Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Agata Kalińska
|

Podatek od nieruchomości. Zbliża się ważny termin

163
Podziel się:

Właściciele budynków, budowli i gruntów mają czas do 15 września, by zapłacić trzecią ratę podatku od nieruchomości. Ale nie wszystkich to dotyczy. Wiadomo też, że maksymalne stawki tego podatku na przyszły rok pójdą w górę.

Podatek od nieruchomości. Zbliża się ważny termin
Kwota podatku jest zależna od powierzchni użytkowej i w każdej gminie jest inna, znane są jednak jej stawki maksymalne. Michał Kosc/AGENCJA WSCHOD/REPORTER/EastNews (East News, Kosc, AGENCJA WSCHOD, REPORTER)

Podatek od nieruchomości płaci się od gruntów, budynków lub ich części, a także budowli i ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Płacą go właściciele, użytkownicy wieczyści, samoistni posiadacze oraz w niektórych przypadkach – posiadacze zależni nieruchomości lub ich części stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.

Podatek od nieruchomości - kiedy płacić?

Nie każdy podatnik może rozłożyć spłatę podatku na raty. Prawo do ratalnej zapłaty podatku mają wyłącznie podatnicy, których podatek wynosi co najmniej 100 zł. W innych przypadkach całość trzeba zapłacić do 15 marca.

Zobacz także: Podatek od smartfona. "Trzeba zapewnić twórcom dochody"

Jeśli rozkładamy podatek na raty, to płacimy je w następujących terminach: do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego. Można to zrobić przelewem na rachunek organu podatkowego lub gotówką w kasie. Raty są równej wysokości.

Ile wynosi podatek od nieruchomości?

Wysokość stawek podatku od nieruchomości określa rada gminy w uchwale. Dlatego mogą być różne w różnych częściach kraju. Gmina nie ma jednak pełnej dowolności w tej kwestii. Musi bowiem brać pod uwagę górne granice stawek, które wynikają z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. I tu dla właścicieli nieruchomości dobrych wieści nie ma. Znane są już stawki maksymalne na przyszły rok. I są one wyższe od tegorocznych.

Maksymalne stawki są zawsze powiązane z inflacją w pierwszym półroczu danego roku. Towary i usługi drożeją? W górę idą też podatki i opłaty lokalne. Przez pierwsze sześć miesięcy 2020 r. ceny wzrosły o 3,9 proc., więc o tyle Minister Finansów podniósł górną granicę opłat oraz podatków.

Jak wynika ze stawek opublikowanych w Monitorze Polskim, w przyszłym roku właściciele budynków mieszkalnych lub ich części zapłacą maksymalnie 85 groszy za 1 mkw. powierzchni użytkowej (obecnie jest to 81 gr), a w przypadku budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej będzie to 24,84 zł za 1 mkw. powierzchni użytkowej (teraz jest To 23,90 zł).

Teraz już od poszczególnych samorządów zależy, na ile ustalą stawki na swoim terenie.

Podatek do nieruchomości a pandemia. Co się zmienia

Warto pamiętać, że w tym roku sporo namieszała pandemia koronawirusa. Zmiany dotyczą też podatku od nieruchomości. Otóż w ustawie o zapobieganiu COVID-19, popularnie nazywanej tarczą antykryzysową, zawarto rozwiązania umożliwiające rozwiązania pozwalające radom gmin na udzielanie pomocy firmom właśnie w zakresie podatku od nieruchomości. Ustawa dała gminom możliwość zwolnienia gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej z podatku, albo odroczenia terminów spłaty.

Ułatwienia wprowadzone w związku z epidemią dotyczą też osób fizycznych. Rady poszczególnych gmin zdecydowały się wstrzymać wydawanie decyzji ustalających podatek od nieruchomości. A jeśli nie ma decyzji, to podatnicy nie muszą płacić tej daniny.

Na przykład w Warszawie w związku z pandemią w marcu wstrzymano wysyłkę decyzji podatkowych. Wysyłka dokumentów została jednak już wznowiona. Jak czytamy w komunikacie stołecznego ratusza, zobowiązanie podatkowe powstaje z dniem doręczenia decyzji ustalającej wysokość podatku i jest płatne po jej otrzymaniu w terminach określonych w decyzji. Przedsiębiorcy, których biznesy ucierpialy podczas pandemii, mają mieć możliwość odroczonej płatności o trzy miesiące.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(163)
WYRÓŻNIONE
bunt
4 lata temu
Ale jak to mam płacić za swoją własność?Przy kupnie płać przy sprzedaży płać przy posiadaniu płać.Ludzie dlaczego tak bezwolnie dajecie się okradać przez mafie która od 1945 roku okupuje Polskę?
zryty pryszcz...
4 lata temu
tutaj podatki ... grosik do grosika a tam hu -ha! 70 baniek na nigdy nie użyte karty do głosowania, 370 mln na wirtualne respiratory od handlarza bronią,
Janek
4 lata temu
Ja nie płace podatku od kilku już lat, nie że jakoś specjalnie, ale zapomniałem na początku, po kupnie mieszkania. A jak sobie przypomniałem, to już było 4 lata po zakupie więc postanowiłem zobaczyć, kiedy sami sie odezwą. Mija dziś 7 rok i cisza i jakos nikt sie niczego ode mnie nie domaga w zwiazku z tym. Urzędasy chyba nie sprawdzaja kto powi. nien wpłacic, a kto realnie tego dokonał.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (163)
Domyslny
4 lata temu
Nidlugo wprowadza podatek od seksu beda montowac liczniki przy lozkach i brac pieniadze od kazdej minuty wspolnej zabawy.
Obywatel
4 lata temu
Chyba nie mysleliscie ze PiS rozdajac pieniadze na plus 500 i finansujac inne socjalne bzdury ma na to pieniadze z nieba ! Musza wyludzic w postaci podatkow od bogatszych zeby rozdac dzieciorobom i nierobom ktorzy pozniej znow na nich zaglosuja majac zapewnione minimum socjalne.
Arbuza
4 lata temu
A co to się stało , ze takie info na WP ? Oswajamy ludzi , że podatki trzeba płacić ? A może tresura pod kataster ???
dtx
4 lata temu
precz z PISEM ....zawiodłem się na was przed wyborami dałbym sobie rękę uciąć za was
dtx
4 lata temu
wszędzie podatki dużo by wyliczać .....a skąd brać pieniądze tego rząd nie powiedzuał ...ludzue weźmy się do kupy i nie płaćmy podatków niech te podatki w duoę sobie wsadzą
...
Następna strona