Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Walka z agresywną optymalizacją podatkową. Zmiana umów Maltą i Holandią

7
Podziel się:

Zmiana umów podatkowych zwiększy wpływy do polskiego budżetu - ocenia Dyrektor Departamentu Systemu Podatkowego w Ministerstwie Finansów Przemysław Szymczyk.

Walka z agresywną optymalizacją podatkową. Zmiana umów Maltą i Holandią
Zmiana umów podatkowych z Maltą i Holandią zwiększy wpływy do budżetu (Getty Images, getty images)

Sejm pracuje nad Protokołem w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu w umowach z Maltą i Holandią.

Ich przyjęcie wynika z sukcesywnie realizowanej przez Polskę polityki podatkowej mającej na celu uszczelnienie systemu podatkowego poprzez zwalczanie negatywnych zjawisk w postaci uchylania się i unikania opodatkowania, w szczególności w relacjach transgranicznych.

Zobacz także: Polski Ład okrojony? Rząd wycofuje się z części programu. Ekspert komentuje

- Dzięki zmianom powinien nastąpić wzrost dochodów budżetowych z uwagi na uszczelnienie polskiego systemu podatkowego w relacjach z obydwoma państwami – Maltą i Królestwem Niderlandów - zasygnalizował Dyrektor Departamentu Systemu Podatkowego w Ministerstwie Finansów Przemysław Szymczyk.

- Przewidują one m.in. wprowadzenie klauzuli nieruchomościowej i tzw. testu PPT (Principal Purpose Test), sprecyzowanie zasad związanych z określaniem rezydencji podatkowej osób prawnych czy też zmianę przepisów dotyczących zakładu: wyeliminowanie nadużywania wyłączeń odnoszących się do działalności przygotowawczej lub pomocniczej, czy defragmentacji umów - wyjaśnia przedstawiciel Ministerstwa Finansów.

Przewidziana w Protokołach do obydwu umów klauzula antyabuzywna PPT. Nakłada ona na organy fiskalne obowiązek zbadania, przy uwzględnieniu wszystkich istotnych okoliczności, czy uzyskanie korzyści podatkowej było jednym z głównych celów utworzenia danej struktury lub zawarcia transakcji, które spowodowały bezpośrednio lub pośrednio powstanie korzyści podatkowej.

Dyrektor Szymczyk wyjaśnił, iż Modelowa Konwencja OECD w sprawie podatków od dochodu i majątku, na której wzorowane są zawierane przez Polskę umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, przewiduje dwie alternatywne metody eliminowania podwójnego opodatkowania – zaliczenia proporcjonalnego oraz wyłączenia z progresją.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
Mamsmms
3 lata temu
Według PiS przestępcze sa wszystkie kraje z niższym podatkiem. Pytanie jak pos. Hce ściągnąć podatek od osob mieszkających w w państwie nederlqndow :-) No jak :-) wyobrażacie sobie ze urząd skarbowy pisze do. Urzędu skarbowego w. Iderlamdaxh i do aga sie. Zapłaty podatku :-) hannanahanana
ballantines
3 lata temu
Nie wiem czy uda sie rzadzacym zmienic umowe z Holandia, bo panstwa o takiej nazwie juz nie ma ;-) ale skad ,,redaktor,, i rzadzacy maja to wiedziec?
Adam
3 lata temu
Jak to jest, że Holandia może być rajem podatkowym łamiąc prawo UE? Nikt z UE jakoś nie krzyczy, że nie dostaną pieniędzy po pandemii a łamią oczywiste prawo o podatkach. Do tego w UE najniższy podatek VAT to 15% i niżej nie można zrobić.
tok
3 lata temu
Malta , Irlandia i kraje Beneluksu oraz wyspa Jersey to przestępcze raje podatkowe tolerowane przez Brukselę. Wziątki były i tyle , biurokraci brukselscy też muszą z czegoś żyć.
Adam N 1973
3 lata temu
Brawo rząd! Platforma nigdy by tego nie zrobiła, bo oni też robili wielką kasę na optymalizacji podatkowej i wyprowadzaniu zysków za granicę