Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Odliczenia od PIT-u. Zostało już niewiele czasu, a trzeba pamiętać o kilku rzeczach

0
Podziel się:

Początek roku upływa Polakom pod znakiem rozliczenia się z fiskusem z uzyskanych przychodów w ciągu minionych 12 miesięcy. A zatem już tylko nieco ponad dwa tygodnie zostały, aby wpłynąć na swoje rozliczenie podatkowe za 2023 r. Wciąż można zrobić kilka rzeczy, które pozwolą nam skorzystać z odliczenia.

Odliczenia od PIT-u. Zostało już niewiele czasu, a trzeba pamiętać o kilku rzeczach
PIT za 2023 r. Już tylko nieco ponad dwa tygodnie zostały, aby skorzystać z odliczeń (Adobe Stock)

Polacy, jak co roku zresztą, będą musieli do 30 kwietnia 2024 r. rozliczyć się z fiskusem za minione 12 miesięcy. Co istotne, spora grupa podatników będzie mogła skorzystać wszelakiej maści ulg i odliczeń. Nie wszyscy jednak o tym wiedzą lub pamiętają, a zostały już nieco ponad dwa tygodnie, by realnie wpłynąć na swój przyszłoroczny PIT.

PIT za 2023 r. Eksperci: warto zrobić symulację

Agencja Dot Relations podpowiada, że warto już dziś zrobić symulację rozliczenia. Dzięki niej będzie można rozeznać się w przysługujących nam ulgach i odliczeniach. Dzięki temu nie będziemy zaskoczeni w przyszłym roku przy składaniu deklaracji PIT.

Podatnik, który jest świadomy, jak będzie wyglądało jego rozliczenie z fiskusem, ma możliwość wykorzystywania przysługujących mu ulg i odliczeń w taki sposób, aby finalnie mógł otrzymać wyższy zwrot lub znacząco obniżyć naliczony podatek – podpowiada Monika Piątkowska, doradczyni podatkowa serwisu e-pity.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polska po 8 latach rządów PiS. Prof. Leszek Balcerowicz postawił diagnozę

Podatnik, który wykona symulację w internetowych serwisach, będzie mógł pozyskać lepsze rozeznanie w ulgach i odliczeniach, które mu przysługują. Jest też szansa, że odkryje taką, z której dotychczas nie korzystał, a ma szansę, by to zrobić.

PIT za 2023 r. O jakich ulgach trzeba pamiętać?

Polski system podatkowy posiada kilka ulg podatkowych skierowanych do konkretnych grup społecznych. Przykładami mogą tu być: ulga z tytułu wychowania dzieci, ale też na wydatki na leki i cele rehabilitacyjne, a nawet termomodernizacyjna.

W rozliczeniu rocznym warto pamiętać także o ewentualnym spadku, jaki otrzymaliśmy i jakie korzyści podatkowe czerpiemy z tego tytułu. – Możemy więc założyć, że pani Anna Bartoszewska decyduje się odliczyć od dochodu wydatek na renowację kamienicy, którą otrzymała cztery lata temu w spadku po matce. Wydatek na prace remontowe może obniżyć jej dochód aż do kwoty 500 tys. zł. Realnie jej zobowiązanie podatkowe obniży się o 12 proc. kwoty wydatku (jeśli zarabiać będzie do 120 tys. zł) lub o 32 proc. (jeśli zarabiać będzie więcej niż 120 tys. zł) – podpowiada Piotr Szulczewski ekspert ds. podatkowych w e-pity.pl.

Jest jednak kilka ulg, z których skorzystać może każdy podatnik. Można podjąć kilka działań jeszcze przed końcem roku, aby obniżyć swój podatek, np.:

  • wesprzeć kulturę, szkolnictwo, organizacje pożytku publicznego;
  • poprawić warunki cieplne budynku mieszkalnego;
  • opłacić turnus zdrowotny komuś bliskiemu;
  • zatrudnić w swojej firmie pełnoletnie dzieci, teściów lub rodziców;
  • wyprawić pracownikom firmową wigilię, zainwestować pieniądze w szkolenia i wydarzenia integracyjne;
  • wyremontować biuro lub kupić nowe wyposażenie do niego;
  • zostać honorowym dawcą krwi;
  • wpisać do rozliczenia darowizny, które przekazywaliśmy w tym roku lub jeszcze przekazać np. na cele edukacji zawodowej, kultu religijnego, na rzecz krwiodawstwa, na organizacje pożytku publicznego, na cele charytatywno-opiekuńcze kościołów i kościelnych osób.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)