Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. JCK
|

PiS zaciera ręce. Nowy podatek przynosi setki milionów złotych

226
Podziel się:

Prawie 300 mln zł wyniosły wpływy z tak zwanej opłaty cukrowej. Takie liczby z ministerstwa finansów podaje portal wirtualnemedia.pl. Tylko w marcu firmy zapłaciły 135,5 mln zł tej daniny.

PiS zaciera ręce. Nowy podatek przynosi setki milionów złotych
Obowiązujący od początku tego roku podatek cukrowy składa się z dwóch części - stałej i zmiennej (PAP, Leszek Szymański)

Statystyki opublikowane przez wirtualnemedia.pl odnoszą się do wpływów za pierwszy kwartał, ale według stanu na 10 maja br. za sam marzec wpłat dokonały 562 podmioty, a w lutym daninę zapłaciło 607 płatników. Jednak wpływy były wyższe w marcu - wyniosły wtedy 135,5 mln zł, podczas gdy w lutym 80,8 mln zł. W styczniu podatek cukrowy przyniósł ponad 75,96 mln zł.

Większe wpływy to być może efekt zwiększonej produkcji napojów pod koniec 2020 r., która miała miejsce po to, by artykuły zdążyły trafić do obrotu zanim trzeba będzie naliczać od nich opłatę. Oprócz tego marzec przyniósł wyższe temperatury, co zawsze zwiększa popyt na schłodzone napoje. Tym samym kolejne wiosenne miesiące, a następnie lato, mogą jeszcze podbić wpływy z podatku cukrowego.

Obowiązujący od początku tego roku podatek cukrowy składa się z dwóch części - stałej i zmiennej. Część stała wynosi 50 gr za każdy litr napoju słodzonego oraz dodatkowo 10 gr za każdy litr napoju z dodatkiem tauryny lub kofeiny. Część zmienna to 5 gr za każdy 1 gram cukru w napoju powyżej 5 gramów na 100 ml napoju. Część stała w wysokości 50 gr/ 1 l dotyczy także napojów słodzonych słodzikami.

Zobacz także: PiS zmienia podatki. Orłowski: Nowy Ład to decyzja polityczna
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(226)
Horrop
3 lata temu
no a na przykład opłata reprograficzna to czysta głupota, sprzęt podrożeje a ja nie chce więcej płacić za nowego laptopa
zyta
3 lata temu
to i poczuli się zachęceni i liczą, że z elektroniki uzbierają. #STOPrepro! Nie zgadzamy się na opłatę reprograficzną!
Ziemok
3 lata temu
Tylko niech się potem nie tłumaczą że to był słaby pomysł, naród nie zapomni, wierzę że to nie przetrwa, a podatki i opłaty rosną..
Ratooj
3 lata temu
te wszystkie podatki o płaty to już gruba przesada, wzrost zarobków nie jest adekwatny do wzrostu cen, śmiechu warte, opłata reprograficzna to samo, kartki papieru mają być droższe? XD
Ala
3 lata temu
Super Przestałam kupować ten syf wypełniony cukrem.Schudlam,lepsze wyniki woda mineralna lepiej zaspokaja pragnienie.Whisky pije tak jak należy z sodową lub lodem. Wtedy czuje jej prawdziwy smak,a nie coli czy innego syfu. Dzięki pisowscy naiwność. Co wy pomysłowością ja będąc w przedszkolu już to wy...łam
...
Następna strona