Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|

Podatek od psa w górę. W 2023 roku trzeba więcej zapłacić za czworonoga

45
Podziel się:

Wysokość podatku od psa w 2023 r. wzrośnie o 15 zł. To oznacza, że za posiadanie czworonoga można zapłacić maksymalnie 150,93 zł. O wysokości podatku za psa decydują jednak same gminy.

Podatek od psa w górę. W 2023 roku trzeba więcej zapłacić za czworonoga
Podatek od psa w 2023 r. wzrośnie (Adobe Stock, Mochalova Anna)

Jak przypomina Radio Eska, podatek od psa wprowadzono w 1991 r. Od tego momentu opłata jest obowiązkowa, jeśli gmina, w której mieszkamy, taką opłatę wprowadzi.

Jak czytamy na stronie rządu, o dokładnym terminie płatności decyduje gmina.

Ile wynosi podatek od psa

Jeszcze w 2020 r. podatek od psa wynosił 125,40 zł. Dwa lata później 135 zł, a od 2023 r. wzrośnie do prawie 151 zł. Jest to maksymalna wysokość opłaty, które może być jednak niższa.

Każda gmina sama ustala wysokość opłaty, na przykład zależnie od wielkości i rasy psa. Dlatego o dokładną kwotę należy zapytać w swoim urzędzie gminy.

Niektóre gminy jak Wrocław, Poznań czy Warszawa zrezygnowały z pobierania opłat za psa. W innych gminach kwoty mogą być niższe - w Kole to 42 zł.

Podatek za psa. Kto nie płaci?

Zgodnie z przepisami prawa za jednego psa nie płaci osoba, która posiada orzeczenie o dowolnym stopniu niepełnosprawności, a pies jest psem asystującym. Nie zapłacą też osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz te mające powyżej 65 lat i samodzielnie prowadzą gospodarstwo domowe.

Natomiast trzeba sięgnąć do kieszeni, jeśli mamy więcej psów. Za jednego lub dwa czworonogi nie zapłacimy, jeśli płacimy podatek rolny od użytków rolnych o powierzchni większej niż 1 hektar lub 1 hektar przeliczeniowy. Wtedy płaci się dopiero za trzeciego i każdego kolejnego psa.

Niektóre gminy zwalniają z opłaty osoby, które wzięły zwierzę ze schroniska albo mają psy oznakowane chipem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(45)
mmm
miesiąc temu
To akurat podatek,,, który popieram, powinien byc podniesiony dla tych w miescie i zalezny od wielkosci psa (wieksze zagrozenie), ahh te zasrane trawniki ....
Jjju
2 miesiące temu
Widać, że za dużo mamy posłów i urzędasów i się biedaki nudzą- najlepiej wyrzucić ich na bruk - oszczędność dla państwa ogromna.
Adi
2 miesiące temu
Ten kto wymyśla takie podatki powinien trafić do więzienia.
bbbb
3 miesiące temu
Podatek od posiadania telewizora, psa, zaraz będzie od posiadania CZEGOKOLWIEK!!!!
dekolt
3 miesiące temu
I bardzo dobrze. Może będzie mniej obsrywaczy wszystkiego w koło.
...
Następna strona