Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Jaki PIT dla działalności gospodarczej? Wybierz poprawną deklarację

Jaki PIT dla działalności gospodarczej? Wybierz poprawną deklarację

Fot. Ken Teegardin/Flickr/CC BY-SA 2.0

Jesteś przedsiębiorcą i rozliczasz działalność na zasadach ogólnych? Zeznanie podatkowe złożysz na deklaracji PIT-36. To jeden z najpopularniejszych formularzy, które trafiają do urzędu skarbowego.

Aktualizacja: 09.03.2017 r.

Przy działalności gospodarczej opodatkowanej według skali, podatek odliczany jest od dochodu. Co to oznacza w praktyce? Daninę do skarbówki odejmuje się od wartości między faktycznie uzyskanym przychodem a kosztami jego uzyskania (np. opłatami za wynajem biura czy kosztem potrzebnego sprzętu).

Sposób rozliczenia na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej jest narzucany odgórnie. Przychody i koszty muszą być wykazywane w ewidencji zwanej podatkową księgą przychodów i rozchodów lub w księgach rachunkowych.

Jeśli po rozpoczęciu prowadzenia firmy chcesz stosować inną metodę: opodatkowanie w wysokości 19 proc. stawki podatku lub formę zryczałtowaną (ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub kartę podatkową), w tym celu złożysz wniosek do właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

Zeznanie podatkowe PIT-36

Po zakończeniu okresu podatkowego należy przekazać do urzędu skarbowego deklarację PIT-36 z wysokością osiągniętego dochodu (lub poniesionej straty) w terminie do 30 kwietnia następnego roku. W 2017 roku (ze względu na ułożenie dni roboczych) termin mija wyjątkowo 2 maja. Jak wypełnić formularz? Przeczytaj instrukcję krok po kroku.

Przy tej formie opodatkowania dochodu z działalności gospodarczej, można rozliczyć się wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Jeśli jedno z małżonków uzyskało przychody z racji np. umowy o pracę, w dalszym ciągu należy dokonać zeznania podatkowego na druku PIT-36 (bez PIT-37).

Dodatkową korzyścią jest możliwość skorzystania z ulg podatkowych (np. z internetowej, rehabilitacyjnej czy ulgi na dziecko). Nie trzeba w tym celu wypełniać żadnej innej deklaracji.

Działalność gospodarcza i praca na etat. Jak rozliczyć?

Prowadzenie własnej firmy nie musi wiązać się z obowiązkiem rezygnacji z etatu. W przypadku działalności na zasadach ogólnych (według skali podatkowej) przy jednoczesnej pracy na umowę, wystarczy złożyć jedną deklarację PIT-36.

W rubryce D formularza należy wpisać odpowiednie kwoty, rozróżniając poszczególne źródła przychodów.

Jeśli rozliczasz działalność za pomocą podatku liniowego, ryczałtu lub karty podatkowej i pracujesz jednocześnie na etacie, konieczne jest złożenie dwóch oddzielnych formularzy PIT. W każdym z tych przypadków należy uzupełnić PIT-37 (dla dochodów z pracy) oraz odpowiednio PIT-36L z załącznikiem PIT-B (podatek liniowy), PIT-28 (ryczałt) i PIT-16A (karta).

ROZLICZ PIT EKSPRESOWO Z WP money

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Irena419
46.169.87.* 2016-11-02 08:52
dla mnie zawsze sprawy podatkowe i pity byly zmora, nie mam do tego glowy. I w sumie przy zakladaniu wlasnej dzialalnosci tego wlasnie obawialam sie najbardziej. Teraz zaczelam korzystac z uslug biura rachukowego [...]

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum Money.pl ###