Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Polski Ład nie da o sobie zapomnieć. Nadchodzi najgorsze rozliczenie podatkowe w historii

63
Podziel się:

Choć rząd nie chce już wspominać słowem o Polskim Ładzie, to Polacy jeszcze raz będą musieli zmierzyć się z jego skutkami. Tym razem przy składaniu deklaracji podatkowej. Mnogość rozwiązań podatkowych wprowadzanych w pośpiechu sprawia, że podatnicy muszą dokładnie przeliczyć, jakie rozwiązanie będzie im się najbardziej opłacało.

Polski Ład nie da o sobie zapomnieć. Nadchodzi najgorsze rozliczenie podatkowe w historii
Polski Ład i PIT za 2022 r. Polacy będą musieli dokładnie policzyć, co im się najbardziej opłaca (zdj. ilustracyjne) (Adobe Stock, lutra82)

O tym, że przyszłoroczne rozliczenie podatkowe będzie niezwykle skomplikowane, informujemy w money.pl już od jakiegoś czasu. Kolejne pułapki związane z PIT-em za 2022 r. wskazuje portal wyborcza.biz. Jedną z nich stworzy zlikwidowana ulga dla klasy średniej.

Ulga, której nie ma, ale jest

Ulga ta przysługiwała osobom z dochodami od 5 701 do 11 141 zł. Kto jednak chociaż o 1 zł przekroczył limity, ten tracił prawo do ulgi i musiał oddać całość. Jak jednak zauważa "GW", zrekompensować to podatnikom miało obniżenie stawki podatkowej w pierwszym progu z 17 do 12 proc.

Jednak nie dla wszystkich jest to korzystna wymiana, co zresztą wskazywał już wiceminister finansów Artur Soboń przy przedstawianiu nowych rozwiązań. Jednak, jak deklaruje rząd, ci z podatników, dla których lepszym rozwiązaniem jest ulga dla klasy średniej, przy przyszłorocznym rozliczeniu będą mogli jednorazowo z niej skorzystać ("jednorazowo", ponieważ takiej możliwości nie będzie już w kolejnych latach).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Żonglerka cenami to trik stary jak świat. "Niejasne oznakowanie cen. Prawo mówi jasno"
Podatnikom, którzy spełniali warunki dla ulgi dla klasy średniej za 2022 r., urząd skarbowy automatycznie przeliczy podatek z uwzględnieniem tej ulgi oraz skali podatkowej ze stawkami 17 i 32 proc. I jeśli podatek tak wyliczony będzie niższy, fiskus z urzędu ten podatek odda – zauważa w rozmowie z wyborcza.biz Małgorzata Samborska, doradca podatkowy, partner w Grant Thornton.


Eksperci jednak radzą zastosować się do zasady "ufaj, ale sprawdzaj". Przed złożeniem zeznania przygotowanego przez skarbówkę najlepiej samemu przeliczyć, co nam się opłaca. Szczególnie jeżeli mamy małżonka, gdyż może się okazać, że rozliczenie indywidualne może znacząco się różnić w porównaniu do tego z drugą połówką.

Kto straci na likwidacji ulgi?

Rządzący przekonują, że likwidacji ulgi dla klasy średniej straci jeden na tysiąc podatników. Kto konkretnie? Ekspertka wymienia m.in. nauczycieli akademickich, którzy mieli prawo do odliczenia 50 proc. kosztów uzyskania przychodów.

– Ale nie wykluczam, że są również inne grupy społeczne lub indywidualne przypadki podatników, dla których ten "hipotetyczny podatek" wyliczony według zasad Polskiego Ładu 1.0 jest niższy niż ten według zasad Polskiego Ładu 2.0 – przestrzega Małgorzata Samborska.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
podatki
pit
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(63)
g.f
2 tyg. temu
Jak znajomi opowiadają jak sprawy załatwia się w skarbówce w Szwajcarii,Szwecji,Kanadzie to człowiek się zastanawia na jakim dzikim kraju żyje. Nie dość, że zmieniają podatki w ciągu roku podatkowego to gnębią podatników.
Tragedia
2 tyg. temu
Tak kombinowali, tak kombinowali, by naród trzymać krótko i znaleźli sposób. PIT. Stworzony bałagan w rozliczeniach i prawo US do zaglądania na konta bankowe dają wiele możliwości karania. Nikt nie będzie miał pewności, że dobrze rozliczył się z podatku. Wystarczy, że nie odda im się złotówki, to po x latach nauczą takie kary, że nikt się nie połapie.
taka prawda
2 tyg. temu
Tylko pluton egzekucyjny dla pisiorów może jeszcze uratować ten kraj.To jedyna szansa.
apartheid
2 tyg. temu
Polskie Urzędy Skarbowe dyskryminują Polaków na tle narodowościowym.Dlaczego Polacy muszą płacić podatek i wypełniać PITy a jaśniepaństwo zza Buga prowadzący firmy w naszym kraju nie rozliczają się z podatku.Jest to jaskrawe ŁAMANIE PRAW CZŁOWIEKA .Może znajdzie się jakaś odważna kancelaria adwokacka w tym kraju i stanie w obronie Polaków , bo jesteśmy prześladowani we wląsnym kraju .U.S. to nie jedyna instytucja w ktorej dochodzi do praktyk łamania praw człowieka.To samo dzieje się w ZUS,Służbie zdrowia,edukacji i kilku innych
Biznes
2 tyg. temu
A ja jestem 10 ty do zwrotu
...
Następna strona