Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KB
|

Polski Ład. Przedsiębiorcy uciekną do Czech?

229
Podziel się:

Po prezentacji Polskiego Ładu w Google Trends wyraźnie wzrosła liczba zapytań hasła "Firma w Czechach". Przedsiębiorcy wystraszyli się zmian w podatkach, które planuje od nowego roku rząd.

Polski Ład. Przedsiębiorcy uciekną do Czech?
To nie pierwszy raz, gdy polscy przedsiębiorcy wyszukują masowo hasło "firma w Czechach". (stock.adobe)

W ostatnią sobotę na konwencji PIS, przedstawiciele Zjednoczonej Prawicy zaprezentowali główne założenia Polskiego Ładu, programu gospodarczo-społecznego po pandemii.

Jednym z jego głównych założeń jest reforma podatków, która ma nastąpić już od przyszłego roku. Zakłada ona podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych oraz progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł.

Przedsiębiorcy nie będą płacili już zryczałtowanej składki zdrowotnej jak dotąd, ale progresywną w wysokości 9 proc. od osiąganych dochodów. Nie będzie można też odliczyć jej od podstawy opodatkowania.

Zobacz także: PiS zmienia podatki. Orłowski: Nowy Ład to decyzja polityczna

Jak przypomina next.gazeta, w 2019 roku wicepremier Jarosław Gowin mówił, że rząd nie podniesie stawek dla przedsiębiorców po wyborach. Polityk zapowiadał też swoją dymisję, jeśli stanie się inaczej.

Po prezentacji Polskiego Ładu w Google Trends wyraźnie wzrosła liczba zapytań hasła "Firma w Czechach".

Prawnicy z Czech, z którymi rozmawiał money.pl, twierdzą, że już przed ogłoszeniem zmian, dzienna liczba zapytań polskich przedsiębiorców o przeniesienie biznesu wynosiła od kilkunastu do kilkudziesięciu dziennie, a niekiedy telefon w tej sprawie dzwonił nawet sto razy.

Czy to się opłaca? Biorąc pod uwagę same podatki, kalkulator firmy Prospectum na stronie firmawczecach.pl wylicza, że przy dochodzie 5 tys. zł i 1 tys. kosztów, rzeczywisty dochód do dyspozycji jest wyższy mniej więcej o 700 zł, jeśli przedsiębiorca rozlicza się w Czechach, a nie w Polsce. Zanim jednak przeniesie się biznes za granicę, warto wziąć pod uwagę też inne rzeczy.

To nie pierwszy raz, gdy polscy przedsiębiorcy wyszukują masowo hasło "firma w Czechach". Było już tak w 2016 roku, ostatecznie jednak nie skończyło się to exodusem z kraju polskich przedsiębiorców.

Jak zwracał uwagę na łamach Next.gazeta.pl Rafał Hirsch "firma, która prowadzi biznes w Polsce, a przenosi za granicę swoją siedzibę tylko po to, aby uniknąć płacenia podatków w Polsce, naraża się na proces sądowy z ZUS i inne nieprzyjemności karno-skarbowe, bo jest to sposób na unikanie obowiązkowych podatków i składek".

Ponadto trzeba pamiętać o tym, że przeniesienie firmy do Czech wiąże się dodatkowymi kosztami. Trzeba wyłożyć pieniądze, chociażby na obsługę prawną, czy wziąć pod uwagę koszty tłumaczeń notariuszy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(229)
Dora
3 lata temu
Od klilku lat prowadze swój biznes w Czechach i jestem bardzo zadowolona.Nigdy jeszcze nie bylo takiego zastraszania ludzi odnosnie przenoszenia firm do Czech. Nie bałam sie i zrobiłam ten krok. Nie żałuje
Konfederat
3 lata temu
A co z centrum życia? Pracuję zdalnie w IT dla zagranicznego kontrahenta, mogę pracę wykonywać z każdego miejsca na ziemi, ale nie jestem sam, w Polsce mam swą rodzinę. Wynosić się za granicę nie chciałbym, nie ten etap życia. Rząd mi nie udowodni, gdzie faktycznie przebywam, ale ma możliwość już doczepić się do tego że tu przebywa moja rodzina.
Jaro
3 lata temu
Zaczyna się kampania wyborcza PISu z pieniędzy Unijnych
Dziewica
3 lata temu
Czy pleban RYDZ też się wyprowadzi do Czech ???????????????
Żona, emeryto...
3 lata temu
Mąż - emerytowany lekarz zamyka w lipcu gabinet - niech młodzi leczą pracując od rana do nocy - trzeba wreszcie odpocząć .
...
Następna strona