Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Czekasz na zwrot podatku? Dostaniesz go nawet za trzy miesiące

Czekasz na zwrot podatku? Dostaniesz go nawet za trzy miesiące

Zdarza się, że z rozliczenia PIT wynika nadpłata, wtedy podatnikowi przysługuje zwrot pieniędzy. Kiedy może go uzyskać? Urząd skarbowy ma nawet 3 miesiące na wypłacenie należności. W niektórych wypadkach czas oczekiwania skraca się do 30 dni.

Aktualizacja: 13.02.2017 r.

Większość osób poczeka maksymalnie trzy miesiące, w takim czasie fiskus powinien wypłacić należną sumę. Termin liczy się od chwili złożenia PIT-a (przy elektronicznej deklaracji ważna jest data uzyskania urzędowego poświadczenia odbioru). W przypadku korekty do zeznania, odliczanie dni startuje od nowa.

Przykład
Podatnik złoży PIT-37 przez internet i np. 5 marca uzyska urzędowe poświadczenie odbioru. Oznacza to, że pieniądze za zwrot powinien otrzymać najpóźniej 5 czerwca. Jeśli natomiast 20 marca przypomni sobie o uldze internetowej i dokona korekty, czas oczekiwania na nadpłatę prawdopodobnie wydłuży się do 20 czerwca.

Rozliczenie drogą elektroniczną - np. za pośrednictwem aplikacji e-Deklaracje - może przyczynić się do przyspieszenia realizacji zwrotu. Urzędnicy nie muszą przepisywać papierowych wersji do systemu, co znacząco skraca obieg dokumentów. Obecnie jednak coraz więcej osób składa zeznania przez internet, dlatego nie wszyscy mogą zostać obsłużeni priorytetowo. Praktyka pokazuje, że nie warto przywiązywać się do tej zależności.

30 dni dla rodzin wielodzietnych

Kiedy zwrot podatku otrzymają rodziny? Mogą liczyć na skrócenie czasu oczekiwania i uzyskać pieniądze w ciągu 30 dni od daty złożenia deklaracji elektronicznej. W tym celu, resort finansów monitoruje internetowe zeznania, w których wykazano nadpłatę z tytułu ulgi prorodzinnej za wychowywanie minimum trójki dzieci.

Z preferencyjnych warunków mogą skorzystać także pozostali podatnicy, którzy są użytkownikami rządowego programu Karta Dużej Rodziny. Wystarczy, że zawiadomią swój urząd skarbowy o posiadaniu karty poprzez wypełnienie odpowiednich pól (327 i 141) w deklaracjach PIT-36 i PIT-37. Dzięki temu, na wypłatę zwrotu podatku poczekają krócej niż zwykle.

Przekaz pocztowy czy przelew na konto?

Korzystną formą uzyskiwania zwrotu podatku PIT jest przelew bankowy. Sprzyja szybszej realizacji płatności, skracając jej czas przynajmniej o przekazanie pieniędzy na pocztę. Jeśli podatnik chce otrzymywać zwrot na konto bankowe, musi do wypełnianej deklaracji dołączyć formularz ZAP-3. Wystarczy zrobić to tylko raz, a później ewentualnie dokonać aktualizacji numeru konta lub danych osobowych.

W innym wypadku, gdy urząd skarbowy nie posiada informacji o zmianie metody wypłacania zwrotu, nadpłacony podatek jest wysyłany przekazem pocztowym na adres z deklaracji podatkowej. Opłata wynosi 5,20 zł plus 1 proc. wartości przekazu, co przy dużych zwrotach może się okazać rozwiązaniem nad wyraz kosztownym.

Czym właściwie jest zwrot podatku?

Fiskus jest zobowiązany do zwrócenia różnicy w postaci nadpłaty, kiedy zaliczki, odprowadzane w ciągu roku przez pracodawcę w imieniu pracownika przewyższają należny podatek. Zostanie ona wypłacona pod warunkiem, że nie podlega uregulowaniu zaległych zobowiązań podatkowych.

Jest to możliwe w przypadkach, gdy podatnik w ciągu roku zarobił mniej niż wynosi kwota wolna od podatku (3091zł), osiągnął wyższe koszty uzyskania przychodu np. z tytułu dojazdu do pracy z innej miejscowości lub w zeznaniu rocznym korzysta z ulg i odliczeń, zmniejszających wysokość podatku lub podstawy opodatkowania.

ROZLICZ PIT EKSPRESOWO Z WP money

Zobacz też: W 2018 roku koszty obsługi polskiego długu wzrosną o miliard złotych


 

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Beata 22
178.36.199.* 2017-07-21 15:51
U mnie mięły już ustawowe 3 miesiące oczekiwania i cisza tylko dlaczego to działa tylko w jedną stronę? my podatnicy nie możemy się spóżnić ale urzędowi wolno wszystko a tylko sprubój się upomnieć o swoje
jola1995
82.145.220.* 2017-04-03 19:51
dostałam tylko za prace zwrot a za internet i dzieci nie co mam zrobic ?
Piotr266
94.254.252.* 2017-04-01 11:49
przestańcie opłakiwać, ja czekam od stycznia i dalej nie mam :)
Zobacz więcej komentarzy (41)