Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Luka VAT znów wzrośnie. Powyżej średniej UE

274
Podziel się

Zdaniem analityków CASE luka VAT w tym roku wzrośnie o prawie 5 pkt proc. Powodem wzrostu jest pandemiczny kryzys i chęć unikana płacenia podatków.

Luka VAT znów wzrośnie. Powyżej średniej UE
Luka VAT może urosnąć do 14,5 proc. (money.pl, Rafał Parczewski)
bDYzZjKd

Po okresie spadku luka VAT znów może wzrosnąć. Jak przewidują w raporcie "Analiza ilościowa luki w VAT w krajach UE" analitycy CASE, luka może wzrosnąć o 4,9 pkt.proc.w porównaniu do zeszłorocznej i osiągnąć wynik 14,5 proc. wartości teoretycznych zobowiązań.

Tym samym dziura w ściąganym przez państwo podatku VAT może znów wzrosnąć powyżej średniej unijnej. Ostatni raz było tak w 2017 roku.

Zdaniem specjalistów wpływ na wzrost luki VAT ma pandemia i związany z nią kryzys gospodarczy.

bDYzZjKf
Zobacz także: Kij i marchewka dla przedsiebiorców. "Nie możemy sobie pozwolić, by państwo było oszukiwane"

– Spadek aktywności gospodarczej i problemy z płynnością finansową przyczyniają się do trudności wielu przedsiębiorstw w realizowaniu ich zobowiązań podatkowych i jednocześnie mogą nasilić bodźce do nieprzestrzegania przepisów podatkowych – mówi "Rzeczpospolitej" dr Grzegorz Poniatowski, dyrektor naukowy ds. polityki fiskalnej w CASE i kierownik zespołu przygotowującego raport. – Istotnym komponentem luki w VAT jest szara strefa, którą w warunkach światowych problemów gospodarczych bardzo trudno będzie zredukować, a która w Polsce jest dosyć duża.

Jak podaje CASE, w 2015 roku luka VAT wynosiła 25 proc. Potem zaczęła gwałtownie spadać. W 2018 roku wyniosła 9,9 proc., a podobnego wyniku analitycy spodziewają się za rok 2019.

bDYzZjKl

CASE zastrzega, że prognoza na ten rok wykonana jest w odniesieniu do danych szacunkowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDYzZjKG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(274)
Pepeto
8 miesięcy temu
Jak tam Panie Morawiecki,nos rośnie !?
Obatel
8 miesięcy temu
Do olgiarchów z PiS - przestańcie okradać POLAKÓW
ja
8 miesięcy temu
dla rządzących kasy wystarczy. Ludzie u władzy nigdy krzywdy sobie nie zrobią. Diety, nagrody, posadki dla znajomych i rodziny… Marnotrawstwo, rozrzutność, przywłaszczanie publicznych pieniędzy jest normą. Rządy wielu krajów je zadłużają, by przekupić rozdawnictwem wyborców i wygrywać wybory. To rozdawnictwo odbije nam się kiedyś czkawką. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emreytura nie jest Ci potzerbna. Opisuje jak można skutecznie budować swój majątek i stać się też finansowo wolnymi bez pomocy rządzących
bDYzZjKH
burmistrz
8 miesięcy temu
To kolejna,, USTAWKA,, medialna żeby usprawiedliwić kolejny zamordyzm szykowany na jesień. Nie było żadnego spektakularnego zwycięstwa w VAT. Co najwyżej jeden czy drugi plantator truskawek czy papryki zgłosił że zatrudnia o dwóch pracowników sezonowych więcej. Piszę to wam JA BURMISTRZ jeżdzę na nasiadówki to wiem.
Jur
8 miesięcy temu
Kumple od vatu odzyskiwali VAT z tax tree nie dawno czytaliśmy o zatrzymaniach i co? A takie madrale
...
Następna strona