Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Oliwia Skindzier
|
aktualizacja

Podwójne opodatkowanie a dochód z zagranicy

11
Podziel się:

Osoby, które osiągają dochody poza granicami Polski, obawiają się podwójnego opodatkowania. Jako polscy rezydencki podatkowi, którzy osiągają dochody za granicą, są zmuszeni do rozliczania podatku w kraju. Polska ma zawarte umowy z innymi krajami w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, jednak nie ze wszystkimi i na różnych zasadach. Jak uniknąć ponownego rozliczania się z tego samego dochodu?

Podwójne opodatkowanie a dochód z zagranicy
Rozliczenie podatku z zagranicy nie jest proste, a wiele osób nie wie, jak uniknąć podwójnego opodatkowania dochodu (Adobe Stock)

Rezydencja podatkowa

W przypadku osób, które uzyskują dochody za granicą, muszą one określić, w jakim kraju mają miejsce zamieszkania dla celów podatkowych (rezydencję podatkową). Dzięki temu można ustalić, czy muszą płacić podatki w Polsce. Jeżeli taka osoba nie jest rezydentem podatkowym w Polsce, rozlicza się z urzędem skarbowym jedynie z tych dochodów, które zostały uzyskane w Polsce. Jest to tzw. ograniczony obowiązek podatkowy

Jeśli sytuacja dotyczy polskiego rezydenta podatkowego to wszystkie dochody, niezależnie od tego, gdzie zostały uzyskane, powinny być rozliczane w Polsce. Taka osoba podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. 

Aby być uznawanym za polskiego rezydenta podatkowego trzeba: 

  1. posiadać na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych, lub
  2. przebywać na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w roku podatkowym. 

Czym jest podwójne opodatkowanie i kiedy może wystąpić?

Podwójne opodatkowanie ma miejsce wtedy, gdy co najmniej dwa lub więcej krajów ma prawo do opodatkowania dochodu. Ma to miejsce zazwyczaj wtedy, gdy osoba mieszka w jednym kraju, a pracuje w innym lub wtedy, gdy dana osoba została oddelegowana do pracy za granicą na krótki okres. 

Kiedy jeszcze może wystąpić podwójne opodatkowanie? Wtedy, gdy osoba mieszka i szuka pracy za granicą, a jej świadczenia dla bezrobotnych zostały przeniesione z kraju pochodzenia. Podwójne opodatkowanie w Polsce i za granicą może mieć miejsce również w sytuacji, gdy na emeryturze osoba mieszka w jednym kraju UE, a emeryturę wypłaca jej inny kraj. 

Jak uniknąć podwójnego opodatkowania?

Ze względu na to, że polski rezydent podatkowy osiągający dochody z pracy za granicą musi liczyć się z opodatkowaniem dochodów zarówno w Polsce, jak i w kraju ich uzyskania, istnieje możliwość uniknięcie podwójnego opodatkowania. 

Są sytuacje, które uwzględniają wyjątki od tej zasady i wtedy wynagrodzenie za pracę wykonaną w innym państwie może być opodatkowane tylko w Polsce. Aby jednak tak się stało, muszą zostać spełnione równocześnie aż trzy warunki: 

  1. osoba przebywa w drugim państwie nie dłużej niż przez określony czas (najczęściej jest to 183 dni w roku kalendarzowym lub w ciągu kolejnych 12 miesięcy, liczone od dnia przybycia do tego państwa),
  2. wynagrodzenie jest ponoszone przez pracodawcę lub w imieniu pracodawcy, który nie ma miejsca lub siedziby w drugim państwie,
  3. wynagrodzenie nie jest ponoszone przez zakład lub stałą placówkę, którą pracodawca posiada w drugim państwie.

Jeśli którykolwiek z warunków nie jest spełniony, wynagrodzenie może zostać podwójnie opodatkowane. Co zrobić jednak w innej sytuacji? 

Polska zawarła umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, aby wypracowany dochód nie był obciążony dwukrotnie. Można uniknąć podwójnego opodatkowania w Polsce dzięki ochronie, którą zapewnia m.in. mechanizm odliczenia kwoty podatku zapłaconego w kraju zatrudnienia od podatku, jaki należy zapłacić w kraju zamieszkania (metoda proporcjonalnego odliczenia).

