Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Monika Branicka
|

PIT 2016. Ulga na dziecko pełnoletnie nie musi być problemem. Kiedy rodzice mogą zmniejszyć podatek?

11
Podziel się:

Na uldze prorodzinnej zyskają nawet osoby, których dzieci są już pełnoletnie. Wystarczy, że nadal się uczą lub studiują.

PIT 2016. Ulga na dziecko pełnoletnie nie musi być problemem. Kiedy rodzice mogą zmniejszyć podatek?
(Universität Salzburg (PR)/CC BY 2.0/flickr)

Rodzice mogą w rocznym rozliczeniu obniżyć podatek dochodowy dzięki uldze prorodzinnej. Skorzystają na tym nawet osoby, których dzieci są już pełnoletnie. Wystarczy, że nie skończyły jeszcze 25 lat i nadal uczą się lub studiują.
Ulga pozwala odliczyć konkretne sumy pieniędzy. Rozlicza się ją proporcjonalnie za każdy miesiąc opieki nad dzieckiem. Podatek można obniżyć rocznie o 1112,04 zł (na pierwsze i drugie dziecko), o 2000,04 zł (na trzecie), a nawet o 2700 zł (na czwarte i kolejne dziecko) rocznie. Wszystko zależy od liczby posiadanych pociech. Rodzice pełnoletnich pociech też mogą sporo zyskać.

Uczniowie i studenci z preferencją podatkową

Córka nie ukończyła jeszcze 25 lat? Jeśli się uczy lub studiuje, nadal można skorzystać z ulgi. Pod warunkiem, że wybrała uczelnię wyższą lub jedną ze szkół, o których mowa w przepisach o systemie oświaty. W grę wchodzą też placówki w innych krajach niż Polska. Podatek można zmniejszyć nawet o pieniądze za okres wakacyjny.

Rodzice nie skorzystają natomiast z pełnego odliczenia, jeśli dziecko zrezygnuje ze studiów, utraci status studenta albo zakończy etap nauki. W takiej sytuacji kwoty rozliczą proporcjonalnie tylko za miesiące spędzone na uczelni. Warto przy tym zauważyć, że czas oczekiwania na przesunięty termin obrony pracy licencjackiej lub magisterskiej (już po zakończeniu studiów) nie uprawnia do ulgi.

Przykład

Przerwa w nauce nie musi jednak nieść za sobą konsekwencji podatkowych. Prawa do zmniejszenia podatku nie odbiera na przykład urlop dziekański. Dorosłe dziecko zachowuje większość uprawnień studenckich. Traci jedynie możliwość korzystania z pomocy materialnej.

Zarobki dziecka nie zawsze odbiorą prawo do ulgi

Nie powinno być większego problemu, jeśli dziecko tylko studiuje albo się uczy. Sprawa komplikuje się dopiero w przypadku osób dorabiających w trakcie studiów. Szczególne znaczenie w tym wypadku ma wysokość zarobków. Odpis od podatku w PIT przysługuje, gdy dochody w 2016 roku nie przekroczyły 3089 zł.

Przykład

Wskazana kwota dotyczy zarobków opodatkowanych na zasadach ogólnych według skali oraz dochodów ze zbycia papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych. Jak wyliczyć tę sumę? Od przychodów odejmuje się koszty ich uzyskania.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dorosłe dziecko prowadziło firmę. Musi ją jednak rozliczać według stawek 18 proc. lub 32 proc. Ulga nie przysługuje rodzicom młodych przedsiębiorców, którzy opodatkowali swoją działalność ryczałtem ewidencjonowanym, kartą podatkową lub podatkiem liniowym.

Działalność gospodarcza może sprawiać problem również ze względu na rodziców. Z ulgi skorzystają wyłącznie przedsiębiorcy, którzy rozliczają się na deklaracji PIT-36. Przywilej nie przysługuje więc ryczałtowcom czy podatnikom liniowym. Chyba że oprócz tych dochodów dostają też np. wynagrodzenie za pracę lub emeryturę. Wtedy w składanej deklaracji PIT-37 wykażą ulgę.

Ulga prorodzinna a związek małżeński

Czasem dziecko może się uczyć i zarabiać niewielkie kwoty, a rodzic i tak nie zmniejszy podatku o konkretną kwotę. Stanie się tak w sytuacji, gdy syn albo córka weźmie ślub. Małżeństwo wyklucza możliwość korzystania z ulgi od miesiąca kalendarzowego, w którym zostało zawarte. Ta sama zasada dotyczy również osób małoletnich.

Przykład

Ulgę rozlicza się proporcjonalnie, więc wygasa w miesiącu, w którym związek małżeński został zawarty. Na przykład, jeśli ślub odbył się w marcu, odliczenie wyniesie 185,34 zł (stawka miesięczna x 2).

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(11)
podatnik
5 lata temu
Dla czego nie ma ulgi od kredytów hipotecznych czasami taki kredyt pochłania 80% dochodu rodziny.
bożena
5 lata temu
to jest ulga dla bobatych rodziców których dzieci studenci ni musza pracowac .jezeli dziecko jest na studiach a rodzic nie jest bogaty to dziecko pracuje i przekroczy kwotę 3089 to nie ma ulgi.
LESZEK
5 lata temu
Należy w pierwszym rzędzie pokreślić komu się należy bo tylko tym którzy mają odpowiedni dochód /112000,00 złotych rocznie rodzice razem lub rodzić sam wychowujący 56000,00 złotych/ a nie wprowadzać w błąd.
mim
5 lata temu
drogą nie chodzi??? raczej piechotą nie chodzi
bogu
5 lata temu
Przestańcie w końcu z tymi infantylnymi radami. Autorowi wydaje się , że tylko on wie coś o czym inni nie mają pojęcia.