Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pracujesz za granicą? Zapłacisz wyższy podatek

304
Podziel się

Rząd planuje zlikwidować ulgę abolicyjną, dzięki której można było uniknąć dopłaty podatku dochodowego od pieniędzy zarobionych za granicą.

Pracujesz za granicą? Zapłacisz wyższy podatek
Zarobki za granicą. Koniec ulgi abolicyjnej. (money.pl, Rafał Parczewski)
bDTqufJx

Ulgę abolicyjną można było stosować w przypadku krajów, z którymi Polska ma podpisaną umowę zakładającą proporcjonalne odliczanie podatków.

Osoba mieszkająca w Polsce i pracująca za granicą musiała zapłacić podatek PIT w kraju, w którym pracuje, a w Polsce dopłacić różnicę.

Dopłaty można jednak było uniknąć stosując ulgę abolicyjną. Po jej zniesieniu Polacy pracujący np. w Wielkiej Brytanii czy Niderlandach zapłacą więcej.

bDTqufJz
Zobacz także: Brexit. Ekspert: Potrzeba ulg zachęcających do powrotu do Polski

Jeśli zatem pracując za granicą zarobimy powyżej 85 528 zapłacimy 15 proc. PIT, to w Polsce trzeba będzie dopłacić 17 proc., żeby wyrównać różnicę pomiędzy podatkiem za granicą a stawką 32 proc. wynikającą z polskiej skali podatkowej.

Likwidacja ulgi abolicyjnej dotknie tylko osoby pracujące w krajach, w których umowy międzynarodowe przewidują proporcjonalne odliczanie podatków, czyli np. USA, Rosję, Wielką Brytanię, Austrię czy Zjednoczone Emiraty Arabskie.

bDTqufJF

- W Zjednoczonych Emiratach Arabskich podatku PIT nie płaci się w ogóle. Osoby, które pracują w tym kraju a są rezydentami Polski musiałyby zapłacić w Polsce cały podatek wynikający ze skali podatkowej. Dzięki uldze podatkowej nie płacą go w ogóle - mówi w rozmowie z money.pl Łukasz Boszko, ekspert Grant Thornton.

Proporcjonalne odliczanie podatków stosuje się też w przypadku krajów, z którymi Polska nie ma podpisanej żadnej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Jak na razie proporcjonalne odliczanie nie jest najczęściej spotykanym sposobem unikania podwójnego opodatkowania. Znacznie więcej umów międzynarodowych zakłada drugi mechanizm - czyli wyłączenie z progresją - który zakłada, że dochodu osiąganego za granicą nie wlicza się do podstawy opodatkowania w Polsce.

Sytuacja może się jednak niedługo zmienić, bo dwa lata temu Polska ratyfikowała konwencję MLI, która zwolnienia z progresją w umowach międzynarodowych zmienia na proporcjonalne odliczenia. Może się zatem okazać, że katalog państw, których ulga abolicyjna lub jej brak dotyczy, będzie się zwiększać.

bDTqufJG

A jaki będzie tego skutek? Zdaniem ekspertów odwrotny od zamierzonego. Bo ulgę wprowadzono przede wszystkim po to, żeby osoby pracujące za granicą zachęcać do powrotu.

- Wiele osób, ponosząc wyższe koszty podatkowe, zdecyduje się po prostu na to, żeby wyemigrować na stałe - mówi Łukasz Boszko. - Jest wiele osób, które pracując za granicą mają centrum interesów życiowych w Polsce, np. rodzina, ale po tej zmianie mogą podjąć decyzję o permanentnej emigracji. Efekt będzie taki, że do polskiego budżetu nie wpłyną żadne pieniądze z podatków, bo całość będzie płacona za granicą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDTqufKa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(304)
Nick z tego
7 miesięcy temu
A księża? Może już pora na podatki? A to średniowieczem pachnie.....
Nie dla psa k...
7 miesięcy temu
Mieszkam na stałe w Wielkiej Brytanii. Mamy plan z żoną powrotu do Polski na przyszły rok i dorabiania sobie za granicą na wakacje. Jak to wejdzie w życie nigdzie się nie wybieramy i zostajemy. Wara od moich ciężko zarobionych pieniędzy. O takiego dostaniesz polski rządzie! Kraj doświadcza fiasku gospodarczego a wy sobie premie i podwyżki przyznaliście. Jak tak manipulanci przekonujecie rodaków do powrotu to dziękuję bardzo. Wstyd.
R3
7 miesięcy temu
To chyba dlatego ze Polacy za granica nie glosowali za kandydatem PIS na prezydenta
bDTqufKb
Podatnik
7 miesięcy temu
Ciekawy tok myślenia a jeżeli pracuje w kraju gdzie podatek jest wyższy niż w Polsce to czy rząd Polski zwróci mi pieniądze nadpłacone za granicą?
Zibi
7 miesięcy temu
Podatek to możecie sobie wziąć jak pracuje w Polsce. Ja nie mieszkam w Polsce i płace podatki tam gdzie pracuje i tam też zapewne dostanę emeryturę.
...
Następna strona