Odliczenie jest możliwe tylko do wysokości podatku przypadającego na dochód uzyskany w innym państwie. Takie rozwiązanie przewiduje m.in. umowa z Holandią czy Stanami Zjednoczonymi

Drugim rozwiązaniem jest opodatkowanie dochodu z pracy jedynie w kraju zatrudnienia i zwolnienie z podatku w kraju, w którym znajduje się miejsce zamieszkania (metoda wyłączenia z progresją). Dochód osiągnięty za granicą jest więc wyłączony z podstawy opodatkowania w Polsce, jednak jego wysokość ma wpływ na ustalenie stawki podatku dla pozostałych dochodów, które podlegają opodatkowaniu w Polsce według skali podatkowej. 

Metoda wyłączenia z progresją jest o wiele bardziej opłacalna z punktu widzenie podatnika. Taki sposób rozliczenia dotyczy m.in. umowa z Niemcami

Które rozwiązanie będzie mieć zastosowanie? O tym decydują podpisane przez Polskę z poszczególnymi krajami umowy, dlatego zawsze trzeba sprawdzić, w jaki sposób opodatkowane będą dochody uzyskane poza granicami Polski. Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania Polska podpisała z ponad 80 krajami

Warto zwrócić uwagę na to, że stawki podatkowe mogą być różne w poszczególnych krajach. Jeżeli więc stawka podatkowa w kraju zatrudnienia będzie wyższa, będzie to stawka, którą ostatecznie płaci podatnik, nawet jeśli podatek zapłacony w tym kraju będzie odliczony od podatku w kraju zamieszkania lub podatnik zostanie w nim z niego zwolniony. 

Jak rozliczyć dochód zza granicy?

Jeśli dana osoba wie już, jaką metodą rozliczyć dochód uzyskany poza krajem, musi złożyć zeznanie podatkowe (wyjątek stanowi uzyskanie dochodów wyłącznie za granicą, które są zwolnione w Polsce od podatku na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania przy metodzie wyłączenia z progresją). Należy złożyć PIT-36 wraz z załącznikiem PIT/ZG do urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania w dniu składania zeznania. Musi być ono złożone w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
pracujacy eme...
miesiąc temu
To niby unikanie podwojnego opodatkowania - to totalna kpina z ludzi! Zarobki z zagranicy (takze np. emerytury!) wlicza sie do lacznej sumy dochodu w Polsce. I nawet niewielki zarobek, czy emerytura zagraniczna, gdy dodatkwo nawet niewielkie dochody w Polsce - powoduja ze opodatkowanie ZA NAWET TAKIE NIEWIELKIE ZAROBKI (czy emeryture) W POLSCE - to nie bedzie 12% a nagle 32%! Zlodziejstwo na maxa!
emeryt
3 miesiące temu
Tu chodzi o to aby Polacy na stałe wyjeżdżali!!!! Nawet emeryt nie może sobie dorobić do głodowej emerytury w PL!!!!!!!!!!! Płaci 21%/ od zarobionych za granicą /albo i więcej/
301963
12 miesięcy temu
Czy pracując we Włoszech majc zameldowanie muszę się rozliczać również w Polsce?
tom
rok temu
takie sprawy trzeba od razu mieć na czysto żeby potem nie było problemów. na szczęście ja pracuję przez otto i nie musze się martwić ani o pracę ani o rozliczenia
Kapitan Jacht...
rok temu
Trzeba dobrze kombinować żeby Was państwo nie wyru...można nawet nie płacić podatków wcale i to w pełni legalnie ... jako dyrektor Ltd przebywam w UK 1 dzień w skali roku i jestem tam rezydentem podatkowym. Jak to...1 posiadam nieruchomość, dwa funkcjonuje jako firma czarterowa Ltd - jacht czarterowy pod UK banderą choć wykonuje czartery w Grecji. Jako tzw seatafer czyli kapitan i właściciel moje dochody prywatne są zwolnione z opodatkowania w UK jeżeli pracuje offshore min 186 dni a tyle właśnie pływam. VAT odprowadzam w kraju czarteru czy to Grecja czy Chorwacja, cały dochód po odliczeniu kosztów osiągam jako dochód prywatny więc nie ma do zapłaty podatku korporacyjnego z firmy Ltd. Jedynie płace ubezpieczenie NIN w UK. W Polsce ...pozbyłem się mieszkania i wymeldowałem się z kraju, domek w górach w którym spędzamy zimę i łącznie nie więcej niż 185 dni w roku! jest nieruchomością letniskowa wybudowana na działce o przeznaczeniu Mn2 i nie stanowi centrum zainteresowań życiowych. Samochód zarejestrowany w UK, ubezpieczenie w UK, lato sezon w Grecji zima w górach w Polsce, 1 dniowa wizyta w UK na tzw spotksnie dyrektorskie i zrobienie przeglądu samochodu raz w roku :)