Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Monika Branicka
|
aktualizacja

UPO to przydatny dokument. Potwierdzi złożenie deklaracji PIT przez internet

2
Podziel się:

Rozliczenie PIT online pozwala zaoszczędzić czas i uniknąć błędów. Może też przyspieszyć ewentualny zwrot podatku. Jak potwierdzić, że elektroniczne zeznanie trafiło do urzędu skarbowego i zostało poprawnie uzupełnione? Jako dowód wystarczy UPO, czyli Urzędowe Potwierdzenie Odbioru.

UPO to przydatny dokument. Potwierdzi złożenie deklaracji PIT przez internet
(PORTRAIT IMAGES ASIA BY NONWARIT, Shutterstock)

UPO - co to jest?

Urzędowe Poświadczenie Odbioru to dokument, który potwierdza prawidłowe złożenie deklaracji rocznej PIT przez internet, za pośrednictwem systemu Ministerstwa Finansów e-Deklaracje. Po wysłaniu dokumentacji drogą elektroniczną podatnik otrzyma zwrotną wiadomość z numerem referencyjnym, potwierdzającym wysyłkę deklaracji do danego organu. Informacja przyda się do kontaktów ze skarbówką i przede wszystkim do sprawdzenia statusu zeznania. A ten z kolei da jasną odpowiedź na pytanie, czy dokument dotarł i został zweryfikowany przez urzędników.

UPO generowane jest automatycznie po otrzymaniu i zweryfikowaniu dokumentacji przez właściwy organ państwowy. Podatnik może pobrać taki dokument dopiero po weryfikacji rocznego zeznania podatkowego. Deklaracja musi zostać sprawdzona pod względem identyfikacyjnym, formalnym i rachunkowym.

Jakie informacje zawiera UPO?

Urzędowe Poświadczenie Odbioru musi zawierać następujące informacje:

  • Nazwę podmiotu publicznego, któremu doręczono dokumentację;
  • Godzinę i datę wprowadzenia dokumentu elektronicznego do systemu urzędowego;
  • Datę i godzinę wygenerowania UPO.

Data uzyskania UPO określa moment złożenia formularza i potwierdza, że druk bez problemu trafił do urzędu. Poświadczenie może się przydać w razie ewentualnej kontroli skarbowej lub innej sytuacji, w której będziemy zobowiązani do przedstawienia dowodu prawidłowej wysyłki deklaracji podatkowej. Trzeba je przechowywać przynajmniej przez 5 lat, czyli aż do przedawnienia zobowiązania podatkowego. Dokument można zarówno wydrukować, jak i przechowywać w formie elektronicznej.

Ile czeka się na UPO?

Zwykle dokument dociera do użytkownika już po kilku minutach. Podatnicy, którzy zwlekają z dostarczeniem deklaracji do ostatniej chwili, będą musieli poczekać nieco dłużej. W sytuacji, gdy system urzędowy przyjmuje pokaźną liczbę formularzy w jednym momencie, czas oczekiwania na UPO może się wydłużyć do kilku, a nawet kilkunastu godzin.

Jak pobrać UPO?

Potwierdzenie UPO otrzyma wyłącznie podatnik, którego deklaracja uzyska tzw. status 200. Co to oznacza w praktyce? Zostanie pozytywnie zweryfikowana przez urząd. Po uzyskaniu pozytywnej weryfikacji możliwe jest następnie wygenerowanie UPO za pomocą platformy ePUAP.

UPO można również pobrać ze strony Ministerstwa Finansów. Potrzebny będzie jednak do tego wcześniej nadany numer referencyjny.

Status deklaracji w systemie. Co oznaczają popularne komunikaty?

W systemie e-Deklaracje pojawiają się różne komunikaty, które informują o aktualnym statusie przetwarzania dokumentu. Wspomniany "status 200" to jednak niejedyny komunikat, z jakim podatnicy mają styczność podczas sprawdzania stanu składanej deklaracji. Warto wiedzieć, co oznaczają te najbardziej popularne.

Numer statusu Komunikat
200 Deklaracja została prawidłowo przetworzona i przesłana do urzędu skarbowego. Można pobrać UPO
300 Brak dokumentu.
401 Weryfikacja negatywna. Plik niezgodny ze schematem xsd. Problem może być spowodowany np. niewypełnieniem pola w deklaracji.
411 Informacja o zduplikowanym dokumencie. W systemie istnieje już zeznanie z takim samym identyfikatorem podatkowym.
414 Błąd w danych autoryzacyjnych w dokumencie (np. NIP, PESEL, data urodzenia, nazwisko, kwota przychodu).
415 Załącznik niezgodny z deklarowaną listą plików.
wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
racz
7 lat temu
PIS chwali sie rekordową nadwyzka budżetowo, To jedna wielka ściema. Mnie obecnie zalega ponad 4000 zł zwrotu z tytułu rozliczenia PIT-36 za 2016 r. oraz 6000 zł z tytułu nie zwróconego w terminie VATu. Jedno wielkie oszustwo. Już wiadomo po co PISowi sa włąsna prokuratura i sądy. Sprobujcie tylko im podskoczyc
Maryn Masloha
7 lat temu
Tez mi informacja,wysylam PIT z Canady,jezeli jest prawidlowo wypelniony,otrzymanie potwierdzenia,zajmuje okolo 5 minut,wszystko natychmiast drukuje,sciagam aktualny,PIT ostatnio byl format 2016 i nie mam zadnych problemow,trzeba tylko uwaznie czytac instrukcje,step by step.Jezeli ktos ma problemy,to musi byc baran do potegi entey,czytelnie napisany,z pomocniczym komentarzem,bardzo dobry program,mozna nim indywidualnie,lub z zona rozliczyc sie z US.