O tej uldze niewielu pamięta. Niektórzy mogą zyskać podwójnie
Ulga termomodernizacyjna jest korzystna dla małżonków. Jednak bardzo ważną kwestią jest to, na kogo wystawiona jest faktura dokumentująca poniesione wydatki na ocieplenie lub modernizację - pisze serwis prawo.pl.
Od 2019 r. właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Prawo.pl zwraca uwagę, że "choć jest ona ciekawym rozwiązaniem prawnym, pozwalającym sporo zaoszczędzić i określone wydatki odliczyć od dochodu, wciąż jest mało znana".
Ulga umożliwia odliczenie wydatków poniesionych na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, obniżając w ten sposób podatek do zapłaty. Chodzi. m.in. o wydatki poniesione na ocieplenie domu, zakup nowego pieca, czy instalację fotowoltaiki oraz pompy ciepła.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tania bryła na drogie czasy. Oto jak zaprojektujesz tańszy dom
Ulga termomodernizacyjna korzystna w przypadku małżonków
W ramach ulgi można odliczyć 53 tys. zł. Co istotne, w przypadku małżonków ulga przysługuje każdemu z nich i wynosi łącznie 106 tys. zł. Paulina Biskup-Nawrot, radca prawny w kancelarii "JPK. Legal", zaznacza, że w przypadku małżonków ważna jest kwestia prawidłowego fakturowania.
W przypadku osób pozostających w związku małżeńskim, jeżeli faktura wystawiona będzie na obydwoje małżonków, każdy z nich ma prawo do odliczania w ramach ulgi termomodernizacyjnej jedynie 50 proc. poniesionych wydatków. Natomiast jeżeli faktura zostanie wystawiona tylko na jednego małżonka, to odliczenia dokonuje tylko ten małżonek, na którego jest ona wystawiona – wyjaśnia w rozmowie z prawo.pl.
Serwis dodaje, że "aby małżonkowie mogli odliczyć podwójny limit, faktury za wydatki powinny być wystawione odrębnie na każdego z małżonków (o ile obydwoje mają wystarczający dochód, aby dokonać odliczenia)". "Każdą z sytuacji warto więc dokładnie przemyśleć" - czytamy.
Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę? Paulina Biskup-Nawrot przypomina, że podatnicy muszą pamiętać o otrzymaniu faktury za wszelkie poniesione wydatki.
To jednak nie koniec
Analizując kwestię możliwości skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej, warto pamiętać, że ulga przysługuje jedynie w przypadku poniesienia wydatków na termomodernizacje budynków już wybudowanych, a nie tych, które dopiero są budowane. Poniesienie wydatków na etapie budowy domów np. na zakup pompy ciepła nie spowoduje, że podatnik uprawniony będzie do skorzystania z ulgi – podkreśla Paulina Biskup-Nawrot.
Ulga termomodernizacyjna
Jak czytamy na rządowych stronach, ulgę termomodernizacyjną można odliczyć w zeznaniu podatkowym od:
- dochodu opodatkowanego według skali podatkowej, lub
- dochodu opodatkowanego podatkiem liniowym, lub
- przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Co istotne, jeśli w okresie trzech lat ktoś nie zrealizuje przedsięwzięcia termomodernizacyjnego (licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek), wówczas osoba ta będzie musiała zwrócić ulgę. Oznacza to, że będzie trzeba doliczyć do dochodu wcześniej odliczoną kwotę z tego tytułu za rok podatkowy, w którym upłynął trzyletni termin.