Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Państwo ulży producentom gier. Jeśli będą patriotyczne

204
Podziel się:

Ulga podatkowa mająca wesprzeć rodzime produkcje "kulturowych" gier ma wejść w życie w ciągu pół roku. Resort Kultury wyjął ustawę z zamrażarki.

Twórca gier dostanie specjalną ulgę. Musi jednak promować Polskę.
Twórca gier dostanie specjalną ulgę. Musi jednak promować Polskę. (iStock.com)
bEJNgDHF

Aby móc liczyć na odpis od podatku gra będzie musiała przejść test kulturowy – pisze "Puls Biznesu". Każdy przypadek będzie rozpatrywane przez resort kultury z osobna.

Prześwietlona zostanie fabuła, główny bohater i miejsce akcji. Jeśli resort stwierdzi, że gra ma wartość kulturalną, odniesienia do dziatwa kulturowego lub historycznego, a większość produkcji odbyła na terenie Polski przy udziale polskich obywateli, przyzna ulgę.

bEJNgDHH

Projekt utknął jednak na etapie opiniowania, ale ma zostać odmrożony – pisze "PB". Jak zapowiedziała rzecznik MKiDN przedłożenie projektu Komitetowi Stałemu Rady Ministrów planowane jest na IV kwartał, a wejście w życie - na początek 2020 r.

Zobacz także: Obejrzyj: Twórca gier dostanie specjalną ulgę. Musi jednak promować Polskę

Podobne rozwiązania są stosowane w Wielkiej Brytanii i Francji. Branża gier komputerowych bardzo liczy na ulgę podatkową. Zapowiada również wsparcie przy pracach nad ustawą.

bEJNgDHN

Jak pisliaśmy w money.pl, w praktyce ulga oznacza, że twórcy gier podejmujący się produkcji "kulturowych" gier wideo będą mieli możliwość zaoszczędzenia w podatku dochodowym 19 zł (jeśli płacą podatek dochodowy w wysokości 19 proc. na każde 100 zł poniesionych kosztów kwalifikowanych produkcję gry objętej certyfikatem. Katalog kosztów kwalifikowanych jest bardzo szeroki i adresuje większość kosztów ponoszonych na etapie produkcji gry wideo. Znajdują się w nim koszty zatrudnienia pracowników, koszty najmu pomieszczeń, sprzętu i aparatury, koszty nabycia materiałów związanych z produkcją gry, czy koszty usług wykorzystania sprzętu oraz podwykonawstwo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEJNgDIi
KOMENTARZE
(204)
uma
2 lata temu
od czterech lat obserwujemy jak kretynizm zalewa kraj, bezkarnie
olon
2 lata temu
czy pissmanom balkon spadł na łeb
eawds
2 lata temu
co w tym kraju się dzieje? pewni ludzie powinni odejść z polityki, bo chore głowy doprowadzą nas do bankructwa !!! a za ileś lat nasze wnuki się nie wypłacą...
bEJNgDIj
Maur
2 lata temu
Zabijać można tylko tych z PO i to krzyżem,z Bogurodzicą na ustach
serdfuygihojp...
2 lata temu
Świat gna do przodu a Polska cofa się do czasów kiedy naród był w rozkwicie, tj. jakieś 1000 lat do tyłu. Pragnę przypomnieć, że wtedy ciężka jazda miała zbroje i miecze a poruszała się na szkapach. Teraz latają drony i pociski balistyczne.
...
Następna strona