Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
1 procent podatku w deklaracji PIT. Jak przekazać pieniądze organizacji OPP?

1 procent podatku w deklaracji PIT. Jak przekazać pieniądze organizacji OPP?

Fot. jarmoluk / pixabay (CC0 Public Domain)

Podczas wypełniania rocznego zeznania PIT możesz zdecydować, komu przekazać 1 proc. podatku. Nie stracisz przy tym ani złotówki, a przyczynisz się do wsparcia wybranej organizacji.

Aktualizacja: 9.03.2017 r.

Podatnicy mają szansę wesprzeć wskazaną organizację pożytku publicznego konkretną kwotą pieniędzy. Nie muszą przy tym wykonywać żadnych dodatkowych czynności. Wystarczy, że w PIT-cie uzupełnią dodatkową rubrykę. Dzięki temu, wybrana instytucja otrzyma 1 proc. podatku dochodowego.

Czym właściwie jest tzw. "jeden procent"? To nie forma darowizny, ani ulgi podatkowej. 1 proc. jest prawem obywatela do rozdysponowania sumy należnej skarbowi państwa, na dowolny cel spośród listy dostępnych organizacji.

Które organizacje mogą otrzymać 1 procent?

Wykaz organizacji OPP jest prowadzony przez ministra pracy i polityki społecznej. Elektroniczną listę można znaleźć na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej. Jest ona publikowana nie później niż 15 grudnia roku, za który podatnicy rozliczają PIT. Zawiera dane: nazwę i siedzibę OPP, numer KRS i ewentualny NIP.

O status OPP mogą się ubiegać organizacje pozarządowe (z wyjątkiem np. partii politycznych, związków zawodowych) oraz spółki kapitałowe, prowadzące przynajmniej przez dwa lata działalność w obszarach tzw. pożytku publicznego.

Kryteria, które są brane pod uwagę przy rozpatrywaniu instytucji pod kątem OPP to kwestie organizacyjne, tj. jawność działania czy sprawowana kontrola. Po sprawdzeniu formalnej i merytorycznej poprawności wszystkich wymaganych warunków, Krajowy Rejestr Sądowy sądów rejonowych może przyznać taki status.

Kto może oddać część podatku?

Wszyscy podatnicy, którzy rozliczają przychody na ogólnych zasadach skali podatkową PIT (np. w przypadku umowy o pracę, umowy zlecenia czy umowy o prawa autorskie), podatkiem liniowym lub na zasadach ryczałtu, mogą przekazać kwotę 1 proc. podatku na wybrany cel.

Nie dotyczy to jednak podatników, za których deklarację wypełnia i składa pracodawca lub organ rentowy.

Jak przekazać sumę na wybraną organizację?

Wypełniając zeznanie podatkowe, wystarczy wpisać numer KRS konkretnej instytucji oraz przekazywaną kwotę w dwie rubryki deklaracji podatkowej. Należy pamiętać, aby dobrze zweryfikować wprowadzane dane. W przypadku wpisania złego ciągu cyfr, pieniądze nie dotrą na konto wskazanej placówki.

Chcesz przeznaczyć 1 proc. podatku na leczenie konkretnej osoby? Możesz zawrzeć taką informację w formularzu PIT. Nie jest to jednak zobowiązujące. Organizacja może, ale nie musi zastosować się do odnotowanej uwagi. Nie ma obowiązku też rozliczać się z otrzymanych pieniędzy.

Pole 139. służy do wpisania informacji o celu szczegółowym przekazywanej kwoty. Zaznaczając kwadrat w poz. 140. podatnik wyraża natomiast zgodę na przekazanie swoich danych osobowych wspomaganej organizacji. W polu 141. można natomiast wprowadzić dodatkowe adnotacje, które umożliwiają bezpośredni kontakt (np. telefon, e-mail).

Kwota 1 proc. podatku

Jako podatnik, masz prawo zdecydować czy przekażesz cały procent czy tylko część tej kwoty. Suma nie może jednak przekroczyć progu 1 proc. i musi wynikać bezpośrednio z zeznania podatkowego lub z jego korekty.

W deklaracji podatkowej należy wpisać faktyczną, przekazywaną kwotę w złotówkach i zaokrąglić ją do pełnych dziesiątek w dół.

Jak wypełnić PIT-37? Przeczytaj instrukcję krok po kroku

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
jollka
188.146.66.* 2017-04-30 14:32
Na Fundację SPełnionych Marzeń która juz 15 lat pomaga dzieciakom chorym na nowotwory
Matiz810
212.160.147.* 2017-02-15 11:41
Ja już się rozliczyłem . Swój 1% podatku przekazałem na Fundacje Pomocy Dzieciom POCIECHA .Ich KRS 0000 426 589 oraz strona www.FundacjaPociecha.pl . Wyszło dokładnie 38 zł . Niby nie wielka kwota ale zawsze może coś pomóc
dkw 2002
217.17.32.* 2016-02-22 17:13
nigdy nie wpłacajcie pieniedzy na org.poubl.to oszuści co przejadają tą kasę na własne potrzeby lub bogacą się w tych fundacjach zatrudniajac swoje rodziny za duże pieniadze.
Zobacz więcej komentarzy (7)