Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agnieszka Zawadzka
|

Ulga na dzieci: 5,5 mld zł zostanie nam w kieszeni

0
Podziel się:

W ubiegłym roku podatnicy, którzy korzystali z tzw. ulgi prorodzinnej zyskiwali średnio 1367 złotych.

Ulga na dzieci: 5,5 mld zł zostanie nam w kieszeni
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

W tym roku kilka milionów rodziców po raz drugi skorzysta z tzw. ulgi prorodzinnej. W sumie zapłacą oni podatki mniejsze o ok. 5,5 mld zł.

Na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu Sejmu posłowie zajmą się propozycją nowelizacją ustawy o wprowadzeniu ulgi prorodzinnej. Według zamierzeń jej autorów, ma ona otworzyć dostęp do ulgi prorodzinnej kolejnym 150 tysiącom podatników.

O co chodzi w nowelizacji? Zgłoszony przez opozycję projekt zakłada odliczanie ulgi także od podatku rolnego. Jeśli nawet jednak - mimo negatywnej opinii rządu - zostałby on przez parlament przyjęty, rolnicy skorzystać by mogli z tego odliczenia najwcześniej za rok. czyli przy rozliczeniu podatku za rok 2009.

Poradnik Money.pl
*Rozlicz PIT z Money.pl! * * Pobierz program do rozliczania PIT * Sprawdź ulgi podatkowe w 2008 r. * Znajdź Urząd Skarbowy * Wypełnij formularz interaktywny zobacz serwis PIT-2008!

Ulga na dzieci bije wszystkie inne

Jak pokazują ubiegłoroczne doświadczenia Polacy masowo korzystają z nowej ulgi na wychowanie dzieci. Cieszy się ona wśród podatników największą popularnością ze wszystkich dostępnych możliwości legalnego zmniejszenia należnego fiskusowi podatku. W ubiegłym roku skorzystał z niej co szósty podatnik. Czyli w sumie niemal 4 miliony osób.

POPULARNOŚĆ ODLICZEŃ (OD DOCHODU I OD PODATKU) w 2007 roku
ulga: liczba podatników:
zatrudnienie bezrobotnego 1.096
wyszkolenie uczniów 21.639
darowizny 235.474
wydatki mieszkaniowe 432.396
rehabilitacja 1.034.789
internet 2.469.254
wychowanie dzieci 3.973.668

Co najważniejsze ulga na dzieci przyniosła im zdecydowanie największe korzyści. W kieszeniach rodziców zostało aż 5,5 miliarda złotych. To 94 procent kwoty jaka z tytułu ulg podatkowych została w kieszeniach Polaków po rozliczeniu podatków za rok 2007. Podatnik, który korzystał z ulgi na dziecko wypełniając PIT za 2007 r. zyskiwał średnio zmniejszenie podatku aż o 1367 złotych.

ODLICZENIA OD PODATKU W 2007 roku (w tys. złotych)
ulga: zatrudnienie bezrobotnego wyszkolenie uczniów wydatki mieszkaniowe wychowanie dzieci
kwota odliczeń: 1.372 108.754 233.784 5.431.984

Kiedy przysługuje ulga?

W tym roku - czyli w rozliczeniu podatku za rok ubiegły - nic się nie zmieni. Tak jak poprzednio odliczyć będziemy mogli 1173,7 zł na każde dziecko własne lub przysposobione, które podatnik wychowywał w trakcie roku podatkowego.

Pomimo tego, że sprawa była głośna w mediach, w tym roku ulga nie przysługuje jeszcze rodzinom zastępczym ani opiekunom prawnym. Wprawdzie taka nowelizacja została już wprowadzona, jednak skorzystać z niej będzie można dopiero w przyszłym roku - w rozliczeniu podatku za rok 2009.

Co ważne, tym razem ulgę rozliczyć można w pełnej wysokości, nawet jeśli dziecko urodziło się w trakcie roku podatkowego. To ostatni rok tak korzystnych rozwiązań. Bo już w PIT za rok 2009 (czyli przy odliczaniu ulgi za rok bieżący, składanym do końca kwietnia 2010) odliczenie będzie proporcjonalne. Zależne od miesiąca urodzenia dziecka. Czyli rodzice, którym dziecko urodziło się w grudniu, będą mogli odliczyć 1/12 maksymalnej kwoty. Ci, którym urodziło się w lipcu - połowę. A ci, którym rodzina powiększyła się w styczniu, skorzystają z całego odliczenia.

Prawo do odliczenia dotyczy dzieci:

  • - małoletnich
    • - do ukończenia 25 lat uczących się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach - Prawo o szkolnictwie wyższym, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku
    • - bez względu na wiek, o ile otrzymują zasiłek pielęgnacyjny

| NIE KAŻDA SZKOŁA UPRAWNIA DO ULGI! |
| --- |
| Zgodnie z takim zapisem odliczenie nie przysługuje, jeśli dziecko po ukończeniu 18 roku życia uczy się w szkole, lub studiuje na uczelni, której nie dotyczą polskie przepisy edukacyjne - czyli, na przykład, jeśli uczy się ono w szkole za granicą. Przepis ten jest już, co prawda, znowelizowany, zmiana dotyczyć będzie jednak dopiero odliczeń za rok 2009 - czyli PIT-ów składanych do końca kwietnia 2010 roku |


Kto odliczy? Matka czy ojciec?

W przypadku, jeśli dziecko wychowywane jest przez oboje rodziców, przysługuje im jedna ulga, którą mogą rozliczyć wedle uznania - w zeznaniu składanym przez którekolwiek z nich.

Natomiast w sytuacji, gdy rodzice nie są małżeństwem, ulga przysługuje temu z nich, u którego dziecko faktycznie mieszka. Jeśli przez część roku pozostaje ono z matką, przez część natomiast z ojcem, odliczenie przysługuje im proporcjonalnie: w wysokości 1/12 pełnej kwoty za każdy miesiąc przebywania u tego rodzica.

Trzeba tu wyraźnie zaznaczyć, że nawet w przypadku, gdy jedno z rodziców łoży na dziecko, a mieszka ono u drugiego z nich, prawo do ulgi ma tylko to drugie.

Nie skorzysta przedsiębiorca na liniowym i ryczałcie

Ulga na wychowanie dziecka przysługuje jedynie podatnikom rozliczającym się na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej. Nie mogą więc jej odliczyć przedsiębiorcy, którzy wybrali 19-procentowy podatek liniowy, ryczałt, czy kartę podatkową.

| PODSTAWA PRAWNA |
| --- |
| Ulga wprowadzone została ustawą z dnia 5 września 2007 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2007r. Nr 191, poz. 1361). |

pit
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)