Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MWL
|

Podatku od aut spalinowych w Polsce nie będzie? "Rozmowy z KE nie są łatwe"

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
165
Podziel się:

Rozmowy z Komisją Europejską ws. rewizji KPO nie są łatwe, zwłaszcza jeśli chodzi o podatek od aut spalinowych, którego Polska nie chce wprowadzać - wynika z wypowiedzi wiceministra funduszy Jana Szyszki dla Polskiej Agencji Prasowej.

Podatku od aut spalinowych w Polsce nie będzie? "Rozmowy z KE nie są łatwe"
UE chce obciążyć nowym podatkiem auta spalinowe. To jeden z kamieni milowych KPO (GETTY, NurPhoto)

- Wypłaty pierwszej transzy spodziewamy się na dniach, wszystko idzie zgodnie z naszymi oczekiwaniami – powiedział PAP Biznes wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko.

Jak poinformował, harmonogram uruchamiania wypłat i rewizji KPO się nie zmienił – wypłata pierwszej transzy z KPO nadal jest planowana w I połowie kwietnia. Na koniec kwietnia planowane jest złożenie formalnego wniosku o rewizję. Kolejne wnioski o płatność mają być złożone latem, do końca wakacji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Chińskie auta zagrożeniem dla naszej gospodarki? "Pytanie, jak Europa będzie się bronić"

Rewizja KPO. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Pytany o rozmowy ws. rewizji KPO, odparł, że nie są łatwe.

- Komisja to traktuje tak, że podpisała kontrakt z byłym polskim rządem ws. Krajowego Planu Odbudowy, wyjątkowo korzystny dla siebie kontrakt – powiedział.

- Z naszego punktu widzenia ten kontrakt wymaga zmian i chcemy go renegocjować, ale to my chcemy, a Komisja na część chce się zgodzić, a na część mniej. Te rozmowy jeszcze chwile potrwają zanim dojdziemy do porozumienia – dodał.

Wśród trudniejszych części znajduje się podatek od posiadania samochodów spalinowych, którego wprowadzenie w Polsce jest jednym z tzw. kamieni milowych KPO, czyli warunkiem wypłaty części środków, a obecny rząd chce usunąć ten warunek z KPO.

Unia Europejska używa takiego terminu do wszystkich podatków, które się pojawiają w obszarze zielonym, że to są różnego typu zachęty, z tymże podatek od samochodów spalinowych, który zapłaci biedniejsza część społeczeństwa nie jest zachętą, ale jest obciążeniem podatkowym i niesprawiedliwym rozwiązaniem – dodał.

Jak zaznaczył obecnie rozmowy z KE skupiają się na tym, jak poprawić dostępność zielonego transportu bez wprowadzania podatku.

Termin na wydanie pieniędzy z KPO. "To nie jest proste"

Pytany, czy odbywają się na forum UE rozmowy dotyczące ewentualnego przedłużenia terminu wydłużenia wydatkowania środków z KPO (teraz do sierpnia 2026 r.), odparł, że formalnie nie i "na tym etapie Polska tego formalnie nie chce poruszać".

- To nie jest proste, bo by wymagało od Komisji uzyskania zgody na zaciąganie pożyczek na rynkach po 2026 r., więc to by musiała być decyzja podjęta przez wszystkie państwa członkowskie i niektóre parlamenty – dodał.

Źródła zbliżone do rozmów z UE poinformowały wcześniej, że na forum UE państwa członkowskie jedynie nieformalnie rozmawiają na ten temat, a nieoficjalnie przychylne przedłużeniu są m.in. Czechy i Finlandia, a niechętny m.in. Berlin.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
prawo
podatki
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(165)
WYRÓŻNIONE
izydor
rok temu
Hahahaha! Obce kraje nakładają na nas jakieś podatki, chcą nam zamykać kopalnie i elektrownie, zakazują produkcji mięsa, jazdy naszymi samochodami , a niedługo pewnie i oddychania za często. Na tym polega życie w Unii. Trzeba sobie niestety powiedzieć wprost: kawałek po kawałku tracimy naszą suwerenność i samodecyzyjność. Jest źle. A będzie jeszcze gorzej.
Rewolucja
rok temu
Nie ekologiczne jest utrzymywanie polityków w Brukseli , zielony ład w Europie od likwidacji brukselskich polityków musi się zacząć.
rotor
rok temu
To jest dopiero biznes! Zaciągnęliśmy za poduszczeniem Unii pożyczki po to, żeby teraz ktoś obcy mówił nam na co i do kiedy nam je wolno wydać. Jakim trzeba być wałem, żeby pójść na coś takiego?
...
Następna strona

© 2025 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.