Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Państwo ulży producentom gier. Jeśli będą patriotyczne

Ulga podatkowa mająca wesprzeć rodzime produkcje "kulturowych" gier ma wejść w życie w ciągu pół roku. Resort Kultury wyjął ustawę z zamrażarki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Twórca gier dostanie specjalną ulgę. Musi jednak promować Polskę.

Aby móc liczyć na odpis od podatku gra będzie musiała przejść test kulturowy – pisze "Puls Biznesu". Każdy przypadek będzie rozpatrywane przez resort kultury z osobna.

Prześwietlona zostanie fabuła, główny bohater i miejsce akcji. Jeśli resort stwierdzi, że gra ma wartość kulturalną, odniesienia do dziatwa kulturowego lub historycznego, a większość produkcji odbyła na terenie Polski przy udziale polskich obywateli, przyzna ulgę.

Projekt utknął jednak na etapie opiniowania, ale ma zostać odmrożony – pisze "PB". Jak zapowiedziała rzecznik MKiDN przedłożenie projektu Komitetowi Stałemu Rady Ministrów planowane jest na IV kwartał, a wejście w życie - na początek 2020 r.

Obejrzyj: Twórca gier dostanie specjalną ulgę. Musi jednak promować Polskę

Podobne rozwiązania są stosowane w Wielkiej Brytanii i Francji. Branża gier komputerowych bardzo liczy na ulgę podatkową. Zapowiada również wsparcie przy pracach nad ustawą.

Jak pisliaśmy w money.pl, w praktyce ulga oznacza, że twórcy gier podejmujący się produkcji "kulturowych" gier wideo będą mieli możliwość zaoszczędzenia w podatku dochodowym 19 zł (jeśli płacą podatek dochodowy w wysokości 19 proc. na każde 100 zł poniesionych kosztów kwalifikowanych produkcję gry objętej certyfikatem. Katalog kosztów kwalifikowanych jest bardzo szeroki i adresuje większość kosztów ponoszonych na etapie produkcji gry wideo. Znajdują się w nim koszty zatrudnienia pracowników, koszty najmu pomieszczeń, sprzętu i aparatury, koszty nabycia materiałów związanych z produkcją gry, czy koszty usług wykorzystania sprzętu oraz podwykonawstwo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-07-2019

czyzbyCzy kaczyści nauczyli sie Orwela na pamięć?

08-07-2019

DLA MNIE TEŻ ULGA SIE NALEŻYza pracę jak wól przez 50 lat w tym 35 lat poniżej średniej krajowe w świątek piątek i niedziele ku chwale ojczyzny a można było wyjechać

08-07-2019

j22Ja cierpie dole.......pis

Rozwiń komentarze (204)