Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
AKL
|

Tu nowa ulga, tam nowy podatek. Obciążenia dla firm wcale nie maleją

45
Podziel się

Estoński CIT, ulga na robotyzację czy tzw. paszport VIP, który ma ułatwić inwestycje w Polsce zagranicznym podmiotom – taki jest plan rządu na pobudzenie inwestycji, mocno obitych przez pandemię. W tym samym czasie jednak na ten sam biznes są nakładane nowe podatki.

Tu nowa ulga, tam nowy podatek. Obciążenia dla firm wcale nie maleją
Rząd chce ratować inwestycje mocno poobijane przez pandemię. Stąd nowe ulgi (KPRM, Krystian Maj)
bDTkXVvV

Ulga na robotyzację ma zwiększyć automatyzację w polskim przemyśle. Jak podaje "Rzeczpospolita", obecnie w naszym przemyśle pracuje ok. 13,5 tys. robotów. Rząd chciałby, żeby za pięć lat było ich ok. 34–35 tys.

Dlatego od nowego roku ma obowiązywać nowa ulga - firmy będą mogły odliczyć od podstawy opodatkowania dodatkowe 50 proc. kosztów zakupu robotów przemysłowych i ich oprogramowania.

Także od stycznia ma wejść w życie tzw. estoński CIT, przedstawiany przez rząd jako rewolucja dla setek tysięcy firm. Dzięki nowemu rozwiązaniu nie płaciłyby one podatku, gdy inwestują swoje zyski. Dopiero przy ich wypłacie trzeba by było podzielić się z państwem.

bDTkXVvX
Zobacz także: Bon turystyczny nie dla wszystkich. "To tylko ułamek problemów"

Do tego dochodzą ułatwienia dla inwestorów, jak tzw. paszport VIP, który miałby ułatwić zagranicznej firmie szybkie przejście ścieżki administracyjnej, czy preferencje podatkowe dla reinwestycji w ramach stref inwestycyjnych.

Jednak diabeł tkwi w szczegółach, a nowe propozycje mogą się okazać cukierkiem dla nielicznych. Jak już pisaliśmy m.in. w money.pl wysokie obostrzenia dotyczące estońskiego CIT czynią z niego rozwiązanie dla nielicznych.

bDTkXVwd

Jak natomiast zauważa „Rzeczpospolita”, eksperci wytykają, że z jednej strony mamy ogłaszane nowe ulgi, z drugiej pojawiają się nowe obciążenia fiskalne. Chodzi o np. podatek od sprzedaży detalicznej, opłatę cukrową czy zmiany w opodatkowaniu spółek komandytowych.

– Do tego dochodzą zapowiedzi systemowych, bardzo niebezpiecznych dla firm rozwiązań związanych z rozszerzoną odpowiedzialnością podmiotów zbiorowych i groźbą konfiskaty prewencyjnej. Takie propozycje legislacyjne budzą obawy, czy polska rzeczywiście może stać się atrakcyjnym, przyjaznym rynkiem do inwestowania – zauważa cytowany przez gazetę Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

bDTkXVwe

Inwestycje w II kwartale tego roku spadły aż o 10,9 proc., czyli najmocniej ze wszystkich komponentów PKB.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDTkXVwy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(45)
USA chixago A...
7 miesięcy temu
Polski rynek w naszej ZGODNEJ opinii. biura inwestorow amerykanskich jest. NAGORSZYM PODATKOWYM BAGNEM I SYFEM , gorszym od Zinvabwe i Korei Polnocnej. Nawet tam jest stabilniej i normalniej. przemyslcie to
Lex
7 miesięcy temu
Ciekawe dlaczego nikt nie mówi o owej KONFISKACIE ROZSZERZONEJ? To bardzo ciekawe narzędzie. Wystarczy DOMNIEMANIE, że majątek w przeciągu ostatnich 5 lat należał do kogoś, wobec kogo jest prowadzone jakiekolwiek postępowanie, może zostać SKONFISKOWANY, nieważne do kogo teraz należy. W teorii, ma to zapobiegać przepisywania majątku przez przestępców na osoby trzecie. W praktyce jednak, urzędnik może skonfiskować każde dobro materialne jeśli tylko ma PODEJRZENIE, że pochodzi ono z nielegalnego źródła. Kupisz samochód, dom, czy cokolwiek innego, a urzędas stwierdzi, że poprzedni właściciel ma zaległości podatkowe? KONFISKATA LEGALNIE NABYTEGO MAJĄTKU, mimo że nawet nie znasz sprzedającego... Fajnie, co? Szukanie kasy dla 'pińsetplusów' level max...
6666
7 miesięcy temu
czyli to nie Andrzej Duda nie dalej niz 2 mce temu na wiecach wyborczych mowil ze nie podpisze zadnych nowych podatkow ? czy to ja zyje w pomrocznosci jasnej czy moze polacy oszaleli ? o co tu chodzi ktos bezczelnie klamie i wszystko jest ok ... .
bDTkXVwz
Rasta🤘
7 miesięcy temu
W Polsce najwięcej absurdów politycznych a największy z nich to cały rząd, jak ma kraj wyjść z kryzysu gospodarczego spowodowanego pandemią,o ile takowa jest i nie kłamią, skoro cały czas podnoszą i tworzą nowe podatki i dozą do upadłości kraju!za chwilę będziemy tak biednym krajem że Mongolia nas wykupi!
Taki tam
7 miesięcy temu
Jestem spokojny o nasz teraźniejszy byt i przyszłość Polski bo rządzą nami ludzie związani z klerem a jak historia nam to pokazała i udowodniła najważniejsze jest abyśmy płacili podatki i czuli że zgrzeszyliśmy jak nie wykonaliśmy dziesięciny na rzecz swoich panów , czyli administracji i kościoła Jak to się kończyło dla Polski , zawsze wesoło czyli rozbiory , konflikty z sąsiadami lub alienacja na scenie międzynarodowej . Wrzesień 1939 też nam powinien dać coś do myślenia i zachowanie naszych niby sojuszników . Demokracja to równość wszystkich obywateli wobec prawa a nie tylko wolne wybory , jeżeli ja w firmie popełniłem błąd to ja muszę zapłacić karę , a jak urzędnik złamie prawo i popełni błąd to i tak ja czyli my którzy ich utrzymujemy musimy zapłacić ......no po prostu demokracja pełną twarzą 😂
...
Następna strona