Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. NBU
|
aktualizacja

Nowy podatek minimalny od stycznia. Budzi postrach już teraz

274
Podziel się:

Z początkiem 2024 roku polscy przedsiębiorcy staną przed sporym wyzwaniem. Chodzi o podatek minimalny. Ten element reformy podatkowej Polski Ład autorstwa rządu PiS wzbudził bardzo wiele kontrowersji i choć finalnie został zawieszony na lata 2022 i 2023, teraz jest nieunikniony.

Nowy podatek minimalny od stycznia. Budzi postrach już teraz
Od stycznia 2024 roku wchodzi nowy podatek minimalny (Adobe Stock)

Zgodnie z przepisami, przedsiębiorcy podlegają temu podatkowi, jeśli przy rozliczeniu rocznym wykażą straty lub ich dochody będą niższe niż 2 proc. przychodów - wskazuje portal warszawawpigulce.pl. "Puls Biznesu" pisze, że podatek minimalny budzi niepokój wśród przedsiębiorców.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Program wart setki miliardów. Co opozycja obiecała Polakom?

Warto podkreślić, że podatek minimalny nie obejmie wszystkich przedsiębiorstw. Istnieje lista wyjątków, do których zaliczają się instytucje finansowe, spółki komunalne, firmy górnicze otrzymujące pomoc publiczną, podmioty świadczące usługi związane z ochroną zdrowia, oraz firmy znajdujące się w stanie upadłości, likwidacji lub restrukturyzacji. Również "mali podatnicy" będą zwolnieni z tego obowiązku.

Będą dwie możliwości

Dodatkowo, wprowadzone zostaną dwie opcje obliczania podstawy opodatkowania, dając przedsiębiorcom możliwość wyboru bardziej korzystnej dla nich formuły.

  • Pierwsza opcja opiera się na obliczeniu podstawy jako 1,5 proc. kosztów operacyjnych plus nadmiarowe koszty pasywne.
  • Druga opcja zakłada obliczenie na podstawie 3 proc. wartości przychodów osiągniętych przez podatnika, wyłączając zyski kapitałowe.
Skomplikowany wzór obliczenia podatku i szeroki katalog wyłączeń sprawiają, że firmy muszą dokładnie przyjrzeć się nowym przepisom jeszcze przed zakończeniem tego roku - skomentował adwokat, partner w Quidea, Michał Kwaśniewski w rozmowie z "Pulsem Biznesu".

Podkreślił również, że dyrektorzy finansowi firm, które spełniają kryteria podatku minimalnego, będą zobligowani do obliczenia jego wysokości dla roku 2024, który później zostanie rozliczony w roku 2025.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
podatki
przedsiębiorcy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(274)
@60
4 miesiące temu
Ależ się podniecacie a nawet nie wiecie o czym mówicie. Ktoś pisze tu że szpitale, że JDG itd, przecież w ustawie jest wyraźnie nie dotyczy małych czyli poniżej 2 mln, nie dotyczy jednostek typu szpitale itd. Może zanim zaczniecie komentować pouczcie się trochę
Edek
4 miesiące temu
Dobry podatek. Masz niedochodowych biznes ( ciągła strata) to go zamykaj i rób miejsce dla dochodowych. Państwo ulży Ci w cierpieniu. Jak prowadzisz go dla hobby to zapłać 1.5% od obrotu. Dobry bat na kombinatów.
Ira
4 miesiące temu
Chcieliśta PO to mata 🤔
Polo
5 miesięcy temu
To wszystko regulacje podatkowe UNI EUROPEJSKIEJ i będzie tego DUŻO WIĘCEJ
Normalny
5 miesięcy temu
Zus szpitalne podwujny prad podatek gruntowy za budynki obrotowy cit pit od wzbogacenia od wody od zanieczyszczen od deszcowki ile tych podatkow .Wykonczycie przedsiebiorcow polskich to i ludzie nie beda mniec pracy i kto bedzie robił na hołote z wiejskiej pomysleliscie .Nie zarzyna sie kury znoszacej złote jajka
...
Następna strona