Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Monika Branicka
|

1 procent podatku w deklaracji PIT. Jak przekazać pieniądze organizacji OPP?

0
Podziel się:

Podczas wypełniania rocznego zeznania PIT możesz zdecydować, komu przekazać 1 proc. podatku. Nie stracisz przy tym ani złotówki, a przyczynisz się do wsparcia wybranej organizacji.

1 procent podatku w deklaracji PIT. Jak przekazać pieniądze organizacji OPP?
(jarmoluk / pixabay (CC0 Public Domain))
bEJPDVRx

Aktualizacja: 9.03.2017 r.

Podatnicy mają szansę wesprzeć wskazaną organizację pożytku publicznego konkretną kwotą pieniędzy. Nie muszą przy tym wykonywać żadnych dodatkowych czynności. Wystarczy, że w PIT-cie uzupełnią dodatkową rubrykę. Dzięki temu, wybrana instytucja otrzyma 1 proc. podatku dochodowego.

Czym właściwie jest tzw. "jeden procent"? To nie forma darowizny, ani ulgi podatkowej. 1 proc. jest prawem obywatela do rozdysponowania sumy należnej skarbowi państwa, na dowolny cel spośród listy dostępnych organizacji.

bEJPDVRz

Które organizacje mogą otrzymać 1 procent?

Wykaz organizacji OPP jest prowadzony przez ministra pracy i polityki społecznej. Elektroniczną listę można znaleźć na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej. Jest ona publikowana nie później niż 15 grudnia roku, za który podatnicy rozliczają PIT. Zawiera dane: nazwę i siedzibę OPP, numer KRS i ewentualny NIP.

O status OPP mogą się ubiegać organizacje pozarządowe (z wyjątkiem np. partii politycznych, związków zawodowych) oraz spółki kapitałowe, prowadzące przynajmniej przez dwa lata działalność w obszarach tzw. pożytku publicznego.

Kryteria, które są brane pod uwagę przy rozpatrywaniu instytucji pod kątem OPP to kwestie organizacyjne, tj. jawność działania czy sprawowana kontrola. Po sprawdzeniu formalnej i merytorycznej poprawności wszystkich wymaganych warunków, Krajowy Rejestr Sądowy sądów rejonowych może przyznać taki status.

bEJPDVRF

Kto może oddać część [podatku](https://www.money.pl/podatki/)?

Wszyscy podatnicy, którzy rozliczają przychody na ogólnych zasadach skali podatkową PIT (np. w przypadku umowy o pracę, umowy zlecenia czy umowy o prawa autorskie), podatkiem liniowym lub na zasadach ryczałtu, mogą przekazać kwotę 1 proc. podatku na wybrany cel.

Nie dotyczy to jednak podatników, za których deklarację wypełnia i składa pracodawca lub organ rentowy.

Jak przekazać sumę na wybraną organizację?

Wypełniając zeznanie podatkowe, wystarczy wpisać numer KRS konkretnej instytucji oraz przekazywaną kwotę w dwie rubryki deklaracji podatkowej. Należy pamiętać, aby dobrze zweryfikować wprowadzane dane. W przypadku wpisania złego ciągu cyfr, pieniądze nie dotrą na konto wskazanej placówki.

bEJPDVRG

Chcesz przeznaczyć 1 proc. podatku na leczenie konkretnej osoby? Możesz zawrzeć taką informację w formularzu PIT. Nie jest to jednak zobowiązujące. Organizacja może, ale nie musi zastosować się do odnotowanej uwagi. Nie ma obowiązku też rozliczać się z otrzymanych pieniędzy.

bEJPDVRH

Pole 139. służy do wpisania informacji o celu szczegółowym przekazywanej kwoty. Zaznaczając kwadrat w poz. 140. podatnik wyraża natomiast zgodę na przekazanie swoich danych osobowych wspomaganej organizacji. W polu 141. można natomiast wprowadzić dodatkowe adnotacje, które umożliwiają bezpośredni kontakt (np. telefon, e-mail).

Kwota 1 proc. podatku

Jako podatnik, masz prawo zdecydować czy przekażesz cały procent czy tylko część tej kwoty. Suma nie może jednak przekroczyć progu 1 proc. i musi wynikać bezpośrednio z zeznania podatkowego lub z jego korekty.

W deklaracji podatkowej należy wpisać faktyczną, przekazywaną kwotę w złotówkach i zaokrąglić ją do pełnych dziesiątek w dół.

bEJPDVRI
bEJPDVSa
pit
wiadomości
porady
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)