informacji na temat zapłaconego podatku dochodowego oraz innych informacji związanych z podatkami w podziale na kraje. Jednak jedna z unijnych dyrektyw nakazała takim firmom obowiązek publicznego ujawnienia informacji o zapłaconym podatku dochodowym oraz innych informacji związanych z podatkami w podziale na poszczególne kraje ("sprawozdanie o podatku dochodowym").

Zgodnie z projektem, przepisy zawarte w proponowanej nowelizacji mają dotyczyć sprawozdania o podatku dochodowym za rok obrotowy rozpoczynający się po dniu 21 czerwca 2024 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
podatki
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(55)
50+
2 miesiące temu
Witajcie w Unijnej Federacji! Prawo Podatkowe już będzie stanowić Bruksela. I to tak, abyście nad Wisłą za bardzo się nie wzbogacili. Za te obecne mld euro z Brukseli, to już o niczym nie będziecie w Warszawie decydować. Tak to jest, jak od 20 lat bierze się srebrniki w zamian za niezależność.
mowie wam
2 miesiące temu
uchylanie się od opodatkowania przez firmy z krajow zachodnich to wina Putina
Bogdan
2 miesiące temu
Własna działalność daje profity i satysfakcję. Biznes związany z nieruchomościami jest świetny. Tylko trzeba dbać o profesjonalne zarządzanie nimi, dlatego warto powierzyć je fachowcom. Ja korzystam z usług Polzen i jestem zadowolona
Jan
2 miesiące temu
Do PBE. Myślę , że nie dotyczy to 99,9 % polskich firm, więc miejcie trochę rozumu tytułując wasze newsy, a raczej fakenewsy
pol
2 miesiące temu
kwota 60tys, wolna brak,podatek belki dalej jest ,składka zdrowotna brak działań ,zus dla małych firm dobrowolny brak Ustaw))))00000!!
...
Następna strona