Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|

Podatek od psa w górę. W 2023 roku trzeba więcej zapłacić za czworonoga

46
Podziel się:

Wysokość podatku od psa w 2023 r. wzrośnie o 15 zł. To oznacza, że za posiadanie czworonoga można zapłacić maksymalnie 150,93 zł. O wysokości podatku za psa decydują jednak same gminy.

Podatek od psa w górę. W 2023 roku trzeba więcej zapłacić za czworonoga
Podatek od psa w 2023 r. wzrośnie (Adobe Stock, Mochalova Anna)

Jak przypomina Radio Eska, podatek od psa wprowadzono w 1991 r. Od tego momentu opłata jest obowiązkowa, jeśli gmina, w której mieszkamy, taką opłatę wprowadzi.

Jak czytamy na stronie rządu, o dokładnym terminie płatności decyduje gmina.

Ile wynosi podatek od psa

Jeszcze w 2020 r. podatek od psa wynosił 125,40 zł. Dwa lata później 135 zł, a od 2023 r. wzrośnie do prawie 151 zł. Jest to maksymalna wysokość opłaty, które może być jednak niższa.

Każda gmina sama ustala wysokość opłaty, na przykład zależnie od wielkości i rasy psa. Dlatego o dokładną kwotę należy zapytać w swoim urzędzie gminy.

Niektóre gminy jak Wrocław, Poznań czy Warszawa zrezygnowały z pobierania opłat za psa. W innych gminach kwoty mogą być niższe - w Kole to 42 zł.

Podatek za psa. Kto nie płaci?

Zgodnie z przepisami prawa za jednego psa nie płaci osoba, która posiada orzeczenie o dowolnym stopniu niepełnosprawności, a pies jest psem asystującym. Nie zapłacą też osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz te mające powyżej 65 lat i samodzielnie prowadzą gospodarstwo domowe.

Natomiast trzeba sięgnąć do kieszeni, jeśli mamy więcej psów. Za jednego lub dwa czworonogi nie zapłacimy, jeśli płacimy podatek rolny od użytków rolnych o powierzchni większej niż 1 hektar lub 1 hektar przeliczeniowy. Wtedy płaci się dopiero za trzeciego i każdego kolejnego psa.

Niektóre gminy zwalniają z opłaty osoby, które wzięły zwierzę ze schroniska albo mają psy oznakowane chipem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(46)
***** pis
9 miesięcy temu
może wprowadźmy podatek od posiadania dzieci bo tez sikają i załatwiają swoje potrzeby na trawniki...
mmm
rok temu
To akurat podatek,,, który popieram, powinien byc podniesiony dla tych w miescie i zalezny od wielkosci psa (wieksze zagrozenie), ahh te zasrane trawniki ....
Jjju
rok temu
Widać, że za dużo mamy posłów i urzędasów i się biedaki nudzą- najlepiej wyrzucić ich na bruk - oszczędność dla państwa ogromna.
Adi
rok temu
Ten kto wymyśla takie podatki powinien trafić do więzienia.
bbbb
rok temu
Podatek od posiadania telewizora, psa, zaraz będzie od posiadania CZEGOKOLWIEK!!!!
...
Następna strona