Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Pensje w Polsce są za wysokie? "Płaca minimalna musi być przewidywalna"

64
Podziel się:

Płaca minimalna w Polsce nie jest adekwatna do sytuacji gospodarczej - alarmuje Rada Przedsiębiorczości. Jej zdaniem zbyt wysokie wypłaty mogą naruszyć i tak obciążony kryzysem system płac. Jaka jest więc alternatywa dla podwyższanej według politycznego klucza pensji minimalnej?

Pensje w Polsce są za wysokie? "Płaca minimalna musi być przewidywalna"
Pensja minimalna - 68 proc. badanych wskazuje, że nawet kilka razy w roku nie ma środków przed wypłatą. (money.pl, Rafał Parczewski)

Pensja minimalna niezmiennie budzi gorące emocje, a od jej wysokości zależy byt wielu polskich rodzin. Na mocy decyzji rządu najniższa wypłata ma od marca wynosić 2 800 zł (o 200 zł brutto więcej niż przed rokiem).

Przypomnijmy, że rząd Mateusza Morawieckiego przed wyborami obiecywał jeszcze większą podwyżkę - do 3000 zł brutto. Okoniem do stanowiska większości stanęła jednak Rada Przedsiębiorców.

"Płaca minimalna była w ostatnich latach ustalana w oderwaniu od parametrów gospodarczych" - kontruje Rada Przedsiębiorców. Najniższa wypłata przekraczająca o 3 proc. średnią płacę (53 proc. w 2021 r.) ma z kolei zdaniem Rady doprowadzić do sytuacji "groźnej i niepożądanej" dla gospodarki. Co to oznacza w praktyce?

W ocenie Rady kluczem do odpolitycznienia i uregulowania kwestii dot. płacy minimalnej ma być specjalna klauzula, która możliwi zamrożenie (lub nawet korektę) najniższych wypłat w nadzwyczajnych sytuacjach, takich jak np. kryzys gospodarczy.

"Mechanizm płacy minimalnej musi mieć jasno określony cel w relacji do średniej płacy w gospodarce, tj. 50 proc. oraz mechanizmy dochodzenia do tego celu" - argumentują zrzeszeni przedsiębiorcy.

Kolejnym z postulatów Rady jest umocowanie Rady Dialogu Społecznego jako organu, który decyduje o przebiegu konsultacji i ostatecznej decyzji w kwestii wysokości pensji minimalnej. To właśnie do przedsiębiorców i pracowników miałoby należeć ostatnie słowo w kwestii regulowania wypłat.

Do tej pory RDS pełnił funkcję doradczą przy rządzie. Podczas zeszłorocznych konsultacji oba organy nie doszły jednak do porozumienia - część związków (OPZZ i FZZ) żądało bowiem wyższej płacy minimalnej.

Zgodnie z przepisami, jeżeli RDS w ustawowym terminie nie uzgodni wysokości minimalnego wynagrodzenia i stawki godzinowej, wówczas kwoty te ustala Rada Ministrów w drodze rozporządzenia do 15 września tego roku.

Zobacz także: Waloryzacja emerytur. Ile wyniesie podwyżka? Kiedy emeryci dostaną wyższe świadczenie?

Według rządowych wyliczeń Polsce za pensję minimalną pracuje ok. 1,7 mln osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(64)
Anna
3 lata temu
Ciekawa polityka płacowa rządu skoro najniższa ustalona pensja min przekroczyła już poziom średniej płacy to za moment 3/4 społeczeństwa będzie na płacy min, ci ekonomiści w rządzie to takie orły bez skrzydeł, to wszystko musi kiedyś pi....lnąć i to porządnie, cały czas marzą im się rządy komunistów, zarządzaniem wszystkim i wszystkimi, decydowanie o wszystkim, a suwerwn zadowolony i uwaza ze jest ok
Davo
3 lata temu
Co z tego że płaca minimalna wynosi 2800 zł ja pracodawcy i tak obcinają po 200 zł brak kontroli robią co chcą z pracownikiem
Checholet
3 lata temu
Najlepiej to zabierać kasę pracownikowi!!!
Edek
3 lata temu
Co morawiecki może wiedzieć jak to nie on musi się zastanawiać skąd wziąć wypłatę dla pracownika...
Krzysiek
3 lata temu
Najlepiej by było jak by pracownik im jeszcze dopłacał i dziwią się że komuna zwycięża
...
Następna strona