Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|
aktualizacja

O tej uldze niewielu pamięta. Niektórzy mogą zyskać podwójnie

34
Podziel się:

Ulga termomodernizacyjna jest korzystna dla małżonków. Jednak bardzo ważną kwestią jest to, na kogo wystawiona jest faktura dokumentująca poniesione wydatki na ocieplenie lub modernizację - pisze serwis prawo.pl.

O tej uldze niewielu pamięta. Niektórzy mogą zyskać podwójnie
Ulga termomodernizacyjna jest korzystna dla małżonków. Mogą zyskać podwójnie (Adobe Stock)

Od 2019 r. właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Prawo.pl zwraca uwagę, że "choć jest ona ciekawym rozwiązaniem prawnym, pozwalającym sporo zaoszczędzić i określone wydatki odliczyć od dochodu, wciąż jest mało znana".

Ulga umożliwia odliczenie wydatków poniesionych na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, obniżając w ten sposób podatek do zapłaty. Chodzi. m.in. o wydatki poniesione na ocieplenie domu, zakup nowego pieca, czy instalację fotowoltaiki oraz pompy ciepła.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tania bryła na drogie czasy. Oto jak zaprojektujesz tańszy dom

Ulga termomodernizacyjna korzystna w przypadku małżonków

W ramach ulgi można odliczyć 53 tys. zł. Co istotne, w przypadku małżonków ulga przysługuje każdemu z nich i wynosi łącznie 106 tys. zł. Paulina Biskup-Nawrot, radca prawny w kancelarii "JPK. Legal", zaznacza, że w przypadku małżonków ważna jest kwestia prawidłowego fakturowania.

W przypadku osób pozostających w związku małżeńskim, jeżeli faktura wystawiona będzie na obydwoje małżonków, każdy z nich ma prawo do odliczania w ramach ulgi termomodernizacyjnej jedynie 50 proc. poniesionych wydatków. Natomiast jeżeli faktura zostanie wystawiona tylko na jednego małżonka, to odliczenia dokonuje tylko ten małżonek, na którego jest ona wystawiona – wyjaśnia w rozmowie z prawo.pl.

Serwis dodaje, że "aby małżonkowie mogli odliczyć podwójny limit, faktury za wydatki powinny być wystawione odrębnie na każdego z małżonków (o ile obydwoje mają wystarczający dochód, aby dokonać odliczenia)". "Każdą z sytuacji warto więc dokładnie przemyśleć" - czytamy.

Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę? Paulina Biskup-Nawrot przypomina, że podatnicy muszą pamiętać o otrzymaniu faktury za wszelkie poniesione wydatki.

To jednak nie koniec

Analizując kwestię możliwości skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej, warto pamiętać, że ulga przysługuje jedynie w przypadku poniesienia wydatków na termomodernizacje budynków już wybudowanych, a nie tych, które dopiero są budowane. Poniesienie wydatków na etapie budowy domów np. na zakup pompy ciepła nie spowoduje, że podatnik uprawniony będzie do skorzystania z ulgi – podkreśla Paulina Biskup-Nawrot.

Ulga termomodernizacyjna

  • dochodu opodatkowanego według skali podatkowej, lub
  • dochodu opodatkowanego podatkiem liniowym, lub
  • przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Co istotne, jeśli w okresie trzech lat ktoś nie zrealizuje przedsięwzięcia termomodernizacyjnego (licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek), wówczas osoba ta będzie musiała zwrócić ulgę. Oznacza to, że będzie trzeba doliczyć do dochodu wcześniej odliczoną kwotę z tego tytułu za rok podatkowy, w którym upłynął trzyletni termin.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(34)
Orzol
2 lata temu
Paliwo lotnicze nadal niezmiennie ze stawką VAT 0% i bez ETSu...ludzie tracą a linie lotnicze się bogacą i tak że wszystkim
Ha, ha
2 lata temu
I prowokacja w Przewodowe nie powiodła się. Nie uzgodniono jej z hamerykanami. Taki niefart.
lex
2 lata temu
ojej , szanowna opozycjo i drodzy towarzysze z pis ,KPO to jest nic w porównaniu z wyciągnięciem kasy od tego biednego Narodu , należy przejrzeć wyniki w KRS pośredników począwszy od branży hutniczej po przez pośrednictwo w budowlance a kończąc na marketach a przede wszystkim energetyka i paliwa,WIELOMILIARDOWE zyski za ostatni rok /2021/. Jedno co pis zrobił to wzbogacił garstkę cwaniaków kosztem całego Narodu .
aga
2 lata temu
jestem razem z moim partnerem dluzej niz kurski byl z swoja eks, czym sie roznimy
kriss
2 lata temu
Oświećcie mnie bo czegoś nie rozumiem. Co to za róznica czy z faktury odliczę 50% wartości a drugie tyle moja małżonka zamist tego, że podzielę fakturę na pół na małzonków i każdy odliczy swoje 100 % ale 50% wartości usługi?
...
Następna strona