Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Monika Branicka
|
aktualizacja

Ulga za darowiznę na cele pożytku publicznego. Dla jakich organizacji?

0
Podziel się:

Wspierasz fundację, spółdzielnię socjalną, a może klub sportowy? Możesz odliczyć darowiznę przekazaną w zeszłym roku podatkowym.

Ulga za darowiznę na cele pożytku publicznego. Dla jakich organizacji?
Ulga za darowiznę na cele pożytku publicznego. Dla jakich organizacji? (World Bank Photo Collection/Flickr)

Wystarczy, że pracujesz na etacie, na umowę zlecenie lub jesteś przedsiębiorcą.

Na zmniejszenie dochodu do opodatkowania pozwalają te dotacje, które wspierają organizacje realizujące cele pożytku publicznego (wskazane w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie).

Wybrane instytucje powinny więc wspomagać np. rozwój gospodarczy czy technologiczny, innowacje, naukę, szkolnictwo, sport, kulturę i sztukę, a także osoby w trudnej sytuacji życiowej, ochronę i promocję zdrowia.

Odliczeniu podlegają także pieniądze na pomoc dla konkretnie wskazanej osoby, ale tylko przekazane za pośrednictwem specjalistycznej organizacji. Darowizna oddana do rąk własnych nie jest prawną podstawą do ulgi podatkowej.

Kto może skorzystać z odliczenia za darowiznę?

Odliczenia od dochodu może dokonać każda osoba fizyczna, rozliczająca się na ogólnych zasadach opodatkowania za pośrednictwem deklaracji rocznej.

Z _ ulgi za darowiznę _ na cele publiczne _ skorzystają również przedsiębiorcy, odliczając poniesione koszty od dochodu (ryczałtowcy od przychodu). Możliwość odtrącenia darowanej kwoty nie przysługuje jedynie osobom prawnym, które rozliczają się za pośrednictwem podatku liniowego ( PIT-36L _) lub karty podatkowej.

Podatnicy, którzy decydują się na darowiznę wytworzonych lub nabytych produktów spożywczych, mogą odliczyć poniesione wydatki wyłącznie w sytuacji, gdy nie zaliczyli ich wcześniej do kosztów uzyskania przychodów. Do ulgi z tego tytułu uprawnia jedynie korekta kosztów.

6 proc. uzyskanego dochodu podstawą do ulgi

Przekazana kwota lub wartość darowizny rzeczowej może zostać odjęta nawet w całości, musi jednak spełniać jeden warunek. Wysokość odliczenia nie może przekroczyć 6 proc. uzyskanego dochodu.

Poza dotacją celów pożytku publicznego, w granicach tego limitu zawierają się również darowizny na cele kultu religijnego oraz donacja krwi. Ograniczenie dotyczy jednak wyłącznie tych trzech przypadków (nie wiąże się np. z dofinansowaniem kościelnej działalności charytatywno-opiekuńczej).

Zatem, aby sprawdzić, czy kwota dokonanych darowizn nie przekracza ustalonego progu 6 proc., należy najpierw zsumować wartość wszystkich przekazanych datków, a dopiero potem przyrównać je do wysokości uzyskanego dochodu.

Należysz do bazy honorowych krwiodawców? Dowiedz się więcej na temat ulgi z tego tytułu (tutaj)
.

Gdzie wykazać prawo do ulgi?

Kwotę przekazanej darowizny, wysokość dokonanego odliczenia oraz dane do identyfikacji obdarowanego (nazwę i adres) należy podać we właściwym zeznaniu rocznym. Służą do tego formularze PIT-36 i PIT-37.

Aby bezpiecznie zmniejszyć podatek, wymagane są niezbędne dokumenty. Przy wsparciu finansowym będzie to np. dowód wpłaty na rachunek bankowy instytucji. W przypadku darowizn rzeczowych, przyda się umowa z wartością darowizny, danymi darczyńcy i obdarowanego, a także oświadczenie o przyjęciu wsparcia.

Po wykazaniu podstaw do ulgi, dokumenty potwierdzające przekazanie darowizny należy zachować razem z zeznaniem przez 5 lat od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku.

wiadomości
gospodarka
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